Agnieszka Skrzypulec i Holger Jess liderami mistrzostw Polski w klasie 505

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017
zdjęcie autora artykułu

Mistrzyni świata w olimpijskiej klasie 470 Agnieszka Skrzypulec oraz Holger Jess są liderami po pierwszym dniu mistrzostw Polski w klasie 505, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

W tym artykule dowiesz się o:

Piątek przywitał żeglarzy chmurami i wiatrem o sile około 10 węzłów. Jednak później rozwiało się do około 20 węzłów i utworzyła się duża fala, przez co warunki były wyjątkowo wymagające. Zawody mają formułę otwartą więc mogą w niej startować reprezentanci innych krajów. Regaty odbywają się w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

Najlepiej podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski w klasie 505 poradziła sobie załoga, w której sterniczką jest świeżo upieczona mistrzyni świata w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec, a jej załogant to Niemiec Holger Jess. Polsko-niemiecki duet wygrał wszystkie trzy wyścigi i pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej.

- Były dziś bardzo trudne fale i wywróciliśmy się w jednym wyścigu więc jak widać łatwo było o wywrotkę oraz o popełnienie błędu. Przy takich warunkach my byliśmy znacznie szybsi od reszty więc można powiedzieć, że wyścigi były łatwe taktycznie, ale za to trudne fizycznie, bo jest dużo więcej żagla i trzeba włożyć więcej siły, żeby dobrze poprowadzić łódkę. Jacht klasy 505 na pewno jest bardziej skomplikowany niż ten w klasie 470. Jest na niej dużo więcej różnego rodzaju regulacji. Lubię na niej żeglować, bo zawsze uczę się czegoś nowego. Cieszę się również, że mam doświadczonego załoganta, bo mogę go podpatrzeć i jeszcze więcej się nauczyć - powiedziała Agnieszka Skrzypulec.

Drugą pozycję zajmują Mateusz Jura i Bartosz Chroł, którzy najpierw zajęli miejsce czwarte, a następnie drugie i ponownie czwarte. Do liderów tracą aż siedem punktów. Na trzeciej lokacie znajdują się natomiast Niemcy Anna Hauschild i Axel Priegann, po tym jak zajęli miejsca siódme, piąte i drugie. Z kolei czwartą pozycję zajmuje inna polska załoga, Przemek Zagórski i Michał Olko (miejsca 8., 3. i 3.).

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: gwiazdy Arsenalu trenowały... kung-fu (WIDEO)

Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i od kilku lat impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Tak pozostanie przynajmniej do 2019 roku, ponieważ w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły współpracę o kolejne trzy lata.

Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata. W tym roku wystartuje 13. edycja tych prestiżowych regat i nastąpi to 22 października w hiszpańskim Alicante.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Źródło artykułu: