Kolejne rozczarowanie Hiszpanki w Madrycie. Demonstracja siły Kanadyjki

Hiszpańska tenisistka Garbine Muguruza została rozbita przez Ukrainkę Anhelinę Kalininę w turnieju WTA 1000 w Madrycie. W imponującym stylu awans wywalczyła Kanadyjka Bianca Andreescu.

Garbine Muguruza PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Garbine Muguruza (WTA 9) nigdy nie radziła sobie dobrze w Madrycie. Najdalej awansowała do 1/8 finału (2018). W tym roku również przeżyła rozczarowanie. Była liderka rankingu przegrała 3:6, 0:6 z Anheliną Kalininą (WTA 37). W ciągu 81 minut hiszpańska triumfatorka Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 nie wykorzystała żadnego z sześciu break pointów. Ukrainka na przełamanie zamieniła cztery z ośmiu szans.

Dla Kalininy jest to pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z czołowej "10" rankingu. W ubiegłym sezonie w Budapeszcie Węgierka osiągnęła pierwszy finał w WTA Tour. W 2022 roku zanotowała 1/8 finału w Miami i ćwierćfinał w Charleston. W Madrycie na swoim rozkładzie ma dwie wielkoszlemowe mistrzynie. W I rundzie odprawiła Amerykankę Sloane Stephens (US Open 2017).

Bianca Andreescu (WTA 111) rozbiła 6:1, 6:1 Danielle Collins (WTA 8). W ciągu 69 minut mistrzyni US Open 2019 odparła pięć z sześciu break pointów i spożytkowała sześć z 10 szans na przełamanie. Kanadyjka posłała 12 kończących uderzeń przy dziewięciu niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Andreescu odniosła dziewiąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, pierwsze od czasu US Open 2019, gdy w finale pokonała Serenę Williams. Borykająca się ze zdrowotnymi problemami Kanadyjka rozgrywa drugi turniej w sezonie. W Stuttgarcie w II rundzie urwała seta Arynie Sabalence. Awansując do 1/8 finału w Madrycie zapewniła sobie powrót do Top 100.

Kolejną rywalką Kanadyjki będzie Jessica Pegula (WTA 14), która w 67 minut wygrała 6:3, 6:3 z Kaią Kanepi (WTA 55). Amerykanka zgarnęła 26 z 36 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystała pięć z sześciu break pointów.