Magda Linette uporała się z Francuzką. Będzie mecz z liderką rankingu

Magda Linette wykorzystała sprzyjające losowanie i poradziła sobie z francuską tenisistką w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie. W kolejnej rundzie Polkę czeka piekielnie trudne wyzwanie.

Magda Linette Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Magda Linette
Tuż przed Rolandem Garrosem Magda Linette (WTA 45) osiągnęła półfinał w Strasburgu i poprawiła bilans tegorocznych meczów (4-6). Wcześniej Polka, która sezon rozpoczęła z opóźnieniem (kontuzja kolana), rozgrywała dużo trzysetowych meczów, ale tylko w jednym z nich była górą. We wtorek jej rywalką była Chloe Paquet (WTA 251), którą dwa lata temu pokonała w trzech setach na tym samym etapie paryskiej imprezy. Tym razem poznanianka wygrała 6:3, 6:3.

W I secie Linette pokazała skuteczny, sprytny i swobodny tenis. Dobrze poruszała się po korcie, była aktywna w wymianach, zmieniała kierunki i rytm, przyspieszała grę. Polka popełniała niewiele błędów i nie dała rywalce wielu szans w swoich gemach.

Paquet starała się odgrywać jak najgłębsze piłki, ale regularność nie była jej najmocniejszą stroną. Zadanie oczywiście jej nie ułatwiała agresywna i precyzyjna Linette. Na otwarcie meczu Francuzka oddała podanie wyrzucając bekhend. Reprezentantka gospodarzy szanse na przełamanie miała jedynie w czwartym gemie, ale Polka zniwelowała dwa break pointy. Paquet jeszcze raz oddała podanie. Seta zakończył popełniony przez nią podwójny błąd.

W drugim gemie II partii Paquet z 0-40 doprowadziła do równowagi, by następnie popełnić podwójny błąd. Czwarty break point został przez Linette wykorzystany kombinacją krosa bekhendowego i drajw woleja. Później Linette pogubiła się na korcie i przytrafił się jej mały przestój. Stała się zbyt pasywna i była na bakier ze starannością. Straciła kontrolę nad swoimi uderzeniami i była chaotyczna. Polka nie wykorzystała dwóch okazji na 4:0, a w piątym gemie oddała podanie pakując bekhend w siatkę.

Paquet utrzymywała głęboką piłkę w korcie i ograniczyła liczbę pomyłek. Linette grała nerwowo i trwoniła okazje. Poznanianka miała cztery break pointy, ale Francuzka wszystkie obroniła i wyrównała na 3:3. Po ambitnym pościgu reprezentantka gospodarzy zgasła. W ósmym gemie oddała podanie pakując piłkę w siatkę. Po chwili Linette spokojnie zakończyła seta. Piłkę meczową wykorzystała kapitalną kombinacją krosa bekhendowego i drajw woleja.

W ciągu 87 minut Linette obroniła trzy z czterech break pointów i spożytkowała cztery z 15 szans na przełamanie. Przy siatce miała 100 proc. skuteczność (siedem z siedmiu). Polce naliczono 17 kończących uderzeń przy 24 niewymuszonych błędach. Paquet zanotowano siedem piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

Linette po jednym razie doszła do III rundy każdej z czterech wielkoszlemowych imprez. W Paryżu taki rezultat osiągnęła w 2017 roku. Paquet zanotowała piąty występ w Rolandzie Garrosie i po raz czwarty odpadła po pierwszym meczu.

W II rundzie Linette zmierzy się z liderką rankingu Ashleigh Barty, mistrzynią Rolanda Garrosa 2019. Będzie to powtórka scenariusza sprzed dwóch lat. Po wyeliminowaniu Paquet Polka zmierzyła się z tenisistką ze ścisłej światowej czołówki. Wtedy była to Simona Halep i poznanianka uległa Rumunce po pięknej trzysetowej batalii.