SSL: Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki w fazie finałowej!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / SSL / Carlo Borlenghi / Na zdjęciu: Mateusz Kusznierewicz (z lewej) i Dominik Życki (z prawej) na jachcie klasy Star
Materiały prasowe / SSL / Carlo Borlenghi / Na zdjęciu: Mateusz Kusznierewicz (z lewej) i Dominik Życki (z prawej) na jachcie klasy Star
zdjęcie autora artykułu

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki po dwóch bardzo dobrych wyścigach zapewnili sobie awans do fazy pucharowej finałowych regat Star Sailors League.

W tym artykule dowiesz się o:

Piątek był czwartym dniem finałowych regat Star Sailors League w dwuosobowej klasie Star, które od wtorku odbywają się w Nassau na Bahamach. Był to także ostatni dzień rundy kwalifikacyjnej, po której dziesięć najlepszych załóg zapewniało sobie awans do fazy finałowej.

Tym razem pogoda pozwoliła na przeprowadzenie trzech wyścigów, do których z dwunastej pozycji przystępowali Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki. Mistrzowie świata z 2008 roku świetnie rozpoczęli dzień, bo w pierwszym wyścigu od początku do końca płynęli w czołówce. Szczególnie na ostatnim kursie pełnym pokazali, co to znaczy walka do końca. Nasi zawodnicy znaleźli się w grupie czterech jachtów, które płynęły blisko siebie oraz miały dość bezpieczną przewagę nad resztą stawki i kiedy wydawało się, że zajmą czwarte miejsce to na ostatnich metrach wyprzedzili dwie łódki, dopływając na drugiej pozycji.

Kolejny wyścig to także dobra żegluga reprezentantów Polski, którzy już po samym starcie płynęli w okolicach pierwszej piątki. Taka sytuacja utrzymała się aż do mety i Mateusz z Dominikiem osiągnęli ją jako czwarta ekipa.

Z kolei inaczej sytuacja wyglądała w wyścigu numer trzy. Polacy "wyszli" ze startu w około dwudziestym trzecim miejscu i już od początku musieli gonić rywali. Nasi żeglarze powoli zyskiwali pozycje, po raz kolejny wykazując się dużymi umiejętnościami na ostatnim kursie z wiatrem, gdzie wyprzedzili cztery jachty, mijając linię mety na dziesiątym miejscu.

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie sezonu w klasie Optimist

Dzięki tym wynikom Kusznierewicz z Życkim awansowali w klasyfikacji generalnej z pozycji dwunastej na ósmą i wystartują w wyścigach fazy finałowej, która odbędzie się w sobotę. To oznacza, że mają oni szansę nawet na wygranie całych regat.

W tej fazie przeprowadzone zostaną trzy wyścigi - jeden ćwierćfinał, jeden półfinał oraz finał. Sytuacja na tym etapie regat wygląda w taki sposób, że pierwsza załoga klasyfikacji ogólnej po fazie kwalifikacyjnej, czyli Mark Mendelblatt i Brian Fatih ze Stanów Zjednoczonych, bezpośrednio awansowała do finału, zajmujący drugą pozycję, Brazylijczycy Robert Scheidt i Henry Raul Boening, znaleźli się od razu w półfinale, a zawodnicy z miejsc od 3. do 10., popłyną w wyścigu ćwierćfinałowym. Do ekipy czekającej w półfinale dołączy pierwsza piątka biegu ćwierćfinałowego. Natomiast do wielkiego finału dotrą pierwsze trzy duety rywalizacji półfinałowej.

Klasa Star znajdowała się w latach 1932-2012 (z wyjątkiem igrzysk w 1976 roku) wśród konkurencji olimpijskich. Mateusz z Dominikiem pływają ze sobą od 2005 roku i mają na koncie między innymi tytuły mistrzów świata (2008) i Europy (2012) oraz 4. miejsce podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku.

Źródło artykułu: