Mistrzostwa Polski Juniorów zakończone

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

279 żeglarzy rywalizowało od piątku do niedzieli w Gdańsku w mistrzostwach Polski juniorów oraz w krajowym championacie w formule otwartej w klasach OK Dinghy i Laser Radial (mężczyźni) oraz Europa (kobiety i mężczyźni).

Z kolei w czwartek na akwenie w Górkach Zachodnich rozpoczną się mistrzostwa Polski seniorów w klasach olimpijskich, które potrwają cztery dni.

Każde zawody mają swoją gwiazdę. Podobnie było także w tych regatach, gdzie od strony VIP taką osobą był z pewnością Minister Sportu i Turystyki Adam Korol. - Gratuluję wszystkim uczestnikom mistrzostw, a także ich rodzicom i szkoleniowcom. Sam jestem trenerem i wiem, że nasze życie nie jest usłane różami. Kiedy przygrzewa słońce, to na motorówce jest fajnie, ale kiedy pada deszcz i jest zimno, bywa trochę mniej sympatycznie. Winszuję wam tych sukcesów i życzę kolejnych, ale chciałbym też przypomnieć, że żadne medale, mistrzostwa i trofea nie są dane na zawsze. Koledzy, od których teraz okazaliście się lepsi, wrócą do swoich klubów i będą podwójnie zmobilizowani do treningów, aby w następnych zawodach was pokonać - powiedział podczas ceremonii medalowej mistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu w 2008 roku.

Od strony sportowej taki status należy bez wątpienia przyznać zwyciężczyni rywalizacji w olimpijskiej klasie Laser Radial Magdalenie Kwaśnej. 17-letnia zawodniczka CHKŻ Chojnice wygrała wszystkie wyścigi, w których wzięła udział. Tytuł mistrzyni Polski juniorek aktualna brązowa medalistka w kategorii seniorek zapewniła sobie już po siódmym starcie i dlatego nie musiała rywalizować w ostatnich wyścigu. Na absencji Kwaśnej najwięcej skorzystała Julia Oleksiuk (AZS UW Warszawa), która dzięki zwycięstwu w ósmej próbie zapewniła sobie trzecie miejsce. Wicemistrzynią Polski juniorek została Natalia Stawiarska (MKS Dwójka Warszawa).

Blisko powtórzenia tego wyczynu był w tej klasie w formule otwartej mężczyzn 34-letni Marcin Rudawski. Reprezentant MKS Dwójki Warszawa nie zdołał wygrać tylko jednego wyścigu - w trzecim starcie był drugi. Srebrny medal wywalczył 21-letni Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), który jako jedyny pokonał mistrza Polski. Trzecie miejsce zajął jego klubowy kolega, młodszy o cztery lata Jakub Rodziewicz, który okazał się również najlepszy wśród juniorów. Na kolejnych pozycjach w tej kategorii uplasowali się Wojciech Lipke (SEJK Pogoń) i Tomasz Lobert (JKW Poznań).

W klasie RS:X prowadzenia pod dwóch dniach regat nie oddali 18-letnia Michalina Bujnowska (YKP Warszawa) i jej rówieśnik Mateusz Grochowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). - Do końca nie mogłem być pewny mistrzostwa. Przedostatni wyścig nie okazał się bowiem w moim wykonaniu zbyt udany. Zająłem w nim czwarte, czyli najgorsze w regatach miejsce, a Krzysiek Miedzierski, który miał do mnie 2,5 punktu straty, był drugi. Co prawda ten wyścig poszedł na odrzutkę, ale i tak mój najgroźniejszy rywal odrobił do mnie punkt - zrelacjonował Grochowski.

W ostatnim starcie 18-letni sopocianin nie zostawił jednak konkurentom złudzeń. Okazał się w nim najlepszy, dzięki czemu zapewnił sobie pierwsze miejsce w regatach. - W niedzielę starty nie stanowiły mojej najsilniejszej strony. To była jednak przemyślana taktyka, bo nie chciałem popełnić jakiegoś głupiego błędu i zanotować falstartu. Ósmego wyścigu także nie rozpocząłem najlepiej, ale obrałem dobrą stronę i udało mi się wyprzedzić wszystkich rywal – stwierdził. Nie zmieniła się także kolejność pozostałych miejsc na podium - srebrne medale wywalczyli deskarze GKŻ Gdańsk Iga Skorupska i Krzysztof Miedzierski, natomiast brązowe krążki trafiły do reprezentantów SKŻ Ergo Hestia, Weroniki Marciniak i Marcela Jagniewskiego.

Niezwykle zacięta była rywalizacja w klasie Europa. Ostatecznie mistrzem Polski w formule otwartej został Łukasz Włoch (KŻ Mewa Poznań), który wyprzedził Jana Pica (ŻMKS Poznań). Obaj zawodnicy wygrali po cztery wyścigi i cztery razy uplasowali się na drugich miejscach - o trumfie Włocha przesądziło wyższe miejsce w ostatnim starcie. Brązowy medal wywalczył Szymon Ruban (MKS Dwójka Warszawa). Wśród juniorów zwyciężył Szymon Winiarski (YKP Kraków), przed Bartoszem Ptakiem i Krzysztofem Matysikiem (obaj WKŻ Wolsztyn). Klasyfikację juniorek otworzyła natomiast Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań), a kolejne miejsca zajęły zawodniczki WKŻ Wolsztyn, Eliza Piechocka i Karina Domagała. W kategorii seniorek najlepsza okazała się czwarta w klasyfikacji generalnej Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań), a za nią uplasowały się Małyszka oraz Piechocka.

W klasie 420 skutecznym finiszem popisał się duet Spójni Warszawa Marcin Urbański i Paweł Krysiak, który w niedzielę wyprzedził w klasyfikacji generalnej Julię Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hannę Dzik (YKP Gdynia). Te załogi zostały mistrzami Polski juniorek i juniorów. Zwycięska męska ekipa triumfowała w siódmym wyścigu i nawet odległa 13. lokata w ostatnich starcie (to była odrzutka) nie pozbawił jej tytułu. Srebrne medale wywalczyli Agata Błażewska (Spójnia) i Oliwia Korszun (Baza Mrągowo) oraz Grzegorz Olko i Stanisław Rymkiewicz (Spójnia), a na najniższym stopniu podium stanęli Agnieszka Urbaś i Agata Wiśniewska (YKP Gdynia) oraz Maciej Krusiec i Rafał Radecki (MKS Dwójka Warszawa).

Z kolei w klasie 29er najwyższy stopień podium solidarnie obsadzili reprezentanci YKP Gdynia - Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski, którzy wygrali klasyfikację generalną oraz Aleksandra Melzacka i Maja Micińska. W niedzielę skutecznym finiszem popisał się kolejny duet YKP Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, który dzięki dwóm drugim lokatom i triumfie w ostatnim starcie awansował na drugie miejsce. Brązowy medal wywalczyli reprezentanci Bazy Mrągowo Wojciech Stolarczyk i Damian Knorps. U dziewcząt kolejne lokaty na podium zajęły załogi JKW Poznań Zuzanna Wałecka i Maja Dudzińska oraz Joanna Trejter i Emilia Zygarłowska (JKW Poznań).

W klasie OK Dinghy zwyciężył 51-letni żeglarz JKW Poznań Paweł Pawlaczyk, drugą pozycję utrzymał 18-letni Dawid Kania (ŻLKS Poznań), który okazał się jednocześnie najlepszy w kategorii juniorów, a trzeci był starszy od niego o 30 lat Tomasz Gaj (MKS Dwójka Warszawa).

W klasie 29er przeprowadzono 11 wyścigów, a w pozostałych po osiem. Te regaty były także końcową eliminacją do mistrzostw świata juniorów ISAF, które na przełomie grudnia i stycznia odbędą się w malezyjskiej miejscowości Liangkawi.

- Mistrzostwa rozegrane zostały w dość trudnych i wymagających warunkach, których nie spotka się na jeziorze, czyli przy silnym wietrze oraz dużej fali. Dlatego aby wywalczyć miejsce na podium trzeba się było wykazać sporymi umiejętnościami oraz dobrym przygotowaniem fizycznym - ocenił wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. Sportu Tomasz Chamera.

Niektórzy zawodnicy w klasach Laser Radial oraz RS:X zamierzają wziąć udział w mistrzostwach Polski seniorów w klasach olimpijskich, które od czwartku do niedzieli odbywać się będą także w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Szczegółowe wyniki Mistrzostw Polski dostępne są na stronie mistrzostwa.pya.org.pl/wyniki

Końcowa klasyfikacja mistrzostw Polski: Juniorki Klasa RS:X 1. Michalina Bujnowska (YKP Warszawa) 14 punktów 2. Iga Skorupska (GKŻ Gdańsk) 20 pkt 3. Weronika Marciniak (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 22 pkt Klasa Laser Radial 1. Magdalena Kwaśna (CHKŻ Chojnice) 7 pkt 2. Natalia Stawiarska (MKS Dwójka Warszawa) 20 pkt 3. Julia Oleksiuk (AZS UW Warszawa) 22 pkt Klasa 29er 1. Aleksandra Melzacka, Maja Micińska (YKP Gdynia) 38 pkt 2. Zuzanna Wałecka, Maja Dudzińska (JKW Poznań) 79 pkt 3. Joanna Trejter, Emilia Zygarłowska (JKW) 80 pkt Klasa 420 1. Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko), Hanna Dzik (YKP Gdynia) 23 pkt 2. Agata Błażewska (Spójnia Warszawa), Oliwia Korszun (Baza Mrągowo) 37 pkt 3. Agnieszka Urbaś, Agata Wiśniewska (YKP Gdynia) 50 pkt Klasa Europa 1. Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) 74 pkt 2. Eliza Piechocka (WKŻ Wolsztyn) 78 pkt 3. Karina Domagała (WKŻ) 98 pkt Juniorzy Klasa RS:X 1. Mateusz Grochowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 11,5 pkt 2. Krzysztof Miedzierski (GKŻ Gdańsk) 15 pkt 3. Marcel Jagniewski (SKŻ Ergo Hestia) 16 pkt Klasa Laser Radial 1. Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) 25 pkt 2. Wojciech Lipke (SEJK Pogoń) 58 pkt 3. Tomasz Lobert (JKW Poznań) 68 pkt Klasa 29er 1. Michał Sawicki, Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia) 21 pkt 2. Mikołaj Staniul, Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia) 23 pkt 3. Wojciech Stolarczyk, Damian Knorps (Baza Mrągowo) 30 pkt Klasa 420 1. Marcin Urbański, Paweł Krysiak (Spójnia Warszawa) 19 pkt 2. Grzegorz Olko, Stanisław Rymkiewicz (Spójnia) 27 pkt 3. Maciej Krusiec, Rafał Radecki (MKS Dwójka Warszawa) 31 pkt Klasa Europa 1. Szymon Winiarski (YKP Kraków) 35 pkt 2. Bartosz Ptak (WKŻ Wolsztyn) 45 pkt 3. Krzysztof Matysik (WKŻ) 52 pkt Klasa OK Dinghy 1. Dawid Kania (ŻLKS Poznań) 17 pkt 2. Maciej Chmielewski (UKŻ Grot OSiR Suwałki) 80 pkt 3. Jakub Krynicki (UKŻ Grot OSiR) 95 pkt Seniorki Klasa Europa 1. Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań) 34 pkt 2. Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) 74 pkt 3. Eliza Piechocka (WKŻ Wolsztyn) 78 pkt Seniorzy Klasa Europa 1. Łukasz Włoch (KŻ Mewa Poznań) 10 pkt 2. Jan Pic (ŻMKS Poznań) 10 pkt 3. Szymon Ruban (MKS Dwójka Warszawa) 28 pkt Klasa Laser Radial 1. Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) 7 pkt 2. Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) 13 pkt 3. Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń) 25 pkt Klasa OK Dinghy 1. Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) 11 pkt 2. Dawid Kania (ŻLKS Poznań) 17 pkt 3. Tomasz Gaj (MKS Dwójka Warszawa) 18 pkt

Źródło artykułu: