KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

ME w klasie Laser: dobry początek Polaków

Kacper Ziemiński zajmuje siódme miejsce, Marcin Rudawski prowadzi, a Jonasz Stelmaszyk jest trzeci w swojej kategorii po pierwszych wyścigach mistrzostw Europy w klasie Laser i Laser Radial, które odbywają się w Las Palmas w Hiszpanii.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Początkowo mistrzostwa miały rozpocząć się w niedzielę 28 lutego, ale z powodu silnego wiatru, który wiał z siłą 30-32 węzłów, organizatorzy musieli odwołać pierwsze wyścigi i przełożyć je na poniedziałek. Co prawda wszyscy byli gotowi, żeby już o godzinie 10:00 ruszyć do rywalizacji na wodzie, ale o 13:30 została jednak podjęta decyzja o przeniesieniu pierwszych startów na następny dzień.

Z tego powodu dziś w poniedziałek rozegrane aż po trzy wyścigi dla każdej floty. W regatach bierze udział 267 żeglarzy z ponad 40 krajów: 126 zawodników w klasie Laser Standard, 99 żeglarek w klasie Laser Radial oraz 42 mężczyzn także w Laserze Radialu.

W klasie Laser Stadnard dobrze mistrzostwa rozpoczął przygotowujący się do tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro Kacper Ziemiński (SEJK "Pogoń" Szczecin). Reprezentant Energa Sailing Team Poland w pierwszym wyścigu swojej grupy zajął dziesiąte miejsce, a w następnych mijał linię mety na pozycjach czwartej oraz piątym i w klasyfikacji generalnej plasuje się na siódmym miejscu. Liderem jest mistrz świata Nick Thompson z Wielkiej Brytanii, który w poniedziałek trzy razy był najlepszy. Trzy punkty za nim znajduje się wicemistrz olimpijski z Londynu, Cypryjczyk Pawlos Kondidis (miejsca 1., 3. i 2.), a trzeci jest reprezentant Norwegii Kristian Ruth (miejsca 2., 5. i 3.).

Pozostali Polacy znajdują się na dalszych pozycjach. Sześćdziesiąte drugie miejsce zajmuje Tadeusz Kubiak (SEJK "Pogoń" Szczecin) - miejsca 15., 49. i 30., siedemdziesiąty szósty jest Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - 26., 37. i 46., dopiero na osiemdziesiątej dziewiątej pozycji znajduje się Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) - miejsca 34., 48. i 47., sto trzynasty jest Dawid Kania (ŻLKS Poznań) - miejsca 58., 51. i 58., a dziewięć pozycji dalej plasuje się kolejny zawodnik klubu SEJK "Pogoń" Szczecin, Jakub Rodziewicz (miejsca 60., 60. i 59.).

Z kolei w klasie Laser Radial mężczyzn świetnie zaczął hiszpańskie regaty broniący tytułu Marcin Rudawski (MKS "Dwójka" Warszawa), który wygrał wszystkie trzy wyścigi i pewnie prowadzi w ogólnej klasyfikacji. Bardzo dobrze poradził sobie także Jonasz Stelmaszyk (CŻ Szczecin), który po miejscach piątym, ósmym oraz drugim jest trzeci w całych zawodach. Polaków rozdziela reprezentant Stanów Zjednoczonych Henry Marshall (3., 2. i 5.).

W klasie Laser Radial kobiet Agata Barwińska (MOS SSW Iława) dopływała do mety na miejscach dwudziestym, dwudziestym siódmym oraz dwudziestym drugim i zajmuje dopiero czterdzieste piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Aż czterdzieści miejsc dalej znajduje się zawodniczka klubu CŻ Szczecin, Anna Brzozowska (miejsca 44., 38. i 39.). Na prowadzeniu są wicemistrzyni świata Holenderka Marit Bouwmeester, która jest także wicemistrzynią olimpijską z Londynu oraz reprezentantka Szwecji Josefin Olsson. Obie zawodniczki wygrały wszystkie wyścigi w swoich grupach. Trzecie miejsce zajmuje broniąca brązowego medalu Tuula Tenkanen z Finlandii (miejsca 4., 4. i 2.).

Na wtorek zaplanowano również po trzy wyścigi dla każdej grupy zawodników.

Zawody potrwają do piątku 4 marca.

Maciej Frąckiewicz

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×