Trudne otwarcie obrończyni tytułu w Montrealu. Petra Kvitova nie uniknęła problemów

Broniąca tytułu kanadyjska tenisistka straciła seta na otwarcie turnieju WTA 1000 w Montrealu. Małych problemów nie uniknęła Czeszka Petra Kvitova.

Bianca Andreescu PAP/EPA / Na zdjęciu: Bianca Andreescu
Impreza w Kanadzie odbywa się po raz pierwszy od 2019 roku. Wtedy w Toronto najlepsza była Bianca Andreescu (WTA 8). Gospodarze na triumf swojej tenisistki czekali od 1969, gdy zwyciężyła Faye Urban. W ubiegłym sezonie turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Andreescu walkę o obronę tytułu rozpoczęła od pokonania 6:1, 3:6, 6:3 Harriet Dart (WTA 172).

Po pewnie wygranym pierwszym secie, w drugim Andreescu nie była w stanie przełamać rywalki. Dart wykorzystała break pointa na 3:1 i nie oddała przewagi. W trzeciej partii Kanadyjka straciła serwis przy 1:1, ale jej łupem padło pięć z sześciu kolejnych gemów.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Kanadyjka trzy razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Zdobyła o 10 punktów więcej od Dart (88-78). Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek w WTA Tour, a w sumie trzecie (bilans 2-1 dla Andreescu).

Petra Kvitova (WTA 12) wróciła z 0:3 w drugim secie i wygrała 6:4, 6:4 z Fioną Ferro  (WTA 84). W ciągu 89 minut Czeszka zaserwowała osiem asów i zdobyła 27 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów i zaliczyła trzy przełamania. Kvitova w Kanadzie zdobyła tytuł w 2012 roku. Kolejną jej rywalką będzie Argentynka Nadia Podoroska lub Włoszka Camila Giorgi.

Wiktoria Azarenka (WTA 15) w 74 minuty pokonała 6:2, 6:2 Soranę Cirsteę (WTA 40). Białorusinka zniwelowała dziewięć z 10 break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 11 szans. W I rundzie Weronika Kudermetowa (WTA 33) odrodziła się z 1:4 w trzecim secie i zwyciężyła 1:6, 6:2, 6:4 Julię Putincewą (WTA 36). Następną przeciwniczką Rosjanki będzie Greczynka Maria Sakkari. W 1/8 finału na zwyciężczynię czeka Azarenka.

Ludmiła Samsonowa (WTA 52) wygrała 6:4, 5:7, 6:4 z Jeleną Rybakiną (WTA 19) po dwóch godzinach i ośmiu minutach. Kazaszaka zaserwowała 16 asów, z czego osiem w drugim secie. Rosjanka popełniła 10 podwójnych błędów, ale też zdobyła 43 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła sześć z ośmiu break pointów i uzyskała trzy przełamania.

Daria Kasatkina (WTA 27) pokonała 7:5, 6:3 Petrę Martić (WTA 34). W ciągu 85 minut Rosjanka wykorzystała pięć z sześciu break pointów. W II rundzie zagra z Tunezyjką Ons Jabeur. Na lepszą z tej pary w 1/8 finału czeka Andreescu.

National Bank Open presented by Rogers, Montreal (Kanada)