Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Tomas Berdych, forhendowy zabójca

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Tomas Berdych w gronie najlepszych tenisistów świata znalazł się po raz piąty z rzędu. Czech w grupie zmierzy się z Novakiem Djokoviciem, Stanislasem Wawrinką i Marinem Ciliciem.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 4

Tomas Berdych do tegorocznych Finałów ATP World Tour zakwalifikował się rzutem na taśmę, bowiem podczas turnieju bezpośrednio poprzedzającego ostatnią imprezę sezonu. Awans Czecha do ćwierćfinału paryskiej imprezy wystarczył, by mógł on cieszyć się po raz piąty z rzędu grą wśród ośmiu najlepszych zawodników na świecie. Choć tenisista zamieszkujący w Monte Carlo rozpoczął rok od porażki z Ivo Karloviciem, a więcej zainteresowania budziły jego stroje od znanej sieciówki odzieżowej H&M, z czasem było znacznie lepiej. [ad=rectangle] W miarę równa, ale zarazem nieporywająca forma, spowodowała, że Berdych w Top 10 gości nieprzerwanie od początku lipca 2010 roku, natomiast w tym sezonie nie spadł poniżej 7. miejsca, które aktualnie zajmuje. W tym roku zdobył dwa tytuły, oba w hali, podobnie jak przed rokiem. Miał także trzy szanse na turniejowe zwycięstwa na kortach otwartych, musiał jednak uznać wyższość rywali.

Najlepszym wielkoszlemowym wynikiem Berdycha w tym roku był półfinał Australian Open
Najlepszym wielkoszlemowym wynikiem Berdycha w tym roku był półfinał Australian Open
2
/ 4

Najlepszy aktualnie czeski tenisista swoje pierwsze kroki na korcie stawiał w wieku pięciu lat. Jego rodzice z tą dyscypliną sportu nie mieli nic wspólnego, posłali syna do tenisowej akademii w rodzinnej miejscowości. Berdych szybko udowodnił, że ma talent, wygrywając mistrzostwa kraju do lat 12. Przeprowadził się do Prościejowa, by móc się rozwijać i to zaprocentowało kolejnymi zwycięstwami w wyższych kategoriach wiekowych. W wieku 17 lat wygrał dwa Futuresy, a rok później sięgnął po tytuły w turniejach rangi ATP Challenger i zadebiutował w eliminacjach do US Open, przegrywając z Juanem Ignacio Chelą. W 2004 roku wywalczył zwycięstwo w imprezie pod egidą ATP i awansował do Top 50 rankingu.

Czech na wimbledońskiej trawie osiągnął finał w 2010 roku
Czech na wimbledońskiej trawie osiągnął finał w 2010 roku

Przełomowy był kolejny sezon, kiedy w Paryżu pokonał m.in. Guillermo Corię, Juana Carlosa Ferrero czy Gastona Gaudio. Ta wygrana, pomimo tego że odniesiona w 2005 roku, wciąż jest największym turniejowym skalpem Czecha. Od tej pory wygrał jeszcze osiem turniejów, z czego połowa rozgrywana była na hali.

Najlepsze wyniki, choć bez tytułów, Berdych osiągnął w 2010 roku, kiedy zanotował finał ATP World Tour Masters 1000 w Miami oraz doszedł do finału Wimbledonu, uznając wyższość Rafaela Nadala. To jego najcenniejszy wielkoszlemowy rezultat.

Tomáš Berdych (główne dane)
Wiek29
Wzrost (cm)/Waga (kg)196/91
Grapraworęczna, oburęczny bekhend
Miejsce zamieszkaniaMonte Carlo
TrenerTomas Krupa
Kariera zawodowa
Początek2002
Najwyżej w rankingu5 (2013)
Bilans w głównym cyklu484-259
Tytuły/Finałowe porażki (Główny cykl)10/14
Zarobki ($)19 369 468
Strona internetowahttp://tomasberdych.cz/
Facebookhttps://www.facebook.com/tomasberdych
Twitterhttps://twitter.com/tomasberdych
3
/ 4

Czeski tenisista słabo rozpoczął sezon, bowiem jako rozstawiony z numerem czwartym poległ po dwóch tie breakach z 78. wówczas rakietą świata, Ivo Karloviciem. Berdych szybko zrehabilitował się za niepowodzenie i rozegrał dobre zawody w Melbourne, przegrywając dopiero w półfinale z późniejszym zwycięzcą, Stanem Wawrinką.

