Iga Świątek kontra pogromczyni gwiazd. Estonka przeżywa drugą młodość

Iga Świątek już zanotowała życiowy wynik w Australian Open, a może zrobić jeszcze więcej. W środę w Melbourne polska tenisistka zmierzy się z Estonką Kaią Kanepi, która potrafi wygrywać z największymi gwiazdami światowych kortów.

Iga Świątek PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Iga Świątek
W trzech pierwszych rundach Australian Open Iga Świątek nie oddała seta Brytyjce Harriet Dart, Szwedce Rebecce Peterson i Rosjance Darii Kasatkinie. W 1/8 finału Polka miała pierwszy poważny test. Pokonała 5:7, 6:3, 6:3 Rumunkę Soranę Cirsteę. Po meczu z oczu raszynianki polały się łzy.

- Na początku nie mogłam odnaleźć rytmu, przegrałam pierwszego seta, trochę się przestraszyłam. Podczas tego meczu mój poziom stresu był wyższy niż podczas poprzednich spotkań. Dlatego na koniec wyszły wszystkie te emocje - wyjaśniła triumfatorka Rolanda Garrosa 2020 w pomeczowym wywiadzie na Margaret Court Arena. - Tydzień bez płaczu to dla mnie jak nie tydzień. Płaczę, gdy przegrywam, płaczę, gdy wygrywam. Musicie się do tego przyzwyczaić! - dodała.

Świątek po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału Australian Open. W sumie po raz trzeci zameldowała się w tej fazie wielkoszlemowej imprezy. W dwóch poprzednich sezonach dokonała tego w Rolandzie Garrosie. W 2020 roku w Paryżu odniosła pierwszy triumf w turnieju tej rangi. Będzie miała szansę jako druga Polka wystąpić w półfinale w Melbourne. Dwa razy taki wynik osiągnęła Agnieszka Radwańska (2014, 2016).

Po wyeliminowaniu Cirstei na drodze Polki stanie kolejna tenisistka, która potrafi wygrywać z najlepszymi na świecie. Będzie nią 36-letnia Kaia Kanepi, która w poniedziałek odniosła 14. zwycięstwo nad zawodniczką z Top 10 rankingu. Estonka pokonała 5:7, 6:2, 7:6(7) wiceliderkę Arynę Sabalenkę.

Kanepi aż dziewięć z 14 zwycięstw nad tenisistkami z czołówki odniosła w wielkoszlemowych turniejach. Po raz drugi dokonała tego w Australian Open. W poprzednim sezonie w II rundzie wyeliminowała broniącą wtedy tytułu Sofię Kenin, ówczesną czwartą rakietę globu. Estonka może się pochwalić dwoma wygranymi z liderkami rankingu. Pokonała Karolinę Woźniacką (Tokio 2011) i Simonę Halep (US Open 2018).

Estonka osiągnęła teraz ćwierćfinał w każdym z czterech wielkoszlemowych turniejów. Po dwa razy taki wynik zanotowała w Rolandzie Garrosie (2008 i 2012), Wimbledonie (2010 i 2013) oraz US Open (2010 i 2017). Do półfinału jeszcze nigdy nie dotarła. Kanepi w rankingu najwyżej była klasyfikowana na 15. miejscu. W swoim dorobku ma cztery singlowe tytuły w WTA Tour. Zdobyła je w Palermo (2010), Brisbane i Oeiras (2012) oraz Brukseli (2013). Zaliczyła jeszcze pięć finałów, ostatni w 2021 roku w Melbourne (Gippsland Trophy).

Kanepi drogę do ćwierćfinału rozpoczęła od wyeliminowania Andżeliki Kerber, mistrzyni imprezy w Melbourne z 2016 roku. W kolejnych rundach odprawiła Czeszkę Marie Bouzkovą i Australijkę Maddison Inglis. Mecz z Sabalenką mogła rozstrzygnąć wcześniej niż w tie breaku trzeciego seta, ale zmarnowała cztery piłki meczowe.

- Gdy nie wykorzystałam czterech piłek meczowych w 10. gemie trzeciego seta, myślałam, że już po mnie. Przestawałam wierzyć, że mogę wygrać ten mecz, sama nie wiem, jak tego dokonałam. A przy serwisie ręce z nerwów tak mi się trzęsły, że bałam się, iż nie trafię w piłkę - mówiła Kanepi na konferencji prasowej.

Świątek i Kanepi zmierzą się po raz pierwszy. - Nie obserwowałam jej, nigdy z nią nie grałam, nie wiem, jak piłka zachowuje się po jej uderzeniach. Wszystkiego się dowiem, jak wyjdziemy na kort. Oczekuję, że będę grać dobrze - skomentowała Estonka, gdy dostała pytanie o polską tenisistkę.

Tradycyjnie dwa środowe ćwierćfinały kobiet odbędą się w środku nocy czasu polskiego (ich zwyciężczynie w czwartek zmierzą się w półfinale). Spotkanie Świątek z Kanepi zaplanowano na godz. 3:00, po starciu Amerykanki Danielle Collins z Francuzką Alize Cornet, które rozpocznie się o godz. 1:00. Transmisje z Australian Open 2022 na antenach Eurosportu 1 i Eurosportu 2 oraz w usłudze Eurosport Player. Relację tekstową na żywo z meczu Polki z Estonką przeprowadzi portal WP SportoweFakty.