Przed nami żeglarskie mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów

Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

W dniach 17-20 września w Gdańsku-Górkach Zachodnich odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich. Na wodzie będzie można zobaczyć żeglarzy z klas RS:X (kobiety i mężczyźni), Laser Standard, Laser Radial, 470 (kobiety i mężczyźni) oraz Finn.

Niespełna tydzień wcześniej, bo w dniach 11-13 września odbędą się także Mistrzostwa Polski Juniorów. Tu z kolei o medale rywalizować będą zawodnicy w klasach 29er (juniorzy), 420 (juniorki i juniorzy), Laser Radial (juniorki) oraz RS:X (juniorki i juniorzy). W ramach tych regat odbędą się również mistrzostwa Polski w formule otwartej, w której ścigać się mogą także seniorzy - dotyczy to klas OK Dinghy i Laser Radial (mężczyźni) oraz Europa (kobiety i mężczyźni). Dla klasy 29er zaplanowanych jest jedenaście "biegów", natomiast dla pozostałych klas przewidziano po osiem startów. Każdego dnia regat starty do wyścigów planowane są na godzinę 11.00.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Urzędem Miasta Gdańsk, Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk. Miejscem organizacji zawodów będzie przystań AZS COSA Gdańsk i NCŻ AWFiS Gdańsk. Wyścigi będą rozgrywane na akwenie Zatoki Gdańskiej. W mistrzostwach Polski ma wziąć udział cała czołówka polskich żeglarzy.

- Mistrzostwa Polski organizujemy w tym miejscu od 2011 roku. To jest bardzo dobra, zarówno pod względem infrastruktury jak i warunków do sportowej rywalizacji, lokalizacja. W roli gospodarza świetnie spisują się bowiem dwa wyspecjalizowane gdańskie ośrodki, NCŻ AWFiS i AZS COSA. Z kolei akwen jest niezwykle wymagający, jednak jego usytuowanie stwarza dodatkowe możliwości. Nominalnie stanowi cześć Zatoki Gdańskiej, ale jest to już właściwie otwarte morze, bowiem nie ogranicza go już Półwysep Helski. Gdyby wiało za mocno zawsze możemy przenieść wyścigi na spokojniejsze wody rozlewiska Wisły Śmiałej, gdzie zawodnicy doskonale są widoczni z brzegu – wyjaśnił wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. Sportu Tomasz Chamera.

Po juniorach do walki o krajowy prymat przystąpią 17 września w klasach olimpijskich seniorzy. Na starcie zabraknie jedynie przedstawicieli klasy 49er, którzy swoje regaty o tytuł mistrza Polski rozegrali pod koniec lipca w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015. Najlepsi okazali się wówczas brązowi medaliści ostatnich mistrzostw Europy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). W Gdańsku komplet medali rozdany zostanie w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Laser Radial, Finn oraz 470 kobiet i mężczyzn.

- Te mistrzostwa będą wizytówką polskiego żeglarstwa, bowiem powinna w nich wziąć udział cała krajowa czołówka. Spodziewamy się, że kadrowicze, co też jest ich sportowym obowiązkiem, potwierdzą w tych prestiżowych regatach swoją supremację, ale liczymy, że inni zawodnicy tanio skóry nie sprzedadzą i zmuszą ich do maksymalnego wysiłku. Tak było chociażby rok temu, kiedy w klasach Laser Radial i Laser Standard srebrne medale zdobyli nominalni amatorzy, Katarzyna Deberny i Maciej Grabowski. Kasi, która za miesiąc zostanie szczęśliwą mamą, zabraknie co prawda na starcie gdańskiej imprezy, ale Maciek zdecydowanie zapowiada walkę o mistrzowski tytuł. Mamy też nadzieję, ze do walki o medale włączą się także juniorzy w klasach RS:X oraz Laser Radial - dodał wiceprezes Chamera.

Tytułów w klasie RS:X bronić będą mistrz Europy Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Londynie oraz ostatnich mistrzostw Europy Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa). Wśród Laserowców najlepsi przed rokiem byli  Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin) oraz Anna Weinzieher (AZS Uniwersytet Warszawski). Z kolei w klasie 470 w poprzedniej edycji mistrzostw zwyciężyły załogi Karol Jączkowski/Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk) wśród mężczyzn oraz Agnieszka Skrzypulec/Natalia Wójcik (Sejk Pogoń Szczecin) wśród kobiet. Obecną załogantką Agnieszki jest Irmina Mrózek Gliszczynska. W klasie Finn wygrał Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski).

W przypadku zgłoszenia mniej niż 10 jachtów starty do regat w danych klasach mogą być przeprowadzane wspólnie dla kobiet i mężczyzn.

Dla klas, w których w zawodach rywalizować będzie co najmniej 10 jachtów, regaty
rozgrywane będą w formacie serii podstawowej czyli 10 wyścigów, łącznie z wyścigiem medalowym. Wtedy najlepszych 10 jachtów po serii podstawowej zostanie zakwalifikowanych do wyścigu medalowego pod warunkiem wcześniejszego rozegrania minimum 3 wyścigów serii podstawowej.

Jedak dla klas, w których rywalizować będzie mniej niż 10 jachtów, regaty rozgrywane będą w formacie serii wyścigów. Zawody zostaną uznane za ważne po rozegraniu przynajmniej 1 wyścigu.

Każdego dnia regat starty do wyścigów planowane są na godzinę 11:00. Ceremonia zakończenia planowana na niedzielę 20 września na godzinę 16:30.

Maciej Frąckiewicz

Komentarze (0)