Dominic Thiem sprawdzony w Rzymie. Interesujące widowisko z Martonem Fucsovicsem

Dominic Thiem uciekł spod topora w meczu II rundy zawodów ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Kolejnego przeciwnika poznał w środę lider światowego rankingu, Novak Djoković.

Rafał Smoliński
Dominic Thiem PAP/EPA / ETTORE FERRARI / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Rozstawiony z czwartym numerem w Rzymie Dominic Thiem stara się odnaleźć rytm przed wielkoszlemowym Rolandem Garrosem 2021. W I rundzie międzynarodowych mistrzostw Włoch Austriak otrzymał wolny los, a w środę trudne warunki postawił mu Marton Fucsovics. W 2019 roku czwarty obecnie tenisista świata pokonał Węgra w Hamburgu 7:5, 6:1, jednak w Rzymie był o krok od porażki.

Fucsovics rozegrał bardzo dobrego pierwszego seta i zdobył przełamanie już w gemie otwarcia. Thiem wyrównał na po 3, ale końcówka premierowej odsłony była w jego wykonaniu fatalna. 29-latek z Budapesztu postarał się o dwa kolejne breaki i zamknął seta wynikiem 6:3.

W drugiej partii sytuacja zrobiła się niebezpieczna dla mistrza US Open 2020, gdy Fucsovics wyszedł na 3:1. Wówczas nastąpiło przebudzenie Thiema, który szybko odrobił stratę i wyrównał na po 3. Od tego momentu Austriak grał uważnie. Kluczowy okazał się tie break, w którym tenisista z Wiener Neustadt był o dwie piłki od porażki, ale przetrwał trudne chwile. Potem Thiem dał koncert w trzecim secie i wygrał ostatecznie 3:6, 7:6(5), 6:0.

Austriak potrzebował dwóch godzin i 32 minut, aby awansować do 1/8 finału. W środę skończył 27 piłek i miał 26 niewymuszonych błędów. Fucsovics zanotował 29 wygrywających uderzeń i 39 pomyłek. Panowie rozegrali 188 punktów, z których 99 padło łupem faworyta. Przeciwnikiem Thiema będzie w czwartek Lorenzo Sonego, który pokonał swojego rodaka Gianlukę Magera 6:4, 6:4. Zwycięski Włoch świętował we wtorek swoje 26. urodziny.

Kolejnego przeciwnika poznał broniący tytułu Novak Djoković. Rozstawiony z "jedynką" Serb wygrał w deszczowych warunkach wtorkowy pojedynek z Amerykaninem Taylorem Fritzem i w środę miał wolne. Jego rywalem w III rundzie będzie Hiszpan Alejandro Davidovich Fokina, który w spotkaniu kwalifikantów pokonał Brytyjczyka Camerona Norrie'ego 6:2, 6:3.

Oznaczony siódmym numerem Andriej Rublow, który w zeszłym roku przegrał w Rzymie z Hubertem Hurkaczem, znów miał problemy we wczesnym etapie turnieju. W II rundzie powrócił jednak ze stanu 0-1 w setach i pokonał Niemca Jana-Lennarda Struffa 6:7(7), 6:1, 6:4. W 1/8 finału dojdzie do interesującego spotkania, bowiem rywalem moskwianina będzie Roberto Bautista. Hiszpan pokonał w środę Chilijczyka Cristiana Garina 7:6(5), 6:3. Z Rublowem ma bilans 3-3, z czego 1-1 w 2021 roku.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 2,082 mln euro
środa, 12 maja

II runda gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 4) - Marton Fucsovics (Węgry) 3:6, 7:6(5), 6:0
Andriej Rublow (Rosja, 7) - Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:7(7), 6:1, 6:4
Roberto Bautista (Hiszpania, 10) - Cristian Garin (Chile) 7:6(5), 6:3
Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, Q) - Cameron Norrie (Wielka Brytania, Q) 6:2, 6:3
Lorenzo Sonego (Włochy) - Gianluca Mager (Włochy, WC) 6:4, 6:4