Oto, co zrealizował Polski Związek Żeglarski w minionym roku

Materiały prasowe / Polskie żeglarstwo
Materiały prasowe / Polskie żeglarstwo

Polski Związek Żeglarski podsumowuje działania zrealizowane w 2024 roku, które obejmowały nie tylko sukcesy sportowe, ale także szeroką gamę projektów edukacyjno-sportowych oraz przygotowania do międzynarodowych wydarzeń żeglarskich

W tym artykule dowiesz się o:

Rok ten przyniósł nowe wyzwania, osiągnięcia oraz ambitne plany na przyszłość, które podkreślają wszechstronność i zaangażowanie PZŻ w rozwój żeglarstwa w Polsce.
Sukcesy eSailingu – nowoczesne żeglarstwo dla każdego

W 2024 roku PZŻ skoncentrował się na rozwijaniu eSailingu, łącząc edukację, sport i nowoczesne technologie. Inicjatywy takie jak wprowadzenie eSailingu do programu PGE PolSailing, lekcje w szkołach i wydarzenia podczas Gdynia Sailing Days przyczyniły się do popularyzacji tej formy aktywności.

- Pobudzaliśmy wyobraźnię naszych odbiorców elektroniczną odmianą żeglarstwa. Kiedy pogoda nie sprzyjała zajęciom na powietrzu, żeglarską teorię podpieraliśmy platformą Virtual Regatta. Ważnym elementem było również wprowadzenie eSailingu do szkół i grup młodzieżowych. Opracowaliśmy specjalny schemat lekcji, który łączył teorię z praktyką - mówi koordynator projektu eSailing w PZŻ, Szymon Wierzbicki, piąty zawodnik Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 w klasie 49er (w załodze z Dominikiem Buksakiem).

ZOBACZ WIDEO: Dostał na serwetce adres. Pojechał na Targówek i szok. "Był prawidłowy"

Polscy zawodnicy wyróżnili się na arenie międzynarodowej, w tym Natalia Pryba, pierwsza Polka w historii, która zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Świata eSailingu, a cykl zawodów PGE eSailing 2024 zakończony finałem na żywo w Warszawie zgromadził ponad 80 zawodników, potwierdzając dynamiczny rozwój tej dyscypliny w Polsce.

Akademia Rozwoju Zawodnika i Trenera - inwestycja w przyszłość

W ramach Akademii Rozwoju Zawodnika i Akademii Rozwoju Trenera zorganizowano 25 szkoleń dla zawodników i trenerów, które obejmowały tematy takie jak planowanie przyszłości zawodowej po zakończeniu kariery sportowej, psychologia w pracy z młodzieżą, motoryczność czy analiza przepisów żeglarskich.

Pasja, wiedza i zaangażowanie to fundamenty, dzięki którym stworzono przestrzeń, w której zawodnicy i trenerzy mogli zdobywać nowe kompetencje i planować swoją przyszłość – zarówno w sporcie, jak i poza nim. Kariera dwutorowa to słowo klucz, które przewijało się w szkoleniach o tematyce: "Możliwości zawodowe w żeglarstwie" - jak zostać mierniczym, sędzią czy skipperem, poznając praktyczne kroki i kwalifikacje wymagane w tych profesjach, "Planowanie kariery po sporcie" oraz "Rozwój kompetencji zawodowych".

Specjalistyczne warsztaty, takie jak meteorologia czy selekcja dynamiczna, miały na celu rozwój kompetencji trenerów Kadry Narodowej, poruszono również problem rezygnacji dziewcząt z uprawiania sportu w okresie dojrzewania oraz rozpoznawanie nadużyć w sporcie.

PGE PolSailing - 12 lat tradycji edukacji żeglarskiej

Ponad 3000 uczestników realizowało w 2024 roku Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. To największy w Polsce, kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowany przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami sportowymi oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, oraz Polskiej Grupy Energetycznej.

- Program pozwala na uczestnictwo dzieci w różnym wieku w bezpłatnych zajęciach żeglarskich. Dzięki środkom MSiT i PGE możemy dotrzeć do szerokiego grona dzieci i młodzieży, które nie zawsze mogą pozwolić sobie na uczestnictwo w dodatkowych aktywnościach. Tym samym przekraczamy bariery finansowe - podsumowuje Filip Kazuła, koordynator programu PGE Polsailing.

Ogólnopolski Program PGE PolSailing realizowany jest od 12 lat. Od początku programu z żeglarskiej edukacji skorzystało już 25 tysięcy młodych osób.

Międzynarodowe wydarzenia żeglarskie w latach 2025-2027

Ten rok zapowiada się jako kolejny przełomowy sezon dla polskiego żeglarstwa. W 2025 roku Polski Związek Żeglarski zorganizuje w Gdyni następujące imprezy:
· Mistrzostwa Świata kl. 470
· Mistrzostwa Świata kl. Micro
· Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Racing

Ponadto Polska będzie gospodarzem poniższych imprez:
· Mistrzostwa Europy kl. ILCA 4 – organizowane w Pucku przez Polskie Stowarzyszenie kl. ILCA
· Mistrzostwa Europy kl. Hobie Cat – organizowane w Ustce przez Klub Żeglarski Prosport Ustka

Polski Związek Żeglarski pozyskał także prawa do organizacji międzynarodowych imprez mistrzowskich w kolejnych latach. Najważniejszą z nich, stanowiącą największe wyzwanie organizacyjne, będą Mistrzostwa Świata World Sailing w klasach olimpijskich w 2027 roku. W 2024 roku zapadły również decyzje o przyznaniu Polsce i Gdyni organizacji następujących mistrzowskich imprez w 2026 roku:
· Mistrzostwa Europy kl. Finn
· Mistrzostwa Europy kl. Optimist
· EUROSAF Inclusive European Championship (Mistrzostwa Europy dla żeglarzy z niepełnosprawnością)

Każda z powyższych imprez jest elementem projektu przygotowań do organizacji MŚ World Sailing w 2027 roku. Sukces w pozyskiwaniu organizacji regat jest wynikiem zaangażowania różnych osób i instytucji. Pracownicy Polskiego Związku Żeglarskiego współpracują ze ogólnopolskimi stowarzyszeniami klas, samorządami, administracją państwową i sponsorami celem doprowadzenia projektu do skutecznego finału. Nieocenionym wsparciem w organizacji regat jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Grupa Energetyczna.

Proces aplikacyjny to nie tylko formalności administracyjne, ale przede wszystkim intensywna praca nad budowaniem wizerunku polskiego żeglarstwa na arenie międzynarodowej, co przekłada się na rosnącą pozycję Polski jako atrakcyjnego gospodarza regat.

Polski Związek Żeglarski po raz kolejny udowodnił swoje zaangażowanie w rozwój żeglarstwa, pozyskując również grant z programu Erasmus+ Sport. Projekt o intrygującej nazwie „All Hands on Deck: Volunteering in Sailing Organisations in Eastern Europe” koncentruje się na międzynarodowej współpracy i popularyzacji wolontariatu w środowisku żeglarskim.

Rok 2024 pokazał, że żeglarstwo w Polsce to nie tylko sport, ale także edukacja, nowoczesne technologie i międzynarodowa współpraca. Polski Związek Żeglarski z niecierpliwością oczekuje kolejnych wyzwań, które będą przyczyniały się do popularyzacji żeglarstwa oraz budowy jego pozytywnego wizerunku zarówno w kraju, jak i za granicą.

Komentarze (0)