Tenis. ATP Finals: druga porażka Łukasza Kubota i Marcelo Melo. Mistrzowie Rolanda Garrosa za mocni

Łukasz Kubot i Marcelo Melo doznali drugiej porażki w fazie grupowej ATP Finals 2020 w Londynie. Polak i Brazylijczyk zostali pokonani przez Niemców Kevina Krawietza i Andreasa Miesa, mistrzów Rolanda Garrosa.

Łukasz Kubot (przy siatce) i Marcelo Melo Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Łukasz Kubot (przy siatce) i Marcelo Melo
W niedzielę Łukasz Kubot i Marcelo Melo zostali pokonani przez Amerykanina Rajeeva Rama i Brytyjczyka Joe Salisbury'ego, triumfatorów tegorocznego Australian Open. W drugim meczu w ATP Finals 2020 w Londynie ich rywalami byli Kevin Krawietz i Andreas Mies, mistrzowie Rolanda Garrosa 2019 i 2020. Niemcy na początek turnieju przegrali z Holendrem Wesleyem Koolhofem i Chorwatem Nikolą Mekticiem.

Kubot i Melo po raz drugi spotkali się z Krawietzem i Miesem. Kilka tygodni temu w półfinale w Wiedniu Polak i Brazylijczyk zwyciężyli 4:6, 6:4, 10-8. Tym razem wygrali Niemcy 6:2, 7:6(5).

W trzecim gemie I seta Kubot oddał podanie robiąc dwa podwójne błędy. Niemcy byli w natarciu, świetnie serwowali i returnowali. Byli zabójczo skuteczni z głębi kortu i przy siatce. Pewnym wolejem Krawietz zaliczył przełamanie na 4:1. Za sprawą doskonałych returnów Kubota i precyzyjnego minięcia Melo część strat została odrobiona.

Jednak Kubot nie potrafił odnaleźć swojego serwisu. W tym elemencie brakowało mu precyzji i pewności. Wykorzystał to Krawietz, który bardzo dobrym returnem zdobył przełamanie na 5:2. W ósmym gemie serwisu nie dał sobie odebrać Mies. Set dobiegł końca, gdy Polak wyrzucił return.

W II partii w serwisie Kubota było więcej staranności. Melo również nie osłabł w tym elemencie. Coraz lepiej returnowali i mieli więcej do powiedzenia przy siatce. Krawietz i Mies nie wykazali chwili słabości i również bez większych problemów utrzymywali podanie.

O losach setach rozstrzygnął tie break. Niemcy uzyskali przewagę małego przełamania. Prowadzili 3-0 i 5-2, a przy 6-4 mieli dwie piłki meczowe. Pierwsza została obroniona kapitalną akcją z głębokim krosem forhendowym Melo i wolejem Kubota. Przy drugiej serwował Polak, ale nie wyrównał na 6-6. Lubinianin wpakował forhend w siatkę i Niemcy cieszyli się z wygranej.

W trwającym 82 minuty meczu Krawietz i Mies wykorzystali trzy z czterech break pointów. Niemcy zdobyli 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wygrali drugi mecz w historii swoich występów w ATP Finals. W ubiegłym sezonie debiut w imprezie zakończyli z bilansem spotkań 1-2.

Kubot i Melo zachowali matematyczne szanse na awans do półfinału, ale jak się później okazało tylko do wtorkowego wieczoru. Stracili je, gdy Koolhof i Mektić pokonali Rama i Salisbury'ego.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 5,7 mln dolarów
wtorek, 17 listopada

Grupa B (Mike Bryan)

Kevin Krawietz (Niemcy, 3) / Andreas Mies (Niemcy, 3) - Łukasz Kubot (Polska, 8) / Marcelo Melo (Brazylia, 8) 6:2, 7:6(5)