Wiktoria, której mogło nie być. Rosjanka podbiła Berlin

Ludmiła Samsonowa przebyła niesłychaną drogę od kwalifikacji po tytuł w Berlinie (WTA 500). Rosyjska tenisistka wygrała siedem meczów, choć w opałach była już w drugim z nich.

Ludmiła Samsonowa, mistrzyni bett1open 2021 Getty Images / Boris Streubel / Na zdjęciu: Ludmiła Samsonowa, mistrzyni bett1open 2021
Dla Ludmiły Samsonowej (WTA 106) Berlin okazał się miejscem pierwszego triumfu w WTA Tour. Mogło go jednak nie być, bo Rosjanka z trudem przeszła kwalifikacje. W meczu decydującym o awansie do głównej drabinki z Aną Konjuh przegrywała 1:4 w trzecim secie, by zwyciężyć Chorwatkę 4:6, 6:1, 7:6(4). W niedzielnym finale Samsonowa pokonała 1:6, 6:1, 6:3 Belindę Bencić (WTA 12).

W pierwszym secie miała miejsce totalna dominacja Bencić, która jedynego gema straciła przy 5:0. W drugiej partii nastąpiła zamiana ról. Tym razem na 5:0 odskoczyła Samsonowa. Szwajcarka mogła zbliżyć się na 2:5, ale zmarnowała break pointa. W rozstrzygającej odsłonie Rosjanka zaliczyła dwa przełamania.

W trwającym 97 minut meczu Samsonowa zdobyła 30 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Rosjanka obroniła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. Z Bencić zmierzyła się po raz pierwszy.

Szwajcarka wystąpiła w 12. finale, drugim w 2021 roku (Adelajda). W swoim dorobku ma cztery tytuły. Jeden z nich zdobyła na trawie, w 2015 roku w Eastbourne. Na tej nawierzchni zanotowała jeszcze finały w Den Bosch (2015) i na Majorce (2019).

Dla Samsonowej był to drugi trzysetowy mecz w turnieju głównym. W ćwierćfinale wygrała 7:6(4), 2:6, 7:6(0) z Madison Keys. W poniedziałek Rosjanka zadebiutuje w Top 100 rankingu.

W deblu najlepsze zostały Wiktoria Azarenka i Aryna Sabalenka, które pokonały 4:6, 7:5, 10-4 Amerykankę Nicole Melichar i Holenderkę Demi Schuurs. Dla Białorusinek jest to pierwszy wspólny triumf. Sabalenka zdobyła szósty deblowy tytuł w WTA Tour, a Azarenka wywalczyła dziewiąte trofeum.

bett1open, Berlin (Niemcy)
WTA 500, kort trawiasty, pula nagród 565,5 tys. dolarów
niedziela, 20 czerwca

finał gry pojedynczej:

Ludmiła Samsonowa (Rosja, Q) - Belinda Bencić (Szwajcaria, 5) 1:6, 6:1, 6:3

finał gry podwójnej:

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4) / Aryna Sabalenka (Białoruś, 4) - Nicole Melichar (USA, 1) / Demi Schuurs (Holandia, 1) 4:6, 7:5, 10-4

Czy Ludmiła Samsonowa wygra jeszcze jeden turniej w 2021 roku?