Niezwyciężona Garbine Muguruza. Hiszpanka nową królową Dubaju

Na Garbine Muguruzę nie było mocnych w turnieju WTA 1000 w Dubaju. Dla Hiszpanki był to trzeci finał w 2021 roku i okazała się w nim lepsza od Czeszki Barbory Krejcikovej.

Garbine Muguruza, mistrzyni Dubai Duty Free Tennis Championships 2021 Getty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: Garbine Muguruza, mistrzyni Dubai Duty Free Tennis Championships 2021
Tylko Aryna Sabalenka była w stanie urwać seta Garbine Muguruzie (WTA 16) w Dubaju. Hiszpanka wygrała sześć meczów. Odprawiła m.in. Igę Świątek, której nie dała najmniejszych szans w III rundzie. W finale Hiszpanka pokonała 7:6(6), 6:3 Barborę Krejcikovą (WTA 63). Czeszka w decydującym meczu wystąpiła jako najniżej notowana tenisistka w historii tej imprezy.

W pierwszym secie Muguruza prowadziła 4:2, ale Krejcikova wyrównała na 4:4. Waleczna Czeszka obroniła trzy piłki setowe przy 5:6, 0-40 i doprowadziła do tie breaka. W nim miała setbola przy 6-5, ale trzy kolejne punkty padły łupem Hiszpanki. Na otwarcie drugiej partii miały miejsce dwa zacięte gemy. Najpierw Krejcikova oddała podanie ze stanu 40-0. Muguruza odparła trzy break pointy i wyszła na 2:0. Czeszka nie odrobiła straty, choć miała na to jeszcze dwie szanse w szóstym gemie. Na koniec meczu Hiszpanka uzyskała przełamanie przy 5:3.

W trwającym dwie godziny i osiem minut meczu Muguruza zaserwowała siedem asów. Obroniła siedem z dziewięciu break pointów i uzyskała cztery przełamania. Hiszpanka posłała 31 kończących uderzeń i popełniła 31 niewymuszonych błędów. Krejcikovej zanotowano 21 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

Czeszka znana jest ze świetnych deblowych występów. Była liderką rankingu, a na swoim koncie ma dwa wielkoszlemowe tytuły. W 2018 roku wygrała Roland Garros i Wimbledon razem z Kateriną Siniakovą. W singlu Krejcikova zanotowała drugi finał. Pierwszy osiągnęła w 2017 roku w Norymberdze.

Dla Muguruzy był to trzeci finał w 2021 roku. W Melbourne (Yarra Valley Classic) uległa Ashleigh Barty, a w Dosze przegrała z Petrą Kvitovą. W sobotę zdobyła ósmy singlowy tytuł, pierwszy od kwietnia 2019 roku (Monterrey). Bilans wszystkich finałów Hiszpanki to teraz 8-7.

Mistrzyniami debla zostały Alexa Guarachi i Darija Jurak, które rozbiły 6:0, 6:3 Chinki Yifan Xu i Zhaoxuan Yang. Dla Chilijki jest to czwarty, a dla Chorwatki siódmy tytuł w głównym cyklu. Jurak po raz drugi wygrała turniej w Dubaju (2016 z Tajwanką Chia-Jung Chuang).

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 1,835 mln dolarów
sobota, 13 marca

finał gry pojedynczej:

Garbine Muguruza (Hiszpania, 9) - Barbora Krejcikova (Czechy) 7:6(6), 6:3

finał gry podwójnej:

Alexa Guarachi (Chile, 8) / Darija Jurak (Chorwacja, 8) - Yifan Xu (Chiny) / Zhaoxuan Yang (Chiny) 6:0, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy w 2021 roku Garbine Muguruza wygra wielkoszlemowy turniej?