Mistrzowie wracają na olimpijski akwen!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ /
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ /
zdjęcie autora artykułu

340 zawodników z 43 państw w jednym miejscu to oznacza, że właśnie startuje Puchar Świata w Weymouth na akwenie, który w 2012 roku gościł uczestników Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Na starcie dziesięciu najlepszych zawodników kadry narodowej Energa Sailing Team Poland.

Puchar Świata w Weymouth to już trzecia odsłona cyklu. Poprzednie regaty rozgrywane w Miami i Hyeres były bardzo udane dla naszych reprezentantów, którzy systematycznie startują w elitarnym gronie 40 najlepszych zawodników w każdej z klas, z mistrzami olimpijskimi oraz mistrzami świata i Europy na czele.

W klasie 470 po raz kolejny przynależność do światowej czołówki będą chciały potwierdzić Agnieszka Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczyńską. „Tym razem ze Szwagrem zawędrowałyśmy aż do Weymouth, gdzie w 2012r odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Nasze wyścigi zaplanowane są na 13:15. Wiatr silny i zmienny od brzegu czyli wszystko to co... lubimy! (tak, tak, pozytywne nastawienie to podobno połowa sukcesu)” Widać dobry humor nie opuszcza dziewczyn co nas bardzo cieszy.

W gronie 38 najlepszych załóg na świecie, w klasie 49-er mamy nasze dwie najlepsze załogi: Łukasza Przybytka z Pawłem Kołodzińskim oraz Tomka Januszewskiego z Jackiem Nowakiem. Panowie walczą nie tylko o jak najlepszy wynik, ale również rywalizują między sobą o olimpijskie paszporty. - Ostatnie dni przed regatami to czas ostatecznych ustawień sprzętu jak i jego serwisu. Od rana w porcie silny wiatr niósł ze sobą zapach past polerskich, a trzepoczące flagi zagłuszały dźwięki wiertarek, szlifowanie pokładów czy dobijanie młotkiem różnych nieposłusznych części bolidów. Nasza Miss Fury pod białą kołdrą czeka na jutrzejsze wyścigi, a my ładujemy węgle na kolejne dni. Zapowiada się mocne pływanie w jeszcze mocniejszej stawce. Wiatr i deszcz na pewno sprawią, że nie zapomnimy, gdzie aktualnie się znajdujemy - mówią Tomek z Jackiem. Pierwsze wyścigi zaplanowane są na godzinę 11.

Patron programu Energa Sailing Piotr Kula po nieudanych mistrzostwach Europy w Splicie będzie miał okazję do odbudowania swojej formy. W dotychczas rozegranych pucharach świata zajmował miejsca: szóste w Miami i 14 w Hyeres. W drodze po jak najlepsze miejsce będzie musiał pokonać całą światową czołówkę. Piotr rozpoczyna ściganie o godzinie 11.

W klasie Laser wystartuje Kacper Ziemiński. Z zamiarem poprawienia 24 pozycji z Hyeres. Kacper z powodzeniem startował w pucharze w Medemblik zajmując tam szóste miejsce. Oby potwierdził uzyskany tam wynik.

Poza klasami olimpijskimi w Weymouth będą się ścigać zawodnicy Kiteboardingu. Reprezentując Polskę do walki staje Błażej Ożóg.

Na starcie w Weymouth nie zobaczymy naszych deskarzy, którzy intensywnie przygotowują się do zbliżających się mistrzostw Europy we włoskim Mondello.

Źródło artykułu: