Rozpoczął się Świnoujście Match Race

Po raz kolejny organizatorzy Świnoujście Match Race udowadniają, że Pomorze Zachodnie to znakomite miejsce dla żeglarzy. Nad Zatokę Pomorską zjechali zawodnicy z kilku krajów Europy.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe

W piątkowych rozgrywkach round robin - każdy z każdym, najlepsza okazała się załoga Łukasza Wosińskiego.

Słońce, prężnie działający port, nowoczesna marina, a to wszystko okraszone dawką żeglarskich emocji. Regaty Świnoujście Match Race to znakomite potwierdzenie tego, że żeglarstwo w Polsce z roku na rok się rozwija.

- Według raportu Polskiego Związku Żeglarskiego nasz kraj jest trzeci w Europie po Wielkiej Brytanii i Szwecji pod względem aktywnie uprawianego żeglarstwa, korzysta z niego ponad 8 mln ludzi - mówi Tomasz Szymański, współorganizator regat.

Dzięki temu rozwija się także żeglarstwo sportowe. Do udziału w regatach z cyklu Polish Match Tour zachęcają nie tylko profesjonalne przygotowanie organizatorów, ale także bajeczne akweny, na których rozgrywane są mecze.

ZOBACZ WIDEO "Halo, tu Rio": mozaika różnorodności (źródło TVP)

- Od dłuższego czasu współpracujemy z PMT, jest to impreza, która znakomicie wpisuje się w kalendarz imprez o charakterze tzw. "Białych żagli". Dzięki temu i podobnym wydarzeniom takim jak Sail Świnoujście czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej możemy zapewnić mieszkańcom sporo atrakcji podkreślających morski charakter miasta. - mówi wiceprezydent Świnoujścia Paweł Sujka.

Regaty w Świnoujście rozgrywane są w tzw. formule match racingu rangi Grade 2, załogi ścigają się każdy z każdym, następnie wyłaniani są półfinaliści i finaliści. Im wyższy grade, tym niższa ranga regat, grady sklasyfikowane są od 1 do 5. Za udział w nich przyznawane są punkty, które liczą się w międzynarodowym rankingu. Stąd do Świnoujścia przyjeżdżają jedni z najlepszych.

- To nie łatwe regaty, wymagają od załogi sporych umiejętności, co zdaniem sternika jest ogromnym plusem - mówi Patryk Zbroja z Team Bakista.

W momencie gdy regaty odbywają się na Świnie kierunek wiatru może być przeciwny do prądu, co nie pozwala działać automatycznie według taktyki, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Piątkowe zmagania to przede wszystkim walka o wiatr, kiedy ten przychodzi można wykazać się umiejętnościami. Tego dnia największe pokazała załoga Łukasza Wosińskiego, tuż za nim przegrywając tylko jeden wyścig uplasowała się ekipa Patryka Zbroi.

W trakcie oficjalnego otwarcia regat organizatorzy Świnoujście Match Race przekazali ratownikom wodnym z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świnoujściu łódź ratowniczą. To nie jedyne ich działania charytatywne. Polish Match Tour wsparł także zbiórkę pieniężną dla małego Tomka ze Świnoujścia. Chłopiec potrzebuje kosztownej operacji, która uratuje mu oko. W ramach pomocy organizatorzy regat zorganizowali odpłatną możliwość przepłynięcia się jachtem biorącym udział w trwającym wydarzeniu.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×