W lutym Czech był zdecydowanie na fali, wygrał imprezę halową w Rotterdamie, a następnie walczył w finale w Dubaju z Rogerem Federerem, choć bez powodzenia. Niezłe występy w pierwszej części sezonu przypieczętował półfinałem w Miami.

Tomáš Berdych w sezonie 2014
Bilans roku (Główny cykl)54-20 (54-20)
Najlepszy wynikpółfinał Australian Open
Tie breaki9-16
Asy597
Podwójne błędy190
Break pointy (proc. obronionych)320 (63 proc.)
Break pointy (proc. wykorzystanych)565 (39 proc.)
Zarobki w sezonie ($)3 219 534

Na kortach ziemnych Berdych zaliczył finał w Oeiras, ale przegrany z notowanym na 62. miejscu Carlosem Berlocqiem. Na paryskiej mączce osiagnął ćwierćfinał, ale tracąc sety z Ołeksandrem Niedowiesowem czy Roberto Bautistą. Dla Czecha wyjątkowo nieudany był sezon na kortach trawiastych, gdzie podczas Wimbledonu odpadł już w III rundzie.

Podczas US Open Series czeski tenisista pogrążył się w kryzysie, wygrał zaledwie dwa spotkania z niżej notowanymi rywalami. Zmobilizował się jednak na występ w Nowym Jorku, osiągając ćwierćfinał US Open, a przede wszystkim w I rundzie pokonując w trzech setach Lleytona Hewitta. W Azji Berdych osiągnął finał w Pekinie, a po powrocie wywalczył tytuł na hali w Sztokholmie. Awans do Finałów ATP World Tour przypieczętował w Paryżu, notując półfinał i eliminując Feliciano Lopeza i Kevina Andersona.

Finały w 2014 roku:

TurniejRanga (Nawierzchnia)Rywal w finaleWynik
RotterdamATP World Tour 500 (twarda w hali)Marcin Cilić6:4, 6:2
DubajATP World Tour 500 (twarda)Roger Federer6:3, 4:6, 3:6
OeirasATP World Tour 250 (ziemna)Carlos Berlocq6:0, 5:7, 1:6
PekinATP World Tour 500 (twarda)Novak Djoković0:6, 2:6
SztokholmATP World Tour 250 (twarda w hali)Grigor Dimitrow5:7, 6:4, 6:4
4
/ 4

Czeski zawodnik w turnieju wieńczącym sezon wystąpi po raz piąty z rzędu, jednak nigdy nie udało mu się w tej imprezie osiągnąć znaczącego sukcesu. Tylko w 2011 roku zdołał wyjść z grupy, a następnie w półfinale przegrał z Jo-Wilfriedem Tsongą. Przed rokiem pokonał Davida Ferrera, by po trzysetowych bataliach ulec Stanowi Wawrince i Rafaelowi Nadalowi.

- Nie ma to większego znaczenia, który raz zagram w Finałach ATP, to prawdopodobnie nigdy nie stanie się sprawą rutynową. To tylko dowód na to, że miało się świetny sezon - powiedział Czech. - To nie jest łatwe, ale szczególnie podoba mi się to, że zakwalifikowałem się samodzielnie, nie będąc uzależnionym od wyników innych zawodników. To zdecydowanie najlepsze uczucie - dodał zawodnik.

Berdych trafił do grupy A z Novakiem Djokoviciem, Stanem Wawrinką i Marinem Ciliciem.

Historia występów w Finałach ATP World Tour:

RokMiejsceWynikBilans
2010Londynfaza grupowa1-2
2011Londynpółfinał2-2
2012Londynfaza grupowa1-2
2013Londynfaza grupowa1-2
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
Yo Ghul
5.11.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W finale są sami "zabójcy"  
avatar
basher
4.11.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jaki zabójca? Klasyczny 'choker'. Nie zaskoczy w tym turnieju.