W sobotę 10 października Iga Świątek zapisała się na kartach historii jako pierwsza Polka z wielkoszlemowym tytułem w singlu. W wielkim finale Rolanda Garrosa 19-latka z Raszyna pokonała 6:4, 6:1 Amerykankę Sofię Kenin. Wcześniej w finałach imprez tej rangi grały tylko Jadwiga Jędrzejowska (trzy) i Agnieszka Radwańska (jeden).
Dla Świątek był to siódmy wielkoszlemowy występ. W XXI wieku jeszcze tylko dwie tenisistki potrzebowały tylu startów albo mniej, aby wywalczyć pierwszy tytuł. Są nimi Maria Szarapowa i Bianca Andreescu.
Rosjanka potrzebowała siedmiu występów, aby wejść do panteonu wielkoszlemowych mistrzyń. Pierwszy triumf odniosła w Wimbledonie 2004. Później zdobyła jeszcze cztery takie tytuły, po jednym w US Open (2006) i Australian Open (2008) oraz dwa w Rolandzie Garrosie (2012, 2014). Szarapowa była liderką rankingu w sumie przez 21 tygodni. 26 lutego 2020 roku ogłosiła zakończenie kariery.
Andreescu triumfowała w US Open 2019. Jako pierwsza tenisistka zwyciężyła w Nowym Jorku w swoim debiucie. Została pierwszą nastolatką od czasu Szarapowej (US Open 2006), która wygrała wielkoszlemowy turniej. Dla Kanadyjki był to czwarty występ w imprezie tej rangi. W znakomitym ubiegłym sezonie miała bilans meczów 48-7. Zdobyła jeszcze tytuły w Indian Wells i Toronto. Nie ustrzegła się problemów zdrowotnych. Andreescu długo leczyła kontuzję kolana i w 2020 roku nie zagrała w żadnym turnieju.
Świątek wygrała Roland Garros jako najmłodsza tenisistka od 1992 roku (Monica Seles) i jako pierwsza nastolatka od 1997 (Iva Majoli). W poniedziałek zadebiutuje w Top 20 rankingu jako druga Polka, po Agnieszce Radwańskiej. Awansuje z 54. na 17. miejsce.
Zobacz także:
Roland Garros: tak młodej mistrzyni nie było od 28 lat. Iga Świątek nawiązała do sukcesu Moniki Seles
Roland Garros: Iga Świątek mistrzynią wielkoszlemową. Zwyciężyła dzięki wierze, pracy i niskim oczekiwaniom
ZOBACZ WIDEO: Iga Świątek większym talentem niż Agnieszka Radwańska? "Taka dziewczyna trafia się raz na milion"