Żeglarskie mistrzostwa Polski przeszły do historii

W niedzielę zakończyła się druga część żeglarskich mistrzostw Polski klas olimpijskich i nieolimpijskich, które odbyły się w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Między innymi siódmy tytuł w historii wywalczył Piotr Kula w klasie Finn.

Maciej Frąckiewicz
Piotr Kula na jachie olimpijskiej klasy Finn Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Piotr Kula na jachie olimpijskiej klasy Finn

W niedzielę zakończyła się druga część żeglarskich mistrzostw Polski, które odbywały się w Górkach Zachodnich w Gdańsku. W regatach wzięło udział 244 zawodników z 57 klubów. Dwa tygodnie wcześniej w Pucku odbyła się pierwsza część krajowych mistrzostw.

W klasie 470 po raz kolejny najlepsze okazały się mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin), które w niedzielnym podwójnie punktowanym wyścigu medalowym zajęły szóste miejsce. Już od kuliku lat nie potrafi z nimi wygrać żadna załoga męska. Ostatni wyścig zawodów wygrali Michał Wysocki i Paweł Wysocki (LKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk), co pozwoliło zająć im ostatecznie drugą pozycję. W efekcie na trzecią spadli Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), którzy wpłynęli na metę na trzecim miejscu. Na najniższym stopniu podium w kategorii mężczyzn stanęli Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS Dwójka Warszawa), a skład podium wśród kobiet uzupełniły Ewa Romaniuk i Jolanta Ogar (AZS Poznań) oraz Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk (Baza Mrągowo/AZS UW Warszawa).

Dominację w klasie 49er potwierdzili Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy wygrali dwa ostatnie normalnie punktowane wyścigi i drugich w klasyfikacji Przemysława Filipowicza i Jacka Nowaka (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn) - OCS-falstart i miejsce 3. - wyprzedzili o dziewięć punktów. Trzecią pozycję zajęli ostatecznie Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), po tym jak dwukrotnie mijali linię mety na miejscu drugim.

W żeńskim odpowiedniku czyli w klasie 49erFX rywalizacja rozpoczęła się dopiero w sobotę, ale po niedzielnych trzech startach panie miały na koncie siedem wyścigów. Złote medale wywalczyły reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka z załogantką Kingą Łobodą (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) - miejsca 1.,3. i 1., na drugiej pozycji zawody ukończyły siostry Madeleine i Nadia Zielińskie z klubu AZS UWM Olsztyn (miejsca 2., 1. i 4.), a trzecie ostatecznie były Sara Piasecka i Sandra Jankowiak (OKŻ Olsztyn/AZS OŚ Poznań), które podczas ostatniego dnia zmagań zajęły miejsca trzecie i dwa razy drugie.

Niezwykle emocjonująca walka toczyła się w klasie Finn, gdzie przez trzy dni liderem był srebrny medalista z zeszłego roku Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), który ruszał do wyścigu medalowego z przewagą dwóch punktów nad zeszłorocznym zwycięzcą, Piotrem Kulą (GKŻ Gdańsk). Ostatecznie to siódmy zawodnik ostatnich mistrzostw świata, Kula cieszył się ze złotego medalu, wpływając na metę jako pierwszy. To jego siódmy tytuł mistrza Polski seniorów w karierze. Lahn z kolei drugi raz z rzędu został wicemistrzem kraju, mijając metę jako czwarty. Na najniższym stopniu podium stanął, tak samo jak rok temu, Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia). On w wyścigu medalowym był drugi.

Podobne emocje towarzyszyły końcówce rywalizacji w klasie Laser Radial kobiet, gdzie przed wyścigiem medalowym zeszłoroczna triumfatorka Agata Barwińska (MOS SSW Iława) wyprzedzała również o dwa punkty Magdalenę Kwaśną (ChKŻ Chojnice). Skończyło się na tym, że Barwińska przypłynęła czwarta, a Kwaśna szósta i obie panie utrzymały swoje pozycje i tytuł obroniła ta pierwsza. Trzecia na metę wpłynęła mistrzyni Polski i Europy juniorek Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), ale ona także nie zmieniła pozycji i cieszyła się z brązowego medalu. Kwaśna i Gołębiowska są reprezentantkami Volvo Youth Sailing Team Poland.

W kategorii mężczyzn niespodziewanie nie wygrał Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który podczas ostatniego, normalnie punktowanego wyścigu został złapany na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze. Ostatecznie zajął on dopiero trzecie miejsce. Nowym mistrzem Polski został Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów), po tym jak w niedzielę przypłynął trzeci, a srebrny medal wywalczył Dawid Kania (ŻLKS Poznań), który tego dnia minął linię mety pierwszy.

W rywalizacji juniorów w windsurfingowej klasie RS:X wygraniem ostatniego wyścigu zwycięstwo przypieczętował Aleksander Przychodzeń z SKŻ Ergo Hestia Sopot, który wyprzedził swojego klubowego kolegę Przemysława Szybkowskiego (miejsce 13.) o dziewięć punktów. Trzecią pozycję utrzymał Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk, zajmując w niedzielnym wyścigu miejsce drugie. Wśród juniorek całe podium zajęły zawodniczki z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot. Wygrała Lidia Sulikowska, która w niedzielę zajęła miejsce pierwsze, drugą pozycję utrzymała Agnieszka Szpak (miejsce 3.), a na trzeciej pozostała Weronika Marciniak (miejsce 2.).

W klasie Europa kobiety i mężczyźni pływali w jednej flocie. Tytuł pewnie obronił Jan Pic z ŻMKS Poznań (miejsce 1. i DNC-nie wystartował), a za nim znaleźli się Łukasz Włoch z klubu KŻ Mewa Poznań (miejsca 5. i 2.) oraz Igor Derwich z AZS WAT Warszawa (miejsca 4. i 4.). Czwartą lokatę zajęła natomiast Katarzyna Pic z ŻMKS Poznań (miejsce 12. i DSQ), która okazała się najlepsza wśród kobiet. Skład podium uzupełniły Lena Winiarska YKP Kraków (miejsca 6. i 9.) oraz Joanna Małyszka z KŻ Mewa Poznań (miejsca 19. i 14.).

Z kolei w klasie OK Dinghy nie odbyły się w niedzielę żadne wyścigi więc na swoich pozycjach pozostała cała pierwsza trójka klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Tomasz Gaj (SZK OK-Dinghy) przed Grzegorze Salamonem (KŻ Horn Kraków) i Jarosławem Radzkim (KKS Warmia Olsztyn).

Organizatorem dwóch tegorocznych części mistrzostw Polski był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Czy zwycięzcy tegorocznych mistrzostw Polski powtórzą swój sukces w przyszłym roku?