Tenis. WTA Nowy Jork: Naomi Osaka pewnym krokiem w ćwierćfinale. Porażka Aryny Sabalenki, awans Wiktorii Azarenki

Japonka Naomi Osaka pokonała Ukrainkę Dajanę Jastremską i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 w Nowym Jorku. Białorusinka Aryna Sabalenka przegrała z Amerykanką Jessicą Pegulą.

Naomi Osaka PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Naomi Osaka
W poniedziałek Naomi Osaka (WTA 10) rozegrała pierwszy mecz od lutego, gdy w Pucharze Federacji została rozbita przez Sarę Sorribes. Nowojorską imprezę rozpoczęła od trzysetowej batalii z Czeszką Karoliną Muchovą. Dzień później Japonce poszło dużo łatwiej. W 70 minut pokonała 6:3, 6:1 Dajanę Jastremską (WTA 25) i zameldowała się w ćwierćfinale.

Osaka zaserwowała osiem asów, a Jastremska popełniła sześć podwójnych błędów. Japonka obroniła pięć break pointów, a sama wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 25 z 30 punktów. Z Ukrainką spotkała się po raz pierwszy.

Kolejną rywalką mistrzyni US Open 2018 i Australian Open 2019 będzie Anett Kontaveit (WTA 20), która wygrała 6:3, 6:3 z Marie Bouzkovą (WTA 48). W drugim secie Estonka wróciła z 0:2. W trwającym 79 minut meczu posłała siedem asów i zgarnęła 28 z 34 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła sześć z siedmiu break pointów, a na przełamanie zamieniła cztery z sześciu okazji.

Aryna Sabalenka (WTA 11) przegrała 2:6, 6:2, 3:6 z Jessicą Pegula (WTA 83). W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu Białorusinka wykorzystała tylko cztery z 13 break pointów, a sama pięć razy została przełamana. Popełniła osiem podwójnych błędów. Lepiej idzie Wiktorii Azarence (WTA 59), która wróciła z 1:4 w drugim secie i zwyciężyła 6:4, 7:5 Alize Cornet (WTA 60) po dwóch godzinach i minucie. Dwukrotna mistrzyni Australian Open podwyższyła na 7-0 bilans spotkań z Francuzką.

W ćwierćfinale Pegula spotka się z Elise Mertens (WTA 22), która pokonała 6:2, 6:3 Weronikę Kudermetową (WTA 41). W ciągu 83 minut Belgijka zniwelowała pięć break pointów i cztery razy odebrała rywalce podanie. Kolejną rywalką Azarenki będzie Ons Jabeur, która odprawiła Christinę McHale.

Johanna Konta (WTA 15) wygrała 6:4, 6:2 z Wierą Zwonariową (WTA 270). W ciągu 81 minut Brytyjka nie była zmuszona do bronienia break pointów, a sama zamieniła na przełamanie trzy z czterech szans. Zaserwowała pięć asów i zdobyła 27 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W ćwierćfinale czeka ją starcie z Marią Sakkari, która wyeliminowała Serenę Williams.

Western & Southern Open, Nowy Jork (USA)