Pierwsza niespodzianka ATP Finals. Były mistrz rozpoczął turniej od porażki

We wtorkowy wieczór doszło do pierwszej niespodzianki w ATP Finals 2021. Stefanos Tsitsipas, mistrz tego turnieju sprzed dwóch lat, przegrał z niżej klasyfikowanym Andriejem Rublowem.

Marcin Motyka
Stefanos Tsitsipas PAP/EPA / Alessandro Di Marco / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Stefanos Tsitsipas przed startem ATP Finals zmagał się z kontuzją łokcia. - Trenowałem, odczuwając lekki ból. Robię wszystko, co możliwe, aby w pełni wyzdrowieć - mówił. Grek zdecydował się na występ w turnieju, ale w pierwszym meczu poniósł porażkę. Przegrał 4:6, 4:6 z Andriejem Rublowem.

Tsitsipas od początku meczu miał trudności. W gemie otwarcia musiał ponad dziesięć minut walczyć o utrzymanie serwisu. Wtedy obronił się przed przełamaniem, ale przy stanie 2:2 - już nie. Dzięki temu Rublow objął prowadzenie 3:2 i wygrał pierwszego seta 6:4.

Druga partia miała identyczny przebieg. Rublow znów pewnie wygrywał gemy przy własnym podaniu i czekał na swoje szanse. Ponownie jak w inauguracyjnej odsłonie, znów przełamał Tsitsipasa w piątym gemie, kiedy to Grek zepsuł forhend. Rosjanin tej przewagi już nie stracił i zakończył mecz jako zwycięzca.

Spotkanie trwało 91 minut. W tym czasie Rublow zaserwował dziewięć asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał dwa z dziewięciu break pointów, posłał 27 zagrań kończących i popełnił 13 niewymuszonych błędów. Z kolei Tsitsipasowi zapisano 12 asów oraz po 27 uderzeń wygrywających i pomyłek własnych.

W drugiej kolejce rywalizacji w Grupie Zielonej Rublow zmierzy się z Novakiem Djokoviciem, który we wtorek pokonał Caspera Ruuda.