Roland Garros: Dominic Thiem nie wykorzystał przewagi. 4,5-godzinna bitwa Austriaka z hiszpańskim weteranem

Męski Roland Garros 2021 rozpoczął się od dużej niespodzianki. Już w I rundzie odpadł jeden z faworytów wielkoszlemowej imprezy w Paryżu Dominic Thiem, który roztrwonił prowadzenie 2-0 w setach i przegrał z Pablo Andujarem.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / CAROLINE BLUMBERG / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Gra do trzech wygranych setów jest dla mnie zaletą, ponieważ czasami powoli rozpoczynam mecze - mówił Dominic Thiem przed startem Roland Garros 2021. Klasyczna formuła, która miała być korzystna dla Austriaka w Paryżu, doprowadziła go do porażki. W niedzielnym spotkaniu I rundy z Pablo Andujarem Thiem prowadził bowiem 2-0 w setach, lecz przegrał 6:4, 7:5, 3:6, 4:6, 4:6. Mecz trwał cztery godziny i 28 minut.

Rozstawiony z numerem czwartym Thiem od początku nie prezentował optymalnej formy, ale w najważniejszych momentach potrafił przechylać szalę na swoją korzyść. Jednakże od trzeciej partii Austriak zaczął popełniać coraz więcej błędów, nie wytrzymał wymian z głębi kortu i zawodził go serwis. Andujar spokojnie odrabiał straty, doprowadził do piątej odsłony, w której kluczowe dla niego okazało się przełamanie, jakie uzyskał przy stanie 2:2.

Tym samym 35-letni Andujar w ciągu kilkunastu dni odniósł dwa największe zwycięstwa w karierze. Przed dwoma tygodniami w Genewie pokonał Rogera Federera, najbardziej utytułowanego tenisistę wszech czasów, a w niedzielę, ogrywając czwartego w rankingu ATP Thiema, wywalczył pierwszą wygraną nad rywalem z Top 5. W II rundzie Hiszpan zagra z Radu Albotem bądź z Federico Delbonisem.

Oznaczony numerem 11. Roberto Bautista zaserwował dwa asy, posłał 22 zagrania kończące, uzyskał pięć przełamań i w niespełna dwie godziny pokonał 6:4, 6:4, 6:2 rodaka, Mario Vilellę. W II rundzie Hiszpan zmierzy się z kolejnym kwalifikantem, Henrim Laaksonenem. Szwajcar okazał się lepszy od Yannicka Hanfmanna.

Bez straty seta w niedzielę zwyciężył także inny rozstawiony Hiszpan, Pablo Carreno. Tenisista z Gijon, turniejowa "12", pokonał 6:3, 6:4, 6:3 Norberta Gombosa, ani razu nie tracąc własnego podania. W 1/32 finału Carreno zagra z Enzo Couacaudem. Francuski posiadacz dzikiej karty wyeliminował Jegora Gerasimowa.

Dalej grają również rozstawieni Karen Chaczanow i Fabio Fognini. Oznaczony numerem 23. Rosjanin oddał tylko sześć gemów Jiriemu Vesely'emu. Z kolei Włoch, turniejowa "27", wygrał 6:4, 6:1, 6:4 z Gregoire'em Barrere'em i o 1/16 finału powalczy z Martonem Fucsovicsem. Węgier pokonał 6:4, 6:1, 7:6(5) Gillesa Simona.

Odpadł natomiast rozstawiony z numerem 25. Daniel Evans. Brytyjczyk w czterech setach przegrał z Miomirem Kecmanoviciem. W II rundzie zameldował się też Guido Pella, który ograł 6:3, 7:6(4), 7:5 Daniela Elahiego Galana, kwalifikanta.

Pablo Andujar (Hiszpania) - Dominic Thiem (Austria, 4) 4:6, 5:7, 6:3, 6:4, 6:4
Miomir Kecmanović (Serbia) - Daniel Evans (Wielka Brytania, 25) 1:6, 6:3, 6:3, 6:4
Marton Fucsovics (Węgry) - Gilles Simon (Francja) 6:4, 6:1, 7:6(5)
Guido Pella (Argentyna) - Daniel Elahi Galan (Kolumbia, Q) 6:3, 7:6(4), 7:5
Henri Laaksonen (Szwajcaria, Q) - Yannick Hanfmann (Niemcy) 6:1, 6:3, 4:6, 6:2
Enzo Couacaud (Francja, WC) - Jegor Gerasimow (Białoruś) 7:6(3), 6:4, 6:3