Tenis. Roland Garros: Kei Nishikori wygrał trudny bój z Danielem Evansem. Jurij Rodionov obronił meczbola

Kei Nishikori wygrał pierwszy mecz w Wielkim Szlemie od US Open 2019. Japończyk pokonał w pięciu setach Brytyjczyka Daniela Evansa w I rundzie Rolanda Garrosa 2020. Porażki doznali w niedzielę Francuz Jeremy Chardy i Belg David Goffin.

Rafał Smoliński
Kei Nishikori PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Kei Nishikori
W zimnym i deszczowym Paryżu rozpoczęły się międzynarodowe mistrzostwa Francji. Kei Nishikori powrócił parę tygodni temu do rywalizacji po kontuzji łokcia, przez którą stracił 12 miesięcy. Japończyk wylosował w I rundzie rozstawionego z "32" Daniela Evansa, co zapowiadało trudną przeprawę. Tak też w istocie było, bo Brytyjczyk mocno wszedł w mecz i pewnie wygrał premierową odsłonę.

Nishikori odpowiedział w drugim secie, w którym stracił zaledwie gema. Potem był lepszy w tie breaku trzeciej partii i dzięki temu objął prowadzenie w całym pojedynku 2-1. Ale Evans nie poddał się i zdominował finalistę US Open 2014 w czwartej odsłonie. Potem powrócił ze stanu 0:3 w decydującym secie, lecz nie poszedł za ciosem. Japończyk zdobył kluczowe przełamanie w dziesiątym gemie i wygrał ostatecznie 1:6, 6:1, 7:6(3), 1:6, 6:4. Jego rywalem w II rundzie będzie Włoch Stefano Travaglia, który w trzech setach odprawił Hiszpana Pablo Andujara.

Pięć partii rozegrał w niedzielę także Taylor Fritz. Rozstawiony z "27" Amerykanin wygrał dwa pierwsze sety pojedynku z debiutującym w Wielkim Szlemie z Czechem Tomasem Machacem, ale w dwóch kolejnych ugrał zaledwie trzy gemy. Reprezentant USA przebudził się jednak w decydującej partii, w której szybko wyszedł na 4:0. Przewagę utrzymał i wygrał ostatecznie 7:5, 7:6(2), 1:6, 2:6, 6:3.

Interesujący był pojedynek młodego Jurija Rodionova z doświadczonym Jeremym Chardym. Debiutujący w Wielkim Szlemie 21-letni Austriak przegrywał już 0-2 w setach, ale obronił meczbola w tie breaku trzeciej partii i powrócił do gry. Rodionov zwyciężył po długim maratonie 3:6, 4:6, 7:6(6), 6:4, 10:8. W piątym secie dwukrotnie bezskutecznie podawał po zwycięstwo, ale za trzecim razem wykorzystał siódmą piłkę meczową.

Z imprezą pożegnali się w niedzielę pierwsi rozstawieni gracze. Oznaczony "11" David Goffin przegrał z młodym Jannikiem Sinnerem 5:7, 0:6, 3:6. Belg to ćwierćfinalista Rolanda Garrosa z 2016 roku, ale po wznowieniu touru w dobie pandemii COVID-19 nie imponował. Na pomeczowej konferencji przyznał, że ma w związku z tym problem mentalny. Tenisistom na pewno nie jest łatwo rywalizować w tych trudnych czasach. Włoch zmierzy się w II rundzie z Francuzem Benjamin Bonzim, który w czterech setach pokonał Fina Emila Ruusuvuoriego.

Marco Cecchinato wygrał pierwszy mecz w Wielkim Szlemie od pokonania Novaka Djokovicia w ćwierćfinale Rolanda Garrosa 2018. Włoch od tego czasu notował same porażki, aż w niedzielę pokonał oznaczonego "25" Australijczyka Aleksa de Minaura 7:6(9), 6:4, 6:0. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie Argentyńczyk - Federico Delbonis lub Juan Ignacio Londero.

W II rundzie zagrają ze sobą dwaj Amerykanie - Sebastian Korda i John Isner. Pierwszy, syn legendarnego Czecha Petra Kordy, triumfatora Australian Open 1998, cieszył się z premierowej wygranej w Wielkim Szlemie, wygrywając z Włochem Andreasem Seppim 6:2, 4:6, 6:3, 6:3. Isner natomiast pewnie wyeliminował Francuza Elliota Benchetrita. Pierwsze zwycięstwo na kortach Rolanda Garrosa odniósł również Federico Coria, brat Guillermo, finalisty paryskiego turnieju z 2004 roku. Argentyńczyk pokonał Tajwańczyka Jasona Junga 7:5, 7:6(6), 7:6(3).

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro
niedziela, 27 września

I runda gry pojedynczej:

Taylor Fritz (USA, 27) - Tomas Machac (Czechy, Q) 7:5, 7:6(2), 1:6, 2:6, 6:3
Jurij Rodionov (Austria, Q) - Jeremy Chardy (Francja) 3:6, 4:6, 7:6(6), 6:4, 10:8
Marco Cecchinato (Włochy, Q) - Alex de Minaur (Australia, 25) 7:6(9), 6:4, 6:0
Federico Coria (Argentyna) - Jason Jung (Tajwan, LL) 7:5, 7:6(6), 7:6(3)
Benjamin Bonzi (Francja, Q) - Emil Ruusuvuori (Finlandia) 6:2, 6:4, 4:6, 6:4
Jannik Sinner (Włochy) - David Goffin (Belgia, 11) 7:5, 6:0, 6:3
Sebastian Korda (USA, Q) - Andreas Seppi (Włochy) 6:2, 4:6, 6:3, 6:3
John Isner (USA, 21) - Elliot Benchetrit (Francja, WC) 6:4, 6:1, 6:3
Kei Nishikori (Japonia) - Daniel Evans (Wielka Brytania, 32) 1:6, 6:1, 7:6(3), 1:6, 6:4
Stefano Travaglia (Włochy) - Pablo Andujar (Hiszpania) 6:3, 6:4, 6:4