Rozpoczynają się mistrzostwa Europy w klasie 470

W piątek, 5 maja w Monako rozpoczęły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie 470. Na starcie pojawią się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, które miesiąc temu zajęły drugie miejsce w Pucharze Księżniczki Zofii.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Pedro Martinez / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR

Regaty na wodach Morza Śródziemnego potrwają od 5 do 13 maja, ale pierwsze wyścigi zostaną przeprowadzone dopiero w poniedziałek 8 maja około godziny 12:00. Piątek, sobota i niedziela przeznaczone są na regulaminowe pomiary sprzętu, rejestrację zawodników oraz wyścigi treningowe. Na sobotę zaplanowana jest także uroczysta ceremonia otwarcia zawodów.

Na starcie u wybrzeży miasta-państwa stanie tylko jedna polska załoga w klasie 470, będą to Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK "Pogoń" Szczecin). Obie panie już drugi raz z rzędu stworzą w tym roku jedną załogę. Miesiąc temu zajęły bardzo dobre drugie miejsce w Pucharze Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca, który miał rangę Pucharu Europy. Taki wynik daje nadzieję na dobry występ także w Monako. Warto przypomnieć, że Agnieszka żeglowała już z Jolą w przeszłości i zajęła między innymi dwunaste miejsce podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku.

Jolanta zastępuje podstawową załogantkę Agnieszki, Irminę Mrózek Gliszczynską, która nadal przechodzi rehabilitację po operacji więzadeł w kolanie. Przed rokiem na mistrzostwach Starego Kontynentu Agnieszka z Irminą zajęły czwarte miejsce spośród krajów europejskich, a siódme w ogólnej klasyfikacji.

Przez ostatnie cztery lata Jolanta Ogar reprezentowała Austrię i pływała na załodze z Larą Vadlau, z którą na poprzednich mistrzostwach Europy wywalczyła złoty medal. Ponowny start dla Polski oznacza, że w dotychczasowym składzie nie powtórzy tym razem tego sukcesu i na pewno będziemy mieli nowe mistrzynie. Jednak Polki będą jednymi z kandydatek do końcowego triumfu.

Rok temu na podium stanęły także Holenderki Afrodite Kyranakou i Anneloes Van Veen oraz Słowenki Tina Mrak i Veronika Macarol. W Monako wystartują tylko te pierwsze. Wśród kobiet zgłosiły do tej pory czterdzieści dwie załogi z osiemnastu krajów. W kategorii mężczyzn jest czterdzieści siedem ekip z dwudziestu dwóch państw. W tym gronie najlepsi w zeszłym roku byli Francuzi Sofian Bouvet i Jeremie Mion, drugie miejsce zajęli Sime Fantela i Igor Marenić z Chorwacji, którzy zostali mistrzami olimpijskimi w Rio de Janeiro, a na najniższym stopniu podium stanęli Włosi Simon Sivitz Kosuta i Jas Farneti.

W tym samym tygodniu odbędą się także mistrzostwa Europy w dwóch innych klasach olimpijskich. W dniach 5-13 maja o medale powalczą żeglarze w klasie Finn, a w dniach 6-13 maja rywalizować będą zawodnicy windsurfingowej klasy RS:X. W obu przypadkach miejscem regat będzie Marsylia.

Czy Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar staną na podium mistrzostw Europy w klasie 470?