Tenis. ATP Montpellier: dobry dzień młodych. Felix Auger-Aliassime, Emil Ruusuvuori i Mikael Ymer w II rundzie

Felix Auger-Aliassime odrobił stratę seta i pokonał Damira Dzumhura w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Montpellier. 20-letni Emil Ruusuvuori wygrał pierwszy w karierze mecz w głównym cyklu.

Marcin Motyka
Felix Auger-Aliassime PAP/EPA / KELLY BARNES / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
Felix Auger-Aliassime nie planował startu w turnieju ATP w Montpellier, ale po przeciętnych występach w styczniu poprosił o dziką kartę. Otrzymał ją i automatycznie stał się jedną z czołowych postaci imprezy. Rywalizację w Open Sud de France 2020 Kanadyjczyk rozpoczął wtorek od meczu z kwalifikantem Damirem Dzumhurem. Spotkanie zakończył zwycięsko, choć długo poszukiwał odpowiedniego rytmu. Przegrał pierwszego seta po tie breaku, lecz od drugiego zaczął skuteczniej serwować oraz returnować, był też agresywniejszy i ostatecznie zwyciężył 6:7(5), 6:2, 6:2.

W ciągu dwuipółgodzinnego pojedynku rozstawiony z numerem piątym Auger-Aliassime zaserwował 11 asów i wykorzystał sześć z 14 break pointów. W II rundzie 19-latek z Montrealu zagra z Pierre'em-Huguesem Herbertem. Francuz, zeszłoroczny finalista, w I rundzie także uporał się z rywalem z eliminacji, Serhijem Stachowskim.

Wtorek był wielkim dniem dla Emila Ruusuvuoriego. 20-letni Fin pokonał 7:6(3), 4:6, 6:2 Dennisa Novaka i odniósł debiutanckie zwycięstwo w turnieju rangi ATP Tour. Ruusuvuori został zarazem pierwszym reprezentantem swojego kraju, który wygrał mecz w głównym cyklu, od Wimbledonu 2015 i wygranej Jarkko Nieminena nad Lleytonem Hewittem. O kolejny triumf tenisista z Helsinek powalczy z Norbertem Gombosem.

W meczu dwóch młodych 21-letni Mikael Ymer ograł 6:3, 6:4 Jannika Sinnera, 18-latka. Szwed w 1/8 finału zmierzy się z Filipem Krajinoviciem. Oznaczony numerem siódmym Serb w dwóch partiach okazał się lepszy od Enzo Couacauda, kwalifikanta.

Wtorek w Montpellier był udany dla młodych tenisistów. Ze zwycięstwa mógł cieszyć się również 22-letni Aleksander Bublik. Kazach zaserwował aż 20 asów i wygrał 6:7(2), 6:1, 7:6(2) z Henrim Laaksonenem, mimo że w decydującym secie przegrywał ze stratą przełamania. Kolejnym rywalem Bublika będzie David Goffin, turniejowa "dwójka".

Open Sud de France Montpellier (Francja)
ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 542,6 tys. euro
wtorek, 4 lutego

I runda gry pojedynczej:

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 5/WC) - Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, Q) 6:7(5), 6:2, 6:2
Filip Krajinović (Serbia, 7) - Enzo Couacaud (Francja, Q) 6:4, 6:4
Mikael Ymer (Szwecja) - Jannik Sinner (Włochy) 6:3, 6:4
Aleksander Bublik (Kazachstan) - Henri Laaksonen (Szwajcaria) 6:7(2), 6:1, 7:6(2)
Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Serhij Stachowski (Ukraina, Q) 6:2, 7:5
Emil Ruusuvuori (Finlandia, Q) - Dennis Novak (Austria) 7:6(3), 4:6, 6:2

wolne losy: Gael Monfils (Francja, 1/WC); David Goffin (Belgia, 2); Denis Shapovalov (Kanada, 3); Grigor Dimitrow (Bułgaria, 4/WC)

Który z młodych tenisistów uzyska najlepszy wynik w turnieju w Montpellier?