KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

ME w klasie Laser: Rudawski coraz bliżej triumfu, spadek Ziemińskiego

Marcin Rudawski nadal pewnie prowadzi, Jonasz Stelmaszyk jest trzeci, a Kacper Ziemiński spadł na trzydzieste pierwsze miejsce po kolejnym dniu mistrzostw Europy w klasie Laser i Laser Radial, które odbywają się w Las Palmas w Hiszpanii.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Marcin Rudawski w klasie Laser Radial Materiały prasowe / web.facebook.com/European-Laser-Senior-Championship-2016 / Na zdjęciu: Marcin Rudawski w klasie Laser Radial

W czwartek żeglarze wrócili do rywalizacji po dniu przerwy, która była spowodowana brakiem wiatru. W środę po długim oczekiwaniu na poprawę warunków zawodnicy zeszli już nawet na wodę, ale ostatecznie wyścigi nie odbyły się. W związku z tym każda flota miała w czwartek po trzy starty.

Od tego dnia klasy Laser Standard oraz Laser Radial kobiet ścigały się podzielone na grupę złotą oraz srebrną. W gronie najlepszych żeglarzy w Laserze Standardzie znaleźli się Kacper Ziemiński, który przygotowuje się do tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro oraz Tadeusz Kubiak (obaj SEJK "Pogoń" Szczecin). Temu pierwszemu przytrafił się zdecydowanie gorszy dzień, bo meldował się na mecie na miejscach czterdziestym drugim, trzydziestym drugim oraz trzydziestym trzecim i w klasyfikacji generalnej spadł z pozycji siedemnastej na trzydziestą pierwszą. Z kolei Kubiak był pięćdziesiąty piąty oraz dwukrotnie pięćdziesiąty czwarty i w całych zawodach zajmuje dopiero sześćdziesiąte trzecie miejsce.

Prowadzenia nie utrzymał mistrz świata Nick Thompson z Wielkiej Brytanii i po tym jak mijał linię mety na pozycjach dwudziestej dziewiątej oraz dwa razy trzydziestej, spadł na piętnastą lokatę. Nowym liderem został reprezentant Norwegii Hermann Tomasgaard (miejsca 7., 4. i 39.). Na drugie miejsce awansował Szwed Jesper Stalheim (miejsca 18., 11. i 6.), a na trzecią pozycję spadł Julio Alsogaray z Argentyny (miejsca 19., 9. i 20.). Bardzo dobrze poradził sobie obrońca złotego medalu Holender Rutger van Schaardenburg, bo był czwarty i dwa razy pierwszy, ale obecnie zajmuje dopiero dziewiąte miejsce.

Pozostali Polacy pływali w grupie srebrnej. Tutaj awans o piętnaście pozycji zanotował Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), który rozpoczął dzień od trzeciego miejsca. Następnie był dwudziesty oraz ósmy i w ogólnej klasyfikacji znajduje się na siedemdziesiątym szóstym miejscu. Siedem pozycji dalej plasuje się Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - miejsca 20., 21. i 45., sto pierwszy jest Jakub Rodziewicz (SEJK "Pogoń" Szczecin) - miejsca 6., 39. i 32., a na sto siedemnastej pozycji znajduje się zawodnik klubu ŻLKS Poznań, Dawid Kania (miejsca 50., 28. i 64-falstart).

W klasie Laser Radial mężczyzn nadal bezkonkurencyjny jest broniący tytułu Marcin Rudawski (MKS "Dwójka" Warszawa), któremu co prawda przytrafiła się w pierwszym wyścigu "wpadka" w postaci dziewiątego miejsca, ale w dwóch kolejnych był najlepszy i umocnił się na prowadzeniu. Drugi jest reprezentant Hiszpanii Ismael Iess (miejsca 14., 4. i 2.), ale do naszego zawodnika traci aż dwadzieścia trzy punkty. Na trzecią pozycję awansował z kolei Jonasz Stelmaszyk (CŻ Szczecin), który najpierw dwa razy był trzeci, a na koniec dnia piętnasty.

W Laserze Radialu kobiet do złotej grupy awansowała tylko Agata Barwińska (MOS SSW Iława). Reprezentantka Energa Sailing Team Poland była dwukrotnie trzydziesta szósta oraz raz dopłynęła na trzydziestym ósmym miejscu i zanotowała spadek o dziesięć pozycji na lokatę czterdziestą piątą. Pływająca w grupie srebrnej Anna Brzozowska (CŻ Szczecin) jest sześćdziesiąta ósma (miejsca 8., 9. i 18.).

Liderką nadal jest wicemistrzyni świata Holenderka Marit Bouwmeester (miejsca 10., 26. i 4.), ale nad zajmującą drugą pozycję reprezentantką Szwecji Josefin Olsson (miejsca 3., 7. i 14.) ma już tylko punkt przewagi. Na trzecie miejsce awansowała mistrzyni olimpijska z Londynu Chinka Lijia Xu (miejsca 2., 3. i 28.).

Na piątek 4 marca, który będzie ostatnim dniem zawodów, zaplanowane są także po trzy wyścigi dla każdej floty.

Maciej Frąckiewicz

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×