KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Emil Kjaer wygrał Rybnik Match Race

Zwycięstwem duńskiej załogi Emila Kjaera zakończyły się rozegrane w dniach 20-21 października regaty Rybnik Match Race, tradycyjnie kończące sezon meczowy w Polsce. Duńczycy zdominowali rywalizację wygrywając wszystkie wyścigi.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Załoga Emila Kjaera po wygraniu regat Rybik Match Race 2018 Materiały prasowe / Gwidon Libera / Na zdjęciu: Załoga Emila Kjaera po wygraniu regat Rybik Match Race 2018
Była to już 4. edycja regat Rybnik Match Race i zaliczane one były do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. Od początku regat po 4 wyścigach najlepiej spisywał się Kjaer oraz wracający po przerwie do ścigania Maciej Cylupa. Duńczyk utrzymał wysoką formę do końca rundy eliminacyjnej wygrywając wszystkie 8 wyścigów. Cylupa zaliczył 3 potknięcia przegrywając z Kjaerem, Pawłem Ejsmontem i Tomaszem Szymańskim. Po proteście jednak zdecydowano się powtórzyć mecz z Ejsmontem, ale na koniec eliminacji.

Faworyzowany Szymon Jabłkowski, wicemistrz Polski, startując tym razem w zmienionym składzie, gościnnie z Magdaleną Kwaśną, znaną reprezentantką Polski w klasie Laser Radial, przegrał na początku regat 2 wyścigi z Cylupą i Kjaerem. Aby awansować do półfinałów musiał wygrać decydujący wyścig z Ejsmontem, awansując dzięki temu na 3. miejsce. W powtórzonym wyścigu Cylupa wygrał z Ejsmontem awansując na 2. miejsce i spychając zawodnika z Giżycka na 4., a Szymańskiego na 5. miejsce, nie premiowane awansem do fazy play off.

Regaty od początku rozgrywane były w słabym wietrze, w związku z tym nie starczyło już czasu na rozegranie półfinałów i komisja zdecydowała o przejściu od razu do finału i meczu o 3. miejsce.

W meczu o brązowy medal, do wyłonienia zwycięzcy potrzeba było aż 3 wyścigów. Po pierwszym wygranym przez Jabłkowskiego, w drugim zrewanżował się Ejsmont, aby w trzecim finalnie ulec Jabłkowskiemu.

ZOBACZ WIDEO: Serie A: Genoa zatrzymała Juventus, sensacja w Turynie [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]


W finale w pierwszym wyścigu Kjaer wygrał zdecydowanie, ale w drugim przez większość wyścigu prowadzenie zmieniało się co chwilę. Na ostatnim boku trasy z wiatrem do mety prowadził Cylupa, ale mały błąd na 30 metrów przed metą pozbawił go prowadzenia i dał zwycięstwo w wyścigu i całych regatach Duńczykom.

- To nasze pierwsze wygrane międzynarodowe regaty, bardzo się cieszymy, warunki były trudne ale jednakowe dla wszystkich. To nasz 3 start w regatach Polish Match Tour i wreszcie wygrywamy. Przed nami jeszcze starty we Włoszech w listopadzie i grudniu - podsumował Emil Kjaer, jeszcze parę lat temu ścigający się w klasie Optimist.

Warto wspomnieć o walce o pozostałe miejsca. Doskonale pływała załoga Tomasza Szymańskiego, wspierana przez doświadczonego Oskara Ślezionę, minimalnie przegrała awans po rundzie eliminacyjnej. Świetnie spisał się Paweł Fałat, który wygrał 3 wyścigi i pokazał, że konsekwentnie rozwija się startując w Śląskiej Lidze Regatowej i regatach meczowych. 3 ostatnie miejsca zajęły praktycznie debiutujące ekipy w match racingu. Najlepiej poradził sobie znany z regat PPJK Michał Brzozowski zdobywając 2 pkt z Michałem Pałaszem (Skippi650) oraz Tomaszem Feretem, również z PPJK.

Klasyfikacja Końcowa Rybnik Match Race 2018:

1. Emil Kjaer, Bastian Sorensen, Nicolai Baehgaard - DEN - Downhill Racing
2. Maciej Cylupa, Marcin Spałek, Filip Śleziona - POL - PMT Racing Academy
3. Szymon Jabłkowski, Magda Kwaśna, Filip Bińkowski - POL - Jabłkowski Sailing Team
4. Paweł Ejsmont - testyszczelnosci.pl
5. Tomasz Szymański - MT