KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Piękne i słoneczne regaty w Świnoujściu zakończone

Słońce, wiatr, w tle statki i ogromne promy, widoki te dodawały dodatkowych wrażeń podczas rozgrywanych finałów w ramach regat Świnoujście Match Race.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe

Niedzielne zmagania ku uciesze widzów rozgrywane były na Świnie, co sprawiało, że zawody były na wyciągnięcie ręki dla każdego odwiedzającego miejski port.

Match racing to przede wszystkim umiejętności i doświadczenie. Jednak jak to w sporcie bywa nie zawsze ten, który prowadzi okazuje się być zwycięzcą. Załoga Łukasza Wosińskiego, która w rundach round robin (każdy z każdym) przegrała tylko jeden wyścig, w meczach półfinałowych została pokonana przez Tymona Sadowskiego, tracąc tym samym możliwość zdobycia pierwszego miejsca.

Zgubny dla ekipy Wosińskiego okazał się prestart pierwszego półfinałowego meczu, rozgrywka prowadzona 4 minuty przed startem, kiedy to zawodnicy walczą o zajęcie jak najlepszej pozycji startowej. Sadowski zmusił Wosińskiego do popełnienia błędu, tym samym sędziowie nałożyli na niego karę oddalając go od zwycięstwa. Mimo ich lepszej pozycji w trakcie samego wyścigu, w trakcie tzw. wykręcenia kary (obrotu łódki dookoła osi) załoga konkurentów wyprzedziła liderów tych regat.

- Match racing to żeglarskie szachy, do końca wyścigu nie jesteśmy w stanie przewidzieć ostatecznego rezultatu - mówi Rafał Sak z Eurosportu. - Żeglarstwo to wiele zmiennych, od których zależy ostateczny wynik. Warunki pogodowe, współpraca na pokładzie załogi, wreszcie umiejętność stosowania zasad match racingu na wodzie, to wszystko sprawia, że z zapartym tchem śledzimy sytuację na wodzie od startu do mety.

ZOBACZ WIDEO "Halo, tu Rio": mozaika różnorodności (źródło TVP)Runda półfinałowa rozgrywana jest w parach, a załoga która wygra dwa wyścigi przechodzi do finału. Tak było w przypadku ekip Tymona Sadowskiego i Rafała Sawickiego, którego załoga ostatecznie zwyciężyła w Świnoujście Match Race. Wcześniej odbył się tzw. mały finał, czyli walka o trzecie miejsce, a ta w przypadku Świnoujście Match Race rozegrała się pomiędzy załogami Łukasza Wosińskiego i Patryka Zbroi. Tu również nie zabrakło emocji, szczególnie w prestarcie wyścigu, gdzie na załogę Delphia Sailing Team nałożone zostały aż dwie kary. Ostatecznie podium zamknęli zawodnicy Patryka Zbroi.

- To były naprawdę trudne regaty, rywalizacja była na naprawdę wysokim poziomie. Dodatkowych emocji, a także weryfikacji naszych umiejętności dodawał fakt ścigania się na Świnie, gdzie rozegrane były mecze finałowe. Trzeba było pamiętać o tym, że oprócz wiatru, jest jeszcze prąd rzeki - mówi Rafał Sawicki, sternik zwycięskiej załogi, która powróciła do match racingu, od razu w ciągu trzech dni odbudowując swoją pozycję w rankingu.

Świnoujście Match Race to regaty organizowane w cyklu Polish Match Tour.
 
- Na sezon 2016 zaplanowanych zostało 6 imprez. Do tej pory rozegraliśmy 5 wyścigów regatowych, ostatnie odbędą się na przełomie września i października w Rybniku. Będzie to kolejna możliwość do zebrania punktów w rankingu Pucharu Świata w match racingu - mówi Tomasz Szymański z Polish Match Tour.
 
- Naszym marzeniem jest, aby żeglarstwo mogło funkcjonować w całej Polsce, wszędzie tam, gdzie są ku temu warunki akwenowe, także te trudne choćby i na Wiśle w Krakowie. Stąd właśnie w nazwie naszego cyklu słowo "Tour", bo jesteśmy z regatami przez cały sezon za każdym razem w innym mieście. Jesteśmy otwarci na współpracę z włodarzami kolejnych miejscowości - mówi Maciej Cylupa współorganizator regat.
 
O tym, że żeglarstwo to sport, w który warto inwestować, doskonale wiedzą przedstawiciele firmy TT-Line, którzy sami związani są z wodą.
 
- Cieszymy się, że możemy być partnerem regat, w którym biorą udział tak profesjonalne załogi. Regaty organizowane przez Polish Match Tour są realizowane na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu przyczyniają się do popularyzacji żeglarstwa w Polsce - mówi Aneta Wencel dyrektor zarządzający TT-Line Polska.

Kolejne regaty z cyklu odbędą się w Rybniku w dniach 30.09-02.10.2016r.

Organizatorzy regat dziękują wszystkim sponsorom i partnerom, którzy wspomogli organizację wydarzenia w Świnoujściu.

WYNIKI KOŃCOWE Świnoujście Match Racing:

1. Rafał Sawicki (Polska) - łódka „Świnoujście"
2. Tymon Sadowski (Polska) - łódka "TT-Line"
3. Patryk Zbroja (Polska) - łódka „Subaru"
4. Łukasz Wosiński (Polska) - łódka „wodoaktywni.com"
5. Jon Eriksson (Finlandia) - łódka „DAD"
6. Szymon Jabłkowski (Polska) – łódka "Pomorze Zachodnie"
7. Lorenz Muller (Szwajcaria)
8. Felix Jacobsen (Dania)

PARTNERZY:

Subaru Import Polska, TT Line, DAD, North East Marina Szczecin Żegluga Szczecińska oraz AVA, Hampton by Hilton Harken, Vavuud, MarinaClub, PKS Szczecin, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda.

Regaty organizowane były przez MT Partners, Polish Match Tour –Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego oraz Yacht Klub Polski Szczeci przy pomocy Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘŁO MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI ORAZ MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO I PREZYDENT MIASTA
ŚWINOUJŚCIE.

O CYKLU

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2016 cykl składa się z 6 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Po raz kolejny impreza Polish Match Tour w Szczecinie włączona została do World Match Racing Tour jako impreza kwalifikacyjna. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Regaty meczowe to duża ilość krótkich wyścigów jeden-na-jeden w systemie pucharowym z półfinałami i finałami. Regaty rozgrywane są blisko brzegu i towarzyszy im komentarz na żywo oraz relacje w TV. W regatach startują polscy i zagraniczni zawodnicy zbierający punkty do rankingu światowego - w każdych regatach od 8 do 12 załóg.

SPRZĘT

W sezonie 2016 podobnie jak w poprzednim, regaty rozgrywane są na jachtach TOM28. Jest to 6 identycznych, wyczynowych jachtów specjalnie przygotowanych do match racingu wyposażonych w 3 żagle: grot, fok i spinaker.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×