Hubert Hurkacz nie został mistrzem w Halle. Debel dla faworytów

Hubert Hurkacz i Felix Auger-Aliassime nie zostali triumfatorami zawodów ATP 500 na kortach trawiastych w Halle. W niedzielnym finale gry podwójnej po tytuł sięgnęła mocna para Kevin Krawietz i Horia Tecau.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W listopadzie 2020 roku para Hubert Hurkacz i Felix Auger-Aliassime odniosła wielki sukces, wygrywając turniej debla w paryskiej hali Bercy (ranga ATP Masters 1000). W niedzielę stanęła przed szansą na triumf w Halle, ale to rozstawiony z trzecim numerem duet Kevin Krawietz i Horia Tecau był faworytem do tytułu.

Niemiec i Rumun startują razem od kilku miesięcy. Dogadali się po tym, jak kontuzji doznał etatowy partner Krawietza, Andreas Mies. W pierwszych wspólnych zawodach osiągnęli finał w Rotterdamie. Potem byli w finale w Barcelonie oraz ćwierćfinale Rolanda Garrosa 2021.

Pierwszy set był bardzo wyrównany, ale obie pary miały swoje szanse. Krawietz i Tecau atakowali zwłaszcza przy podaniu Polaka, jednak tenisista z Wrocławia mocnymi serwisami obronił po dwa break pointy w piątym i dziewiątym gemie. Rywale za to nie dali się przełamać w ósmym gemie, gdy podawał reprezentant gospodarzy. W takich okolicznościach decydował tie break. W nim kluczowe okazały się wydarzenia po zmianie stron. Trzy starcia przy siatce wygrali Krawietz i Tecau, którzy zamknęli seta wynikiem 7:6.

W drugim secie faworyzowany niemiecko-rumuński debel ani razu nie dał się zaskoczyć. Krawietz i Tecau bardzo pewnie trzymali serwis i czekali na swoje szanse. W ósmym gemie wygrali świetną wymianę i mieli trzy break pointy. Jednak Hurkacz posłał świetnie podania i uratował się. Po zmianie stron w opałach znalazł się Auger-Aliassime. Rozstawiona z "trójką" para wypracowała trzy piłki meczowe. Przy drugiej Krawietz popisał się rozstrzygającym wolejem.

Hurkacz i Auger-Aliassime przegrali ostatecznie 6:7(4), 4:6 i nie wygrali drugiego wspólnego mistrzostwa w głównym cyklu. Za występ w Halle otrzymają po 300 punktów do rankingu deblistów oraz czek na 30 tys. euro do podziału. Natomiast Krawietz i Tecau wywalczyli po 500 punktów i czek na 40 tys. euro do podziału. Niemiec sięgnął po szóste trofeum w tourze, a Rumun 38.

Noventi Open, Halle (Niemcy)
ATP 500, kort trawiasty, pula nagród 1,318 mln euro
niedziela, 20 czerwca

finał gry podwójnej:

Kevin Krawietz (Niemcy, 3) / Horia Tecau (Rumunia, 3) - Felix Auger-Aliassime (Kanada) / Hubert Hurkacz (Polska) 7:6(4), 6:4