VGSD: Szczukowski i Rutkowska zwycięzcami Pucharu Trenerów YKP Gdynia w klasie Optimist

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ
zdjęcie autora artykułu

Jeremi Szczukowski triumfował wśród chłopców, a Paulina Rutkowska okazała się najlepsza z dziewczyn w Pucharze Trenerów YKP Gdynia w klasie Optimist grupy B. Z powodu braku wiatru nie odbył się żaden środowy wyścig.

Na środę zaplanowane były ostatnie dwa wyścigi Pucharu Trenerów YKP Gdynia w klasie Optimist grupy B, który odbył się w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Niestety wiatru było jak na lekarstwo i pomimo oczekiwania na poprawę warunków pogodowych, nie udało się przeprowadzić tego dnia ani jednego startu. Była to najliczniejsza flota podczas gdyńskiego festiwalu żeglarstwa, bo rywalizowało aż 289 zawodników z 44 klubów. Dla większości udział w tych zawodach był wielkim przeżyciem, ponieważ po raz pierwszy mieli oni okazję pływać po Zatoce Gdańskiej. Chłopcy i dziewczęta startowali razem.

W związku z problemami wiatrowymi zwycięzców wyłoniły wyniki z dwóch poprzednich dni. Najlepiej na wodach Morza Bałtyckiego poradził sobie Jeremi Szczukowski (ChKŻ Chojnice), który wygrał aż cztery z siedmiu rozegranych wyścigów. Na drugiej pozycji, trzy punkty za nim, rywalizację ukończył Stanisław Radojewski (JKW Poznań). On z kolei ma na koncie dwa zwycięstwa. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Adam Turczynowicz (Spójnia Warszawa), który również wygrał dwa wyścigi, ale w osiągnięciu lepszego wyniku przeszkodziła mu wpadka w postaci dziewiętnastego miejsca.

Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), która co prawda tylko raz minęła linię mety jako pierwsza, ale w innych wyścigach zajmowała wysokie miejsca i zajęła czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej, tracąc zaledwie jeden punkt do podium. Srebrny medal w kategorii żeńskiej wywalczyła Maria Suchocka (MKŻ Arka Gdynia), zajmując ostatecznie również wysokie, bo szóste miejsce w klasyfikacji ogólnej i mając na koncie dwa wygrane wyścigi. Trzecią dziewczyną regat została Magdalena Skórnóg (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), która w całych zawodach była czternasta.

Wśród młodszych żeglarzy, czyli w kategorii dziewcząt i chłopców do lat 9 pierwsze trójki utworzyli kolejno Olga Wietek (YK Stal Gdynia), Hanna Borkowska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko) i Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice) oraz August Sobczak (MKS Dwójka Warszawa), Piotr Kosowski (UKS OPTI Odra Wrocław) i Iwo Dudek (GKŻ Gdańsk). Organizatorzy wręczyli także wyróżnienia dla najmłodszych uczestników zmagań na Optimistach. Otrzymali je 7-letnia Ida Kocięda (OPTI CWM Gdynia) oraz starszy o rok Marcel Haufa (ŻLKS Poznań).

Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i od kilku lat impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Tak pozostanie przynajmniej do 2019 roku, ponieważ w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły współpracę o kolejne trzy lata.

Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata. W tym roku wystartuje 13. edycja tych prestiżowych regat i nastąpi to 22 października w hiszpańskim Alicante.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: gwiazdy Arsenalu trenowały... kung-fu (WIDEO)

Źródło artykułu: