Kiteboarding zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w 2024 roku

W poniedziałek 14 maja poznaliśmy konkurencje żeglarskie, które znajdą się w programie igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Wiadomo, że na igrzyskach zadebiutuje kiteboarding. Konkretne klasy, które zostaną przypisane konkurencjom poznamy w listopadzie.


Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zawodnicy w klasie kiteboarding Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Zawodnicy w klasie kiteboarding
Od 10 maja odbywa się w Londynie spotkanie Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing, która obradowała nad konkurencjami żeglarskimi, które mają znaleźć się w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Polski Związek Żeglarski był reprezentowany przez prezesa Tomasza Chamerę.

Wcześniej przez ostatnie kilka miesięcy poszczególne narodowe związki żeglarskie, związki klas, a także prezydent World Sailing składali swoje wnioski, dotyczące wyboru poszczególnych konkurencji na igrzyska w Paryżu. Ostatecznie dyskutowano nad 68 wnioskami, które zawierały różne pomysły.

Po serii głosowań wygrano wniosek, według którego pięć konkurencji na jakimi dyskutowano będzie wyglądało następująco:

- Męski windsurfing (niekoniecznie RS:X)
- Żeński windsurfing (niekoniecznie RS:X)
- Jednoosobowy jacht męski wagi ciężkiej Finn zostaje zastąpiony przez - Jednoosobowy jacht w formule mieszanej (może to być Finn, ale może to być również inny jacht)
- Dwuosobowy jacht męski 470 zostaje zastąpiony przez - Jacht dwuosobowy w formule mieszanej
- Dwuosobowy jacht żeński 470 zostaje zastąpiony przez - Kiteboarding w formule mieszanej

- Zawsze trudno jest znaleźć kompromis, który zadowoli wszystkich. Z perspektywy Polskiego Związku Żeglarskiego nie było szans, żeby zachować wszystkie konkurencje, które znajdują się obecnie w programie igrzysk olimpijskich. Natomiast ta sytuacja nadal daje nam szansę na zachowanie wszystkich klas olimpijskich, w których obecnie startują Polacy. Nowością jest natomiast wprowadzenie kiteboardingu w formule mieszanej - powiedział Tomasz Chamera.

Natomiast konkretne klasy zostaną ustalone dopiero w listopadzie tego roku więc środowisko żeglarskie musi uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

ZOBACZ WIDEO Bomba Arkadiusza Milika. Wejście smoka dało zwycięstwo SSC Napoli [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Pięć konkurencji i klas już wcześniej było pewnych pozostania w tym programie, a są to:

- Jednoosobowy jacht męski (Laser Satandard)
- Jednoosobowy jacht żeński (Laser Radial)
- Męski skiff (49er)
- Żeński skiff (49erFX)
- Dwuosobowy jacht wielokadłubowy par mieszanych (Nacra 17)

W spotkaniu World Sailing w Wielkiej Brytanii wzięło łącznie udział ponad 200 międzynarodowych delegatów.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×