KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Furmański i Dziarnowska prowadzą w klasie RS:X po 1. dniu MP klas olimpijskich

Radosław Furmański i Maja Dziarnowska prowadzą w klasie RS:X po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Polski klas olimpijskich, które odbywają się w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Czwartek przywitał żeglarzy wietrzną pogodą (14-16 węzłów), która pozwoliła organizatorom na sprawne przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów. Regaty mają formułę otwartą i w związku z tym biorą w nich udział także zawodnicy z innych krajów.

W klasie RS:X mężczyzn pod nieobecność mistrza świata Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk) oraz kontuzjowanego brązowego medalisty mistrzostw Europy Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zwycięstwa w poszczególnych wyścigach podzielili między sobą doświadczony brązowy medalista igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz młody Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Jak na razie lepszy z nich jest reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland, który najpierw zajął miejsce drugie, a w kolejnych dwóch wyścigach był pierwszy. Natomiast reprezentant Energa Sailing Team Poland zaczął od miejsca pierwszego, a później dopływał trzeci oraz drugi i traci do utalentowanego kolegi jeden punkt.

Trzeci z Polaków jest dopiero szósty w całych zawodach i jest nim Dawid Furmański (DKŻ Dobrzyń), po tym jak zajął miejsca dziewiąte, siódme oraz piąte. Na trzeciej i czwartej pozycji znajdują się Białorusini Artiom Jawadaw (miejsca 5., 2. i 4.) oraz Mikita Tsirkun (miejsca 3., 5. i 3.), a za nimi plasuje się jeszcze Rosjanin Aleksandr Askerow (miejsca 4., 4. i 9.).

Wśród deskarek w silnym wietrze najlepiej poradziła sobie Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która po miejscu drugim dwa razy była pierwsza. Za nią z punktową startą plasuje się brązowa medalistka olimpijska z Londynu, broniąca tytułu Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która rozpoczęła mistrzostwa od wygranej, a potem była dwa razy druga. Trzy razy na trzeciej pozycji kończyła dzisiejsze starty Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) i takie też miejsce zajmuje w klasyfikacji generalnej. Trzy punkty za nią znajduje się nasza olimpijka z Rio i mistrzyni świata Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która tego dnia była piąta, siódma i czwarta.

ZOBACZ WIDEO: Paraolimpijski serwis techniczny. Tu naprawią każdy wózek i protezę (źródło TVP)

- Radek pokazuje, że jego umiejętności są coraz większe. Jest to zawodnik, który zapewne na arenach międzynarodowych będzie nam przynosił coraz więcej radości. Nie tylko sobie, ale także polskiemu żeglarstwu. Na pewno między Miarczyńskim i Furmańskim będzie na tych mistrzostwach bardzo ciekawa rywalizacja o pierwsze miejsce. Równie ciekawie wyglądała dzisiaj rywalizacja wśród pań. Więcej wiatru predysponowało na pewno Maję Dziarnowską, ale Zofia Klepacka chce udowodnić, że ten prymat najlepszej polskiej windsurferki pozostaje cały czas w jej rękach i tutaj ciekawie będzie na pewno do samego końca. Zostało jeszcze jednak sporo wyścigów i pozostałe zawodniczki także nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa - powiedział wiceprezes do spraw sportu Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

W klasie 49er zdecydowanie prowadzi ósma załoga sierpniowych igrzysk olimpijskich, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), która trzy razy była najlepsza, a w jednym wyścigu minęła linię mety jako druga. Panowie bronią tytułu zdobytego przed rokiem. Trzy punkty za nimi znajdują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy trzykrotnie dopływali na drugim miejscu i raz zameldowali się na trzeciej pozycji. Punkt do nich tracą Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/SKŻ Ergo Hestia Sopot), po tym jak jeden wyścig wygrali na w kolejnych zajmowali trzecie miejsca.

W klasie 470 na prowadzeniu znajdują się nasze olimpijki Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice), które na razie, tak jak przed rokiem, są lepsze nawet od załóg męskich. Dziesiąta ekipa igrzysk w Rio de Janeiro rozpoczęła dzień miejscem drugim, ale w dwóch kolejnych wyścigach nie dała się już wyprzedzić nikomu. Punkt za nimi plasują się Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), po miejscach pierwszym, piątym oraz drugim. Natomiast trzy punkty za nimi znajdują się Karol Jączkowski i Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk), którzy tego dnia trzy razy kończyli wyścigi na trzeciej pozycji.

Bezkonkurencyjny po trzech wyścigach w klasie Finn jest Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Drugi zawodnik sprzed roku trzy razy okazał się najlepszy i o dwa punkty wyprzedza aktualnego mistrza Polski, reprezentującego UKŻ Wiking Toruń Mikołaja Lahna (miejsca 2., 5. i 2.). Zaledwie punkt za nim znajduje się jego klubowy kolega Sebastian Kalafarski (miejsca 4., 2. i 3.).

Natomiast w klasie Laser liderem jest kolejny uczestnik ostatnich igrzysk, broniący tytułu Kacper Ziemiński (SEJK "Pogoń" Szczecin), który w pierwszym wyścigu był czwarty, a w dwóch kolejnych pierwszy. Za jego plecami znajdują się Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - miejsca 2., 6. i 2., a także Białorusin Paweł Babicz (miejsca 1., 5. i 9.). Trzeci z Polaków jest zawodnik klubu SEJK "Pogoń" Szczecin Tadeusz Kubiak (miejsca 3., 4. i 6.).

Ciekawie wygląda sytuacja w klasie Laser Radial. Prowadzi Białorusinka Tatiana Drozdowskaja, która dwa drugie miejsca przedzieliła wygraną, a dwa punkty traci do niej Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), po tym jak była trzecia, pierwsza oraz czwarta. Reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland w poprzedni weekend trzeci raz z rzędu wygrała mistrzostwa Polski juniorów, a rok temu wśród seniorek była trzecia i teraz pokazuje, że chciałaby zdobyć tytuł także w najwyższej kategorii wiekowej. Tuż za nią znajduje się druga przed rokiem Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która mijała metę na miejscach drugim, czwartym oraz ponownie drugim. Natomiast trzecią Polką jest uczestniczka igrzysk w Londynie Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa), po miejscach czwartym, dziewiątym i trzecim. Broniąca tytułu Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa) zajmowała miejsca dziewiąte, siódme oraz jedenaste i jest dopiero dziewiąta.

Organizatorem regat, które potrwają do niedzieli, jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk oraz miastem Gdańsk. Pod koniec poprzedniego tygodnia na tym akwenie odbyły się również mistrzostwa Polski juniorów i seniorów.

Maciej Frąckiewicz z Górek Zachodnich w Gdańsku

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×