Roland Garros: Diego Schwartzman napracował się, ale skończył jak zawsze. Rafael Nadal w 14. półfinale w Paryżu

Rafael Nadal 14. raz w karierze awansował do półfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. W środę Hiszpan w czterech setach pokonał Diego Schwartzmana.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / CAROLINE BLUMBERG / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal przeszedł pierwszy bardzo solidny test w Roland Garros 2021. Hiszpan, który czterech poprzednich rywali wyeliminował bez większych kłopotów, w środę został zmuszony do dużego wysiłku przez Diego Schwartzmana. Przetrwał jednak najtrudniejszy moment i po zwycięstwie 6:3, 4:6, 6:4, 6:0 w swoim stylu mógł celebrować awans do półfinału.

Pierwszy set rozstrzygnął się w ósmym gemie, kiedy przy break poincie Schwartzman posłał forhend w aut. Z kolei druga partia rozpoczęła się sensacyjnie - od przełamania na korzyść Argentyńczyka. Nadal wprawdzie odrobił tę stratę, ale nie narzucił swoich warunków w dalszej części tej odsłony. Co więcej, w dziesiątym gemie to tenisista z Buenos Aires stanął przed wielką szansą - wywalczył setbola, którego wykorzystał, wygrywając wymianę.

Dla Nadala był to pierwszy przegrany set w Rolandzie Garrosie po 36 wygranych z rzędu. Poprzednią partię stracił w 2019 roku w finale z Dominikiem Thiemem.

Schwartzman niespodziewanie doprowadził do wyrównania w meczu, a w trzeciej partii nawiązał wyrównaną walkę. W tym fragmencie pojedynek stał na niesamowitym poziomie. Obaj rozgrywali fantastyczne wymiany z głębi kortu i wkładali w grę całe serce.

Argentyńczyk napracował się jak nigdy, ale skończył tak, jak w dwóch poprzednich meczach w Paryżu - porażką. Nadal bowiem przetrwał najlepszy okres w grze przeciwnika, zaczął rządzić na korcie i od stanu 5:4 w trzecim secie nie stracił żadnego gema.

Mecz trwał dwie godziny i 45 minut. W tym czasie Nadal zaserwował sześć asów, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał siedem z 14 break pointów, posłał 35 zagrań kończących, popełnił 29 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 108 punktów, o 31 więcej od rywala. Z kolei Schwartzmanowi zapisano trzy asy, 26 uderzeń wygrywających oraz 39 pomyłek własnych.

Wygrywając w środę, Nadal do 105 wyśrubował swój rekord w liczbie wygranych meczów w Rolandzie Garrosie. Awansował zarazem do 14. w karierze półfinału w Paryżu, co także jest historycznym osiągnięciem. Ogółem w 1/2 finału turnieju wielkoszlemowego zameldował się 35. raz i daje mu to trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

O finał, w piątek, rozstawiony z numerem trzecim Hiszpan zmierzy się z Novakiem Djokoviciem bądź z Matteo Berrettinim.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 34,367 mln euro
środa, 9 czerwca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 3) - Diego Schwartzman (Argentyna, 10) 6:3, 4:6, 6:4, 6:0