Mocny powrót znanej imprezy. Ambitne plany organizatorów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe
Materiały prasowe
zdjęcie autora artykułu

- Jeszcze nigdy nie miałem okazji startować w takich warunkach. Kibice naprawdę dopisali, dopingowali niemal na całej trasie - Krzysztof Gosiewski, zwycięzca PKO Gdynia Półmaratonu 2024

W tym artykule dowiesz się o:

PKO Gdynia Półmaraton zgromadził na starcie niemal 5 tysięcy miłośników biegania. Najszybsi okazali się Aleksandra Jakubiec i Krzysztof Gosiewski. Zachwyt Gosiewskiego nie może dziwić, choć zawodnik nie miał zbyt wiele czasu, by nasycić się atmosferą zawodów. W sobotni wieczór nie oglądał się za siebie i po objęciu prowadzenia krótko po starcie zdecydował się na samotny bieg.

Ta strategia dała mu ostatecznie zwycięstwo z czasem 1:06:39. Drugi na mecie Grzegorz Kujawski stracił do Gosiewskiego nieco ponad 2 minuty, a podium rywalizacji mężczyzn uzupełnił Justinas Cekanauskas (Litwa).

Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Jakubiec, która finiszując z czasem 1:23:46 ustanowił swój nowy rekord życiowy. - Jestem bardzo zadowolona. Biegło się fantastycznie, pogoda sprzyjała. Pasuje mi też taki profil trasy, gdzie jest trochę pod górę, trochę z górki - Aleksandra Jakubiec, triumfatorka PKO Gdynia Półmaratonu 2024. Zaledwie 14 sekund do zwyciężczyni straciła druga na mecie Natalia Krupińska, a na trzecim stopniu podium stanęła Marta Kalinowska-Biegała.

ZOBACZ WIDEO Mocne zakończenie tegorocznego cyklu IRONMAN. Walczono o kwalifikacje na MŚ

W rozgrywanym równolegle PKO Gdynia 5K, czyli biegu na dystansie 5 km, najszybsi okazali się Szymon Gumkowski i Yuliia Veremchuk (Ukraina).

Na starcie PKO Gdynia Półmaratonu wraz z biegami towarzyszącymi stanęło łącznie prawie 5 tysięcy osób, z czego ponad 4 tysiące przebiegło dystans 21,1 km. To bardzo udany powrót gdyńskiej imprezy do kalendarza krajowych imprez biegowych, o czym mówił już przed startem zawodów jej dyrektor, Michał Drelich.

- To dla nas dobry start po przerwie, ale ambicje są jeszcze większe. Chciałbym, by za dwa lata, na 100-lecie Gdyni w półmaratonie pobiegło ponad 10 tysięcy osób - przyznał Michał Drelich, Sport Evolution.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKO Bank Polski, który w ramach programu "PKO Biegajmy Razem" wspólnie z uczestnikami PKO Gdynia Półmaratonu wsparł leczenie 15-letniego Eryka, cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopiec przed startem życzył powodzenia wszystkim półmaratończykom, a następnie jako wolontariusz wręczał im medale po przekroczeniu mety.

PKO Gdynia Półmaraton po raz pierwszy odbył się w formule wieczornej, ze startem o godz. 20:30, dzięki czemu większość zawodników finiszowała już po zmroku. Na trasie biegu można było m. in. zobaczyć pokazy ognia, usłyszeć szanty i spotkać gdyńskie cheerleaderki. Na mecie biegaczy witały entuzjastyczne okrzyki spikera, kolorowe światła i muzyka, która dodawała jeszcze sił na ostatnich metrach.Więcej informacji o wydarzeniu na www.gdyniapolmaraton.pl. Kolejna edycja PKO Gdynia Półmaratonu odbędzie się w weekend 25-27 kwietnia 2025 roku. Organizatorem imprezy jest agencja Sport Evolution.

Czytaj więcej: Niezwykły wyczyn Malezyjczyka Faworyci dali radę. W Warszawie pojawiła się czołówka

Źródło artykułu: WP SportoweFakty