Dominik Buksak: Każdego dnia chcemy pływać najlepiej jak potrafimy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki na jachcie olimpijskiej klasy 49er
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki na jachcie olimpijskiej klasy 49er
zdjęcie autora artykułu

- Każdego dnia chcemy pływać najlepiej jak potrafimy i ostatniego zobaczmy jakie będą tego efekty - powiedział Dominik Buskak, który razem z Szymonem Wierzbicki zajmują szóste miejsce po dwóch dniach żeglarskich mistrzostw Europy w klasie 49er.

W tym artykule dowiesz się o:

Od niedzieli 8 lipca w ramach 19. edycji największej żeglarskiej imprezy w Polsce, Volvo Gdynia Sailing Days 2018, odbywają się Mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17. Bardzo dobrze w pierwszej z nich spisują się między innymi Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Polacy pierwszego dnia rywalizacji raz zajęli miejsce drugie oraz dwa razy dwunaste i plasowali się na dwudziestej pozycji. Regaty potrwają do piątku. - Niedziela zdecydowanie była dniem, kiedy nie wszystko wychodziło nam tak jakbyśmy chcieli, nie potrafiliśmy dobrze wyczuć zmian kierunku wiatru. Te dwa dwunaste miejsca były dla nas małym rozczarowaniem, ale walczyliśmy w nich do końca i z perspektywy poniedziałkowego ścigania uważam, że były to niezłe wyniki - powiedział Dominik Buksak. Drugi dzień regat to już równa żegluga w ścisłej czołówce polskiej załogi, która mijała linię mety na miejscach pierwszym, trzecim, ponownie pierwszym oraz piątym. To pozwoliło naszym reprezentantom awansować w klasyfikacji generalnej z lokaty dwudziestej aż na szóstą w gronie 92 ekip z 33 krajów. Wśród Europejczyków Polacy zajmują czwartą lokatę. Drugie miejsce w całych regatach, a pierwsze w klasyfikacji europejskiej, zajmują z kolei Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, co pokazuje, że Polacy tworzą mocną drużynę. - Dzisiaj poszło nam bardzo dobrze więc jesteśmy naprawdę zadowoleni, ponieważ pozwoliło nam to znaleźć się wysoko w klasyfikacji generalnej i końcowy wynik nadal jest sprawą otwartą - oznajmił sternik.

ZOBACZ WIDEO Piotr Świerczewski: Zakończenie współpracy z Adamem Nawałką to błąd

Dla naszych kadrowiczów jest to ostatnia impreza przed sierpniowymi mistrzostwami świata klas olimpijskich, które będą pierwszą okazją do wywalczenia kwalifikacji dla kraju na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Jednak Dominik z Szymonem starają się do każdej imprezy podchodzić tak samo i nie skupiać się na konkretnym wyniku, ale na tym, żeby jak najlepiej zaprezentować się podczas wyścigów na wodzie. - Nie lubię mówić, że jest to etap przygotowań do mistrzostw świata, ponieważ jest to jedna z dwóch najważniejszych imprez w sezonie. Poza tym nie chcę też wspominać o medalach, czy o konkretnych miejscach, które chcielibyśmy zająć. Po prostu każdego dnia chcemy pływać najlepiej jak potrafimy i ostatniego zobaczmy jakie będą tego efekty - zakończył Dominik Buksak.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej. Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: