Turniej w Madrycie pełen niespodzianek. Odpadły kolejne mocne nazwiska

Turniej WTA 1000 w Madrycie obfituje w zaskakujące wyniki. W niedzielę z rywalizacji odpadła grecka tenisistka Maria Sakkari. Szanse na dobry występ straciła również Japonka Naomi Osaka.

Maria Sakkari Getty Images / Mark Brown / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W turnieju w Madrycie nie ma już siedmiu najwyżej rozstawionych tenisistek. Liderka rankingu Iga Świątek wycofała się, a pozostałe odpadły w I lub II rundzie. W niedzielę z rywalizacją pożegnała się Maria Sakkari (WTA 5), która przegrała 6:3, 3:6, 1:6 z Darią Kasatkiną (WTA 23). Bilans ich meczów to teraz 4-0 dla byłej 10. rakiety globu.

W ciągu godziny i 55 minut Kasatkina zdobyła 43 z 59 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć z sześciu break pointów i wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie. Naliczono jej 14 kończących uderzeń przy dziewięciu niewymuszonych błędach. Sakkari miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 23 pomyłki.

Greczynka w marcu osiągnęła finał w Indian Wells. W kolejnych trzech turniejach (Miami, Stuttgart, Madryt) wygrała łącznie jeden mecz. Kasatkina w stolicy Hiszpanii osiągnęła ćwierćfinał w 2018 roku. Najlepszym wynikiem Sakkari w tym turnieju jest 1/8 finału z ubiegłego sezonu.

Kolejną rywalką Kasatkiny będzie Sara Sorribes (WTA 47), która pokonała 6:3, 6:1 Naomi Osakę (WTA 36). W trwającym 88 minut meczu Japonka zaserwowała sześć asów, ale pięć razy oddała podanie. Bilans spotkań tych tenisistek to teraz 2-2. Dwa lata temu w Pucharze Federacji również Hiszpanka była wyraźnie lepsza (6:0, 6:3).

W niedzielnym starciu w Madrycie Osaka korzystała z interwencji medycznej. Powodem była kontuzja lewej nogi. Japonka bardzo dobrze spisała się w Miami, gdzie dopiero w finale uległa Idze Świątek. W Madrycie zagrała po raz czwarty. Najlepszym wynikiem byłej liderki rankingu jest ćwierćfinał z 2019 roku.

Emma Raducanu (WTA 11) w 64 minuty rozbiła 6:2, 6:1 Martę Kostiuk (WTA 60). Brytyjka wywalczyła 24 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie musiała bronić żadnych break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans. Mistrzyni US Open spotkanie zakończyła z dorobkiem 14 kończących uderzeń przy pięciu niewymuszonych błędach. Kostiuk miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

W turnieju nie ma już finalistki ubiegłorocznego US Open. Leylah Fernandez (WTA 20) przegrała 4:6, 4:6 z Jil Teichmann (WTA 35). W ciągu 90 minut Kanadyjka wykorzystała tylko jeden z czterech break pointów, a sama trzy razy oddała podanie. Szwajcarka o ćwierćfinał zmierzy się z Jeleną Rybakiną (WTA 18), która prowadziła 6:0, 1:0, gdy Katerina Siniakova (WTA 51) skreczowała.