Tenis. Roland Garros: efektowny awans Sofii Kenin. Aryna Sabalenka pokonana przez Ons Jabeur

Amerykanka Sofia Kenin rozbiła Rumunkę Irinę Barę w III rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2020. Białorusinka Aryna Sabalenka przegrała z Tunezyjką Ons Jabeur.

Sofia Kenin PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Sofia Kenin
W poprzednich rundach Rolanda Garrosa Sofia Kenin (WTA 6) stoczyła trzysetowe boje z Rosjanką Ludmiłą Samsonową i Rumunką Aną Bogdan. W sobotę Amerykanka rozbiła 6:2, 6:0 Irinę Barę (WTA 142). Mistrzyni tegorocznego Australian Open po raz drugi awansowała do 1/8 finału w Paryżu (2019). O drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał zmierzy się z Fioną Ferro.

W pierwszym secie Bara wyszła na 2:0, ale 12 kolejnych gemów zdobyła Kenin. W meczu było sporo walki na przewagi, ale Rumunka nie potrafiła wykorzystać swoich szans (tylko jeden z 11 break pointów). Amerykanka uzyskała sześć przełamań.W ciągu 72 minut posłała 34 kończące uderzenia przy 25 niewymuszonych błędach. Bara miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek. Był to dla niej pierwszy wielkoszlemowy występ. W I rundzie wyeliminowała Donnę Vekić.

Aryna Sabalenka (WTA 12) przegrała 6:7(7), 6:2, 3:6 z Ons Jabeur (WTA 35). W pierwszym secie Białorusinka odrobiła straty z 2:4, obroniła trzy piłki setowe w 12. gemie, ale w tie breaku roztrwoniła prowadzenie 5-1. W drugiej partii dominowała tenisistka z Mińska, która zaliczyła dwa przełamania. W decydującej odsłonie Tunezyjka wyszła na 2:0 i do końca nie oddała przewagi. Awans zapewniła sobie za czwartym meczbolem.

W trwającym dwie godziny i minutę meczu było siedem przełamań, z czego cztery dla Sabalenki. Białorusince zanotowano 30 kończących uderzeń i 36 niewymuszonych błędów. Jabeur miała 35 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Najlepszym wielkoszlemowym rezultatem Sabalenki pozostanie 1/8 finału US Open 2018. W Rolandzie Garrosie po raz pierwszy doszła do III rundy. Jabeur w styczniu tego roku dotarła do pierwszego ćwierćfinału w turnieju tej rangi. W Paryżu w poprzednich trzech sezonach wygrała łącznie jeden mecz. Kolejną rywalką Tunezyjki będzie Garbine Muguruza lub Danielle Collins.

Shuai Zhang (WTA 39) zwyciężyła 7:6(2), 7:5 Clarę Burel (WTA 357). W pierwszym secie Chinka obroniła trzy piłki setowe (wróciła ze stanu 3:5, 0-40). W ciągu dwóch godzin i 12 minut zniwelowała 17 z 23 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie siedem z 13 okazji. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 32 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłek. Francuzce zanotowano 21 piłek wygranych bezpośrednio i 53 pomyłki.

Dla 19-letniej Burel był to drugi wielkoszlemowy występ w singlu. Z Australian Open 2019 odpadła w I rundzie. Zhang po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału Rolanda Garrosa. Chinka powalczy o trzeci ćwierćfinał w turnieju tej rangi, po Australian Open 2016 i Wimbledonie 2019. W poniedziałek zmierzy się z Petrą Kvitovą.