Po wietrznej środzie ponownie wrócił slaby wiatr na regaty Pucharu Europy klas olimpijskich u wybrzeży Majorki. Jednak nie przeszkodziło to organizatorom w przeprowadzeniu zaplanowanych na ten dzień wyścigów.
W windsurfingowej klasie RS:X Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajął tego dnia miejsca ósme oraz osiemnaste i zanotował minimalny spadek z pozycji drugiej na trzecią. Jednak nasz triumfator sprzed roku nadal znajduje się na miejscu medalowym i przed nim jeszcze przynajmniej jeden dzień ścigania. Liderem pozostał aktualny mistrz Europy, Francuz Louis Giard (miejsca 4. i 7.). Natomiast piąte i piętnaste miejsce zajął Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) i przesunął się z lokaty trzydziestej na dziewiętnastą. Z kolei dwudziestą pierwszą pozycję utrzymał jego klubowy kolega Radosław Furmański (miejsca 21. i 24.), a lokatę dwudziestą piątą na dwudziestą szóstą zamienił Marcin Urbanowicz z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 30. i 23.).
Pozostali nasi deskarze rywalizowali w grupie brązowej. Osiemdziesiąty siódmy jest Aleksander Przychodzeń (miejsca 2. i 16.), dziewięćdziesiątą siódmą lokatę zajmuje Przemysław Szybkowski (miejsca 10. i 32.), a sto drugi jest Jakub Sykuła (miejsca 16. i 11.). Cała trójka reprezentuje klub SKŻ Ergo Hestia Sopot.
W kategorii kobiet, po dniu przerwy, do pierwszej dziesiątki powróciła zeszłoroczna zwyciężczyni Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która po miejscach czwartym oraz szóstym awansowała z pozycji jedenastej na ósmą. Dobrze zaprezentowała się także Kamila Smektała (YKP Warszawa), która najpierw była szósta, a w drugim wyścigu piąta i awansowała z pozycji dziewiętnastej na dziewiątą. Natomiast siedemnaste i dwudzieste pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), co poskutkowało spadkiem z pozycji dwunastej na siedemnastą. W złotej grupie ścigała się jeszcze Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i po tym jak przypływała dwudziesta druga oraz dwudziesta ósma, przesunęła się z pozycji na dwudziestej siódmej na dwudziestą szóstą. Prowadzenie utrzymała Holenderka Lilian de Geus (miejsca 7. i 2.).
Dwa prezenty Atalanty. Przełamanie Sampdorii z Polakami w składzie [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]
Bezkonkurencyjna w srebrnej grupie drugi dzień z rzędu była Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która ponownie wygrała dwa wyścigi i nadal jest trzydziesta piąta, ponieważ rywalizując w tej flocie, nie może zająć już lepszej pozycji w całych zawodach. Natomiast tego dnia nie wystartowała Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) i spadła z pozycji czterdziestej szóstej na pięćdziesiątą siódmą.
W dobrej dyspozycji w klasie 49er pozostają Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy dzień rozpoczęli miejscem piątym, a następnie wygrali wyścig numer dwa i w trzecim zajęli trzynaste miejsce. Dzięki temu awansowali z pozycji ósmej na czwartą. Nieco słabiej tym razem pływali Łukasz Przybytek oraz Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) i po miejscach piętnastym, trzynastym oraz dwunastym spadli z pozycji drugiej na piątą. Prowadzenia nadal nie oddali mistrzowie świata i Europy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 6., 9. i 1.).
W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX z lokaty dwudziestej na szesnastą awansowały siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które w pierwszym wyścigu były piąte, w drugim minęły linię mety siódme, a w ostatnim zajęły miejsce szesnaste. Z kolei pozycję dwudziestą siódmą na dwudziestą szóstą zamieniły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po tym jak w grupie srebrnej zajęły miejsca czwarte, pierwsze oraz trzynaste. Na prowadzeniu pozostały Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz (miejsca 8., 8. i 1.).
Na dwudziestej czwartej pozycji pozostały w klasie 470 Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia), po tym jak dwukrotnie kończyły wyścigi na miejscu dwudziestym. Natomiast pływające wyjątkowo w srebrnej grupie nasze mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec oraz Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice) były tego dnia dwa razy trzecie i awansowały z pozycji dwudziestej szóstej na dwudziestą piątą. Prowadzenia nie oddały reprezentantki Francji Camille Lecointre i Aloise Retornaz (miejsca 1. i 4.).
Wśród panów czterdziestą siódmą pozycję zajmują Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS Dwójka Warszawa) - miejsca 8. i 9. w grupie srebrnej, a na pięćdziesiątej trzeciej plasują się Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - miejsca 14. i 15. Pierwszą pozycję utrzymali aktualni mistrzowie świata i wicemistrzowie olimpijscy Mathew Belcher i William Ryan z Australii (miejsca 9. i 1.).
W klasie Finn ze zmiennym szczęściem pływał wicemistrz naszego kraju Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) i po miejscach trzydziestym pierwszym oraz jedenastym awansował z pozycji dwudziestej drugiej na dwudziestą pierwszą. Z kolei awans z trzydziestej czwartej na trzydziestą pierwszą zanotował aktualny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), po tym jak był trzydziesty trzeci oraz trzydziesty. Natomiast z pozycji czterdziestej ósmej na trzydziestą dziewiątą przesunął się Łukasz Lesiński z YK Stal Gdynia (miejsca 23. i 15.), a sześćdziesiąty piąty pozostał Krzysztof Stromski z YC Rewa (miejsca 53. i 62.). Na prowadzeniu nadal znajduje się mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Giles Scott z Wielkiej Brytanii (miejsca 2. i 5.).
W Laserze Radialu w górę ogólnej klasyfikacji ponownie przesunęła się Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która po miejscach pięćdziesiątym piątym oraz trzynastym zamieniła lokatę trzydziestą na dwudziestą czwartą. Z kolei Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) była tego dnia trzydziesta pierwsza oraz dwudziesta ósma, co pozwoliło jej awansować z pozycji czterdziestej siódmej na czterdziestą piątą. Nową liderką została wicemistrzyni Europy i brązowa medalistka igrzysk z 2016 roku, Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 2. i 22.).
Natomiast w męskim Laserze Standardzie pechowo czwartkowe ściganie rozpoczął Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), ponieważ został złapany na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze. W drugim wyścigu zajął miejsce czterdzieste trzecie i przesunął się w całych regatach z pozycji czterdziestej drugiej na czterdziestą czwartą. Pływający w srebrnej grupie Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 20. i 35.) oraz Jakub Rodziewicz z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 36. i 46.) zajmują pozycje dziewięćdziesiątą szóstą oraz sto dziesiątą. Kolejny zawodnik szczecińskiego klubu, Tadeusz Kubiak (miejsca 18. i 6. w grupie brązowej) jest dopiero sto dwudziesty szósty. Na pierwszą pozycję awansował brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata Australijczyk Matthew Wearn (miejsca 5. i 4.).
Magdalena Kwaśna, Hanna Dzik, Aleksandra Melzacka, Kinga Łoboda, Radosław Furmański i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.
Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę około 11:00. Hiszpańskie regaty potrwają do soboty 7 kwietnia. Na liście startowej zawodów w Hiszpanii znalazło się prawie 1200 zawodników z 64 krajów.
Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski