Nadal trwają natomiast mistrzostwa świata juniorów w klasie Laser 4.7, które zakończa się we wtorek. Po siedmiu wyścigach liderami są Włoszka Chiara Benini Floriani i Wonn Kye Lee z Singapuru. Floriani, która wygrała cztery wyścigi, w tym dwa finałowe, wyprzedza swoją rodaczkę Giorgię Cingolani oraz Simone Chen z Singapuru. W złotej flocie pływa siedem reprezentantek Polski. Na 20. pozycji sklasyfikowana jest Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia), a na 24. Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa), która w kwietniu została na Balatonie mistrzynią Europy juniorów do lat 17 w klasie Laser Radial. Wśród dziewcząt ściga się 155 zawodniczek.
Z kolei za Lee plasują się Turek Doruk Demircan oraz Australijczyk Michael Compton. W stawce 265 żeglarzy 40. jest Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), a 55. Adam Sokołowski (Nauticus YC Olsztyn). Ten pierwszy w kategorii do 16 lat zajmuje dziewiątą, a Sokołowski 17. pozycję.
Z kolei niedzielę zakończyły się dwudniowe zmagania w pierwszych tegorocznych zawodach z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Walka o końcowe zwycięstwo była bardzo zacięta i dwie ekipy toczyły bój do ostatniego wyścigu. Tam lepsza okazała się załoga PZU Jeziorak Yacht Club z Karolem Górskim za sterem, która wygrała siedem z trzynastu wyścigów, a w ostatnim przypłynęła druga, czym zapewniła sobie triumf.
Tyle samo punktów zgromadził Olsztyński Klub Żeglarski - Jabłkowski Sailing Team ze skiperem Piotrem Małeckim, ale pozostał na drugiej pozycji, ponieważ w decydującym o końcowej kolejności biegu był czwarty. Ekipa z Olsztyna sześć razy mijała linie mety jako pierwsza. Z trzeciej lokaty nie ruszył się także SEJK Pogoń Szczecin - CM Contriuctions, gdzie dowodził Krzysztof Łobodziec. Jednak stanięcie na podium nie przyszło im wcale łatwo i zapewnili to sobie wygrywając dwa ostatnie wyścigi. Czwarta ekipa straciła do nich zaledwie jeden punkt.
ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"
W sobotę i niedzielę odbywał się także Puchar VGSD. Podobnie jak w ubiegłym roku trofeum w klasie Micro trafiło do Piotra Tarnackiego i jego załogi z Ocean Challange YK, którą tworzą Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk. Ten tercet po zwycięstwo sięgnął w imponującym stylu wygrywając komplet siedmiu wyścigów. I trudno się dziwić dominacji Tarnackiego na krajowych wodach, kiedy jest on w tej klasie siedmiokrotnym mistrzem świata. Drugie miejsce zajęli Rafał Sawicki i Joanna Mariańska (YC Sopot), a trzecie Maciej Twarowski, Mirosław Zając i Roman Walczk (YC Rewa).
W klasie Delphia 24 ubiegłorocznego sukcesu nie powtórzył Mariusz Trzciński i tym razem nie wygrał rywalizacji. 39-letni sternik, z którym pływali Błażej Łukomski, Paweł Kurzawa i Bartosz Zachciał, zajął co prawda trzecie miejsce, ale i tak główne trofeum powędrowało do klubu JKW Poznań. Triumfował najstarszy w stawce, 55-letni skiper Piotr Kowalewski, a zwycięską załogę tworzyli ponadto Dominik Rosiński, Rafał Trzciński i Jerzy Domański. Ten kwartet wygrał pięć z siedmiu wyścigów i dwa razy był drugi. Poznaniaków przedzielił team SRD 24, który w zeszłym roku także uplasował się na drugiej pozycji. Tworzyli go Marcin Pietrzak (Spójnia Warszawa), Michał Buszmicz, Paweł Tokarczyk i Marcin Dembowski. Na czwartej pozycji uplasował się Waldemar Sałata, który w załodze miał utytułowanych zawodników z olimpijskiej klasy 49er, Pawła Kołodzińskiego, Jacka Nowaka i Krzysztofa Mongirda.
Marcin Styborski nie oddał Pucharu VGSD w klasie Scandinavia/Skippi 650. W zeszłej edycji regat 37-letni sternik YC Rewa i KU AZS Politechnika Gdańska wywalczył to trofeum razem z Jakubem Padzikiem i Sławomirem Tomczyńskim, a teraz w skład jego załogi wchodzili Piotr Wawrzewski i Marcin Murmyło. Na drugiej pozycji uplasowali się Dominik Ostrowski i Łukasz Jazgarski (MKS Dwójka Warszawa), a na trzeciej Michał Pałasz, Michał Koziński i Marcin Ossowski.
Z kolei Jacek Tyszkiewicz okazał się najlepszy w klasie Latający Holender. W zeszłym roku zawodnik YKP Warszawa pływał z Adrianem Górką, a teraz jego załogantem był Damian Bernaciak (YKP Warszawa). Zwycięski duet wygrał cztery z siedmiu wyścigów. Dwa pierwsze starty zakończyły się co prawda zwycięstwem Mateusza Chrobaka i Wojciecha Żarowa, ale ostatecznie zajęli oni trzecią pozycję. Nad drugim stopniu podium zameldowali się reprezentanci Spójni Warszawa Paweł Świderski i Marcin Zawistowski. Latający Holender to stara olimpijska klasa, w której zdobywano medale na igrzyskach w latach 1960 - 1992.
Łukasz Trzciński na jachcie „Good Speed” wygrał rozgrywane również w ciągu dwóch dni morskie żeglarskie mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych w klasie ORC International, a jednocześnie XXVIII Regaty „Samotników” - Memoriał Leonida Teligi. Sternik Jachtklubu Stoczni Gdańskiej w obu imprezach wyprzedził Kubę Marjańskiego na jednostce Buzy Lizzy oraz Jacka Chabowskiego na jachcie Polled 2. Zmagania „Samotników” w KWR wygrał Łukasz Stawski na jachcie Rioja, a w Open najlepszy był płynący na jachcie Amaris Michał Brudnicki.
Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.
Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.
Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.