Tenis. WTA Ostrawa: Anett Kontaveit w II rundzie po dreszczowcu. Awans Marii Sakkari

Estonka Anett Kontaveit obroniła dwie piłki meczowe i pokonała Rosjankę Jekaterinę Aleksandrową w I rundzie turnieju WTA Premier w Ostrawie. Greczynka Maria Sakkari wygrała z Czeszką Kristyną Pliskovą.

Anett Kontaveit PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
W poniedziałek rozegrano pierwsze mecze w Ostrawie, która pojawiła się na mapie WTA po odwołaniu wielu turniejów z powodu pandemii COVID-19. Najwięcej emocji było w starciu Anett Kontaveit (WTA 22) z Jekateriną Aleksandrową (WTA 33). Estonka zwyciężyła Rosjankę 4:6, 6:2, 7:6(6).

Kontaveit odrodziła się ze stanu 2:5 w trzecim secie. W tie breaku obroniła dwie piłki meczowe przy stanie 4-6. W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu Estonka siedem razy została przełamana, a sama wykorzystała osiem z 10 break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Hiszpanka Sara Sorribes, pogromczyni Magdy Linette.

- Byłam blisko odpadnięcia, po prostu starałam się utrzymać w meczu. Nie poddałam się, próbowałam pokazać agresywniejszy tenis, gdy przegrywałam. Czułam, że wcześniej trochę szwankowały moje uderzenia - cytuje Kontaveit portal wtatennis.com. Estonka w tegorocznym Australian Open osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał.

Maria Sakkari (WTA 23) pokonała 6:3, 6:3 Kristynę Pliskovą (WTA 68). W ciągu 79 minut Greczynka zdobyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła sześć z siedmiu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z dziewięciu okazji. Było to drugie spotkanie tych tenisistek w tym roku. W Palermo lepsza okazała się Czeszka. W II rundzie Sakkari spotka się z Ukrainką Eliną Switoliną.

Barbora Krejcikova (WTA 85) wygrała 7:5, 6:1 z Terezą Martincovą (WTA 121). W trwającym 75 minut spotkaniu wyżej notowana Czeszka wywalczyła 27 z 35 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. W dwóch poprzednich ich meczach, w 2016 roku w Quebec City i Petersburgu, lepsza była Martincova. O ćwierćfinał Krejcikova zmierzy się z Białorusinką Wiktorią Azarenką.

J&T Banka Ostrava Open, Ostrawa (Czechy)
WTA Premier, kort twardy w hali, pula nagród 528,5 tys. dolarów
poniedziałek, 19 października

I runda gry pojedynczej:

Anett Kontaveit (Estonia, 8) - Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) 4:6, 6:2, 7:6(6)
Maria Sakkari (Grecja) - Kristyna Pliskova (Czechy, WC) 6:3, 6:3
Barbora Krejcikova (Czechy, Q) - Tereza Martincova (Czechy, Q) 7:5, 6:1

wolne losy: Elina Switolina (Ukraina, 1); Karolina Pliskova (Czechy, 2); Aryna Sabalenka (Białoruś, 3); Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4)

Iga Świątek wyróżniona przez fanów. Otrzymała nagrodę w kategorii "przełom miesiąca"

Czy Anett Kontaveit awansuje do ćwierćfinału?