KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dongfeng Race Team wygrał wyścig portowy w Kapsztadzie podczas Volvo Ocean Race

Dongfeng Race Team wygrał przeprowadzony w Kapsztadzie, trzeci wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. W tej samej miejscowości 10 grudnia rozpocznie trzeci etap całych zawodów, który będzie miał metę w Melbourne.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jacht Dongfeng Race Team podczas Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Pedro Martinez / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Jacht Dongfeng Race Team podczas Volvo Ocean Race

W piątek 8 grudnia w Kapsztadzie odbył się trzeci wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Po starcie na prowadzenie wysunął się amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing ze sternikiem Charlie'm Enrightem, z którym wyrównaną walkę prze ponad połowę trasy toczył dowodzony przez Francuza Charlesa Caudreliera Dongfeng Race Team z Chin. Jednak chiński zespół pod koniec drugiej halsówki osiągnął lepszą prędkość i minął górny znak jako pierwszy. Później ich przewaga tylko się powiększała i ostatecznie to oni cieszyli się z końcowego zwycięstwa.

Natomiast zdecydowanie najgorszy start miał hiszpański MAPFRE, który na początku rywalizacji znajdował się daleko za pozostałymi jachtami. Jednak jedni z faworytów do wygrania całych regat pokazali, że są mocni i po niesamowitej gonitwie wpłynęli na metę jako drudzy, tracąc prawie 2,5 minuty do Dongfeng Race Team. Xabi Fernandez po raz kolejny pokazał wielką klasę. Trzecie miejsce zajął holenderski team AkzoNobel Simeona Tienponta, a dopiero czwarty był Vestas, który na ostatnim kursie z wiatrem płynął na bezpiecznej, drugiej pozycji, ale przez problemy z przednim żaglem spadł o dwie lokaty.

Piąte miejsce zajął pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic z Brytyjką Dee Caffari za sterem, szósty niespodziewanie był holenderski Team Brunel, dowodzony przez Bouwe Bekkinga, a ostatni z dużą stratą linię mety minął Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) ze skipperem Davidem Wittem z Australii.

Jako pierwszy linię mety minął holenderski Team Brunel, którego skipperem jest Bouwe Bekking. Zaledwie osiem sekund później linię mety minął hiszpański team MAPFRE ze skipperem Xabim Fernandezem, a trzecie miejsce zajął pływający pod chińską flagą Dongfeng Race Team. Tutaj skipperem jest Francuz Charles Caudrelier. Kolejne miejsca zajęły zespoły AkzoNobel (Holandia), Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania), Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) oraz Turn the Tide on Plastic (startuje pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych).

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie sezonu w klasie Optimist

Pierwszy wyścig, przeprowadzony 14 października w Alicante, wygrał MAPFRE, a w drugim, który odbył się 3 listopada w Lizbonie, triumfował Team Brunel. Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji. Jednak jeśli po wszystkich etapach pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

Na niedzielę 10 grudnia zaplanowany jest start do trzeciego etapu zawodów głównych. Jego trasa ma liczyć aż 6500 mil morskich i będzie prowadziła z Kapsztadu do Melbourne w Australii. To drugi pod względem długości etap całych regat. Będzie to pierwszy podwójnie punktowany etap, który daje szansę nadrobienia straty punktowej do czołówki dla załóg, które do tej pory radziły sobie słabiej. Z drugiej strony może to być okazja dla najlepszych ekip do powiększenia przewagi nad resztą stawki. Poza tym odcinkiem podwójnie punktowane będą jeszcze etapy numer 6 (Auckland - Itajai) oraz numer 8 (Newport - Cardiff).

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach mają w planach żeglowanie po wodach czterech oceanów i po dodaniu do trasy Melbourne odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa będzie najdłuższa w historii, bo wyniesie aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Wyniki po 3. wyścigach portowych:

Miejsce Załoga 1. wyścig portowy (Alicante) 2. wyścig portowy (Lizbona) 3. wyścig portowy (Kapsztad) Suma punktów
1. MAPFRE (Hiszpania) 7 6 6 19
2. Dongfeng Race Team (Chiny) 6 5 7 18
3. Team Brunel (Holandia) 4 7 2 13
4. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) 5 3 4 12
5. team AkzoNobel (Holandia) 2 4 5 11
6. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 1 6
7. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 1 1 3 5

Kto wygra trzeci etap tegorocznej edycji Volvo Ocean Race z Lizbony do Kapsztadu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×