Brytyjki nie zawiodły. Mają złoto

Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Emily Craig i Imogen Grant

Mistrzynie świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej nie zawiodły oczekiwań i wywalczyły złoto na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. Brytyjki zwyciężyły dość wyraźnie, kontrolując sytuację w finale.

Ostatnią konkurencją zaplanowaną na piątek w wioślarstwie był finał dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. W nim jednak nie oglądaliśmy Polek. Martyna Radosz i Katarzyna Wełna wcześniej rywalizowały w finale B, zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce w stolicy Francji.

W finale nie było żadnej z osad, które wywalczyły medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na pierwszym pomiarze czasu prowadziły Brytyjki Emily Craig i Imogen Grant, czyli aktualne mistrzynie świata. Zaledwie 0,12 sekundy za nimi były Rumunki i te dwie osady miały nieco większą przewagę nad resztą stawki.

Na półmetku nadal prowadziły Brytyjki, które nieco powiększyły przewagą nad rywalkami. Do ataku przeszły natomiast Nowozelandki, które wyszły na trzecie miejsce, ale nie miały zamiaru na tym poprzestać. Za miejsce medalowe spadły Greczynki.

Około 700 metrów przed metą mieliśmy już trzy osady z przodu i praktycznie było wiadomo, kto stanie na podium. Nie wiedzieliśmy jednak, która łódź wpłynie na metę jako pierwsza. I na 500 metrów przed metą cały czas prowadziły Brytyjki, o półtorej sekundy przed Rumunkami.

Ostatni odcinek wytrzymały jednak Emily Craig i Imogen Grant i mogły cieszyć się ze złota igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Za nimi toczyła się zacięta walka o pozostałe miejsca na podium. Rumunki obroniły się przed ofensywą rywalek i mogły cieszyć się z srebra. Skuteczny atak przeprowadziły natomiast Greczynki, które pokonały Nowozelandki i próbowały jeszcze postraszyć Rumunki.