KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Za nami drugi dzień żeglarskich mistrzostw Polski juniorów i seniorów

W znakomitych warunkach mają okazję rywalizować żeglarze w mistrzostwach Polski juniorów oraz krajowym championacie seniorek w klasie Europa oraz seniorów w klasach Europa, OK Dinghy i Laser Radial.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Walka o medale na Zatoce Gdańskiej przy ujściu Wisły Śmiałej toczy się generalnie pod dyktando faworytów. W windsurfingowej klasie RS:X na czele nadal znajdują się deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot - trzecia zawodniczka mistrzostw Europy z Sopotu w klasie Techno293 Lidia Sulikowska oraz Aleksander Przychodzeń. Wśród ośmiu dziewcząt z pięciu klubów drugą lokatę utrzymała Weronika Marciniak (SKŻ Ergo Hestia), a trzecią Magdalena Majewska (Baza Mrągowo).

W sobotę znakomicie radził sobie Michał Zych, który wygrał trzy wyścigi i awansował na drugą pozycję. Na trzecią pozycję w stawce 21 deskarzy z sześciu klubów spadł Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk). - W piątek warunki nie były dla mnie zbyt korzystne. Wiatr wiał z prędkością tylko do 10 węzłów i sporo trzeba było "pompować". Lepiej mieli lżejsi deskarze, którzy pływali w ślizgu, a ja harowałem. Drugiego dnia wiało znacznie silniej. Rozpoczęliśmy wyścigi przy 13 węzłach, ale stopniowo się rozwiewało i później ścigaliśmy się przy 18 węzłach, zatem wszyscy lecieliśmy w ślizgu. To było coś dla mnie - zapewnił Zych.

W klasie 420 przewagę nad konkurentami powiększyły podwójne mistrzynie świata (w tym ISAF) oraz wicemistrzynie Starego Kontynentu Julia Szmit i Hanna Dzik. Pozostałe załogi - rywalizuje 29 duetów z 13 klubów - mają minimalne szanse na zdetronizowanie broniących tytułu zawodniczek MBSW/UKŻR Giżycko i YKP Gdynia. Na drugim miejscy plasują się Agnieszka Urbaś i Agata Wiśniewska (YKP Gdynia), a na trzecią lokatę awansowali Maciej Krusiec i Rafał Radecki (MKS Dwójka Warszawa).

Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia) nie oddały prowadzenia w klasie 29er, ale na wicemistrzynie świata mocno naciskają ich klubowi koledzy Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, którzy triumfowali w dwóch z czterech sobotnich wyścigów i przesunęli się z pozycji czwartej na drugą. Gdyńskie załogi dzielą tylko dwa punkty. Trzecie miejsce w gronie 11 duetów z pięciu klubów zajmują Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia).

ZOBACZ WIDEO: Życzliwość ważniejsza niż język. Oto wsparcie paraolimpijczyków w Rio (źródło TVP)

Wśród mężczyzn w klasie Laser Radial, w której ściga się aż 90 żeglarzy z 29 klubów, na czele znajdują się mistrz Polski seniorów Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) oraz broniący tytułu w gronie juniorów Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin) - obaj wygrali po pięć wyścigów.

- Dopadł mnie pech, bo tuż przed pierwszym sobotnim startem pękł mi pas do balastowania. Mieliśmy godzinę, aby z trenerem doprowadzić sprzęt do pełnej sprawności i na szczęście udało się naprawić to uszkodzenie. Warunki były niezwykle wymagające, bo wiatr stopniowo przybierał na sile i pod koniec naszej rywalizacji osiągnął 20 węzłów. W dwóch kolejnych wyścigach okazałem się najlepszy, jednak te triumfy nie przyszły mi łatwo. Musiałem zmagać się nie tylko ze sporą falą, ale również z rywalami, którzy wysoko zawiesili mi poprzeczkę. Najpierw "ciąłem" się z Mateuszem Hanke, a później z Wojtkiem Klimaszewskim. Chciałbym zakończyć starty w juniorskim gronie w Laserze Radialu tytułem mistrza Polski. W niedzielę muszę jednak unikać ryzyka, zwłaszcza na starcie. Mam już jedną odrzutkę i na drugą wpadkę nie mogę sobie pozwolić - wyjaśnił 18-letni Rodziewicz.

Nie zmieniła się kolejność w klasie Laser Radial juniorek. Stawkę 28 zawodniczek z kompletem zwycięstw otwiera trzecia zawodniczka mistrzostw świata ISAF Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), druga jest brązowa medalistka mistrzostw Europy do lat 17 z Tallinna Wiktoria Gołębiowska (SSW MOS Iława), a trzecia Julia Oleksiuk (AZS UW Warszawa). W klasie Europa (rywalizuje 15 zawodniczek i 21 zawodników z 12 klubów) liderami są reprezentanci ŻMKS Poznań Katarzyna i Jan Pic. Utrzymała się również czołowa trójka w klasie OK Dinghy. Wśród 12 żeglarzy z ośmiu klubów pierwszy jest aktualny mistrz Polski juniorów, 19-letni Dawid Kania (ŻLKS Poznań), a na kolejnych pozycjach plasują się ubiegłoroczny złoty medalista w gronie seniorów, 52-letni Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) oraz młodszy o trzy lata Tomasz Gaj (MKS Dwójka Warszawa).

W niedzielę żeglarze rywalizujący w klasie 29er mają do rozegrania trzy, w pozostałych klasach po dwa wyścigi. W Górkach Zachodnich w Gdańsku ściga się 275 zawodników z 52 klubów.

W dniach 22-25 września na tym samym akwenie odbędą się mistrzostwa Polski seniorów w klasach olimpijskich - RS:X kobiet i mężczyzn,49-er, Laser Standard, Laser Radial kobiet.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×