Najbardziej radosne regaty w Polsce

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / KINDER Joy of Moving
Materiały prasowe / KINDER Joy of Moving
zdjęcie autora artykułu

„Nadzieja Żeglarstwa – Gdynia Sailing Days” – okazały puchar z takim napisem trafił do Piotra Malitowskiego (Garland Gliwice), który okazał się najlepszy w regatach KINDER Joy of moving Pucharze Trenerów w klasie Optimist.

Na drugiej pozycji uplasowała się najlepsza z dziewcząt Maja Janus (UKŻ OPTI CWM Gdynia). W zawodach, które odbyły się w ramach 23. edycji Gdynia Sailing Day rywalizowało 161 żeglarzy do 13 lat z 28 klubów.

- Za nami znakomite regaty. Emocji było co niemiara i nikt nikomu nie odpuszczał w pięknej sportowej walce. Wielkie podziękowania nie tylko dla zwycięzców, ale dla wszystkich za udział oraz za wspaniałą walkę w trudnych warunkach i na bardzo wymagającym akwenie. Jestem przekonany, że z tego grona wyrosną przyszli mistrzowie Europy i świata, a nawet medaliści igrzysk olimpijskich. KINDER Joy of moving to świetny program upowszechniania i promocji żeglarstwa, który realizujemy wraz z firmą Ferrero. Promujemy zabawę poprzez sport, staramy się wpoić młodym żeglarzom, że najważniejsza jest pasja i radość żeglowania - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.   W sumie rozegrano sześć z dziewięciu zaplanowanych wyścigów. Ostatniego dnia wiatru było jak na lekarstwo i młodzi żeglarze nie zeszli na wodę.

– Nie nudziliśmy się, bo zamiast na wodzie bawiliśmy się na plaży. W strefie KINDER Joy of moving było mnóstwo atrakcji, między innymi skimboard, czy symulator żeglarski – mówiła Maja Janus. [b]

KINDER Joy of Moving - strefa aktywnosci
KINDER Joy of Moving - strefa aktywnosci

[/b] 11-letnia zawodniczka kontynuuje w tych zawodach sukcesy UKŻ OPTI CWM Gdynia. W ubiegłym roku pierwsza wśród dziewcząt, a trzecia w generalnej klasyfikacji, była jej klubowa koleżanka Ida Kocięda. Maja trenuje żeglarstwo drugi sezon.

- Do klubu przyprowadził mnie tata, który pływa na trochę większych jachtach. Pierwszy raz startowałam w Pucharze Trenerów. W Gdyni słabo wiało, ale były duże fale i pływało mi się bardzo dobrze. Dziękuję też mojemu trenerowi Michałowi Strupińskiemu, który nauczył mnie podstaw żeglowania i świetnie przygotował do tych regat. Zajmowałam miejsca w czołówce, cztery razy byłam druga, a przegrywałam minimalnie – dodała Maja.

Na drugiej pozycji wśród dziewcząt i trzeciej ogólnie uplasowała się Pola Wójcik (Giżycka Grupa Regatowa), a na trzeciej Zofia Gil (ChKŻ Chojnice).

Wśród dziewcząt do lat 9 pierwsza była Julia Żórawska (YKP Gdynia), druga Lena Herba (Yacht Klub Stal Gdynia), a trzecia Hanna Kucharska (Gdański Klub Morski Cedrus), Puchar Trenerów grupy B wzniósł Piotr Malitowski, który zwyciężył w trzech wyścigach i zostawił w pokonanym polu 160 konkurentów.

– Pierwszy raz wygrałem tak duże regaty. W Gdyni fajnie się żeglowało, było sporo wyścigów, które odbywały się w słabym i silniejszym wietrze, nie zabrakło też dużej fali - stwierdził triumfator.   [b]

Piotr Malitowski z Pucharem Trenerów
Piotr Malitowski z Pucharem Trenerów

[/b] Piotr Malitowski wyprzedził Artura Gorzyckiego (ChKŻ Chojnice) i Tomasza Tracza (Yacht Klub Stal Gdynia).

W gronie chłopców do lat dziewięciu w czołowej trójce znaleźli się Jan Pietuszko (Spójnia Warszawa), drugi był Jan Zahuta (UKŻ Leszcz Kraków), a na najniższym stopniu podium stanął Piotr Szkamelski (MOS Iława).

Wyróżniono także najmłodszych uczestników – okazali się nimi licząca dziewięć lat Agata Dudkiewicz (LKS Charzykowy) i młodszy o dwa lata Jan Brdulak (Sailing Legia). Poza tym wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale, a szczęściarze wylosowali atrakcyjne nagrody.

Po żeglowaniu, na uczestników regat czekało mnóstwo lądowych atrakcji. Na plaży miejskiej, tuż obok mariny w samym sercu Gdyni, stanęła strefa, w której organizatorzy zapewnili gry i zabawy dla wszystkich chętnych - m.in. żeglarski symulator, tor skimboardowy, trickboardy, strefa multisportowa, labirynt dobrej zabawy, SUP, stół do tenisa stołowego, strefa taneczna, strefa chillu.

KINDER Joy of moving to program CSR prowadzony przez firmę Ferrero w ponad 30 krajach. Hasło programu – Niech radość zawsze wygra! – od razu nakierowuje nas na styl w jakim prowadzone są projekty sportowo-edukacyjne w ramach programu. Promuje on takie wartości jak przyjaźń, fair play oraz współpraca, uczy najmłodszych budowania relacji z rówieśnikami oraz umacniania wiary we własne możliwości. To nie wynik jest ważny, a samo uczestnictwo i radość jaka płynie ze sportowej zabawy.  Projekt składa się z dwóch uzupełniających elementów – wspólnej sportowej zabawy oraz szeroko rozumianej edukacji sportowej. Co sezon punktem kulminacyjnym projektu są regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów, podczas których najmłodsi żeglarze oraz żeglarki z klasy Optimist mogą nie tylko sprawdzić swoje umiejętności na wodzie, ale i nawiązać nowe przyjaźnie! Regaty te są integralną częścią Gdynia Sailing Days – żeglarskiego festiwalu organizowanego co roku w Gdyni. Do udziału w Pucharze Trenerów zaproszeni są wszyscy zawodnicy oraz zawodniczki z grupy B, czyli dzieci do 13-tego roku życia.

WYNIKI: https://events.pya.org.pl/kinder-joy-of-moving-puchar-trenerow,e62

Źródło artykułu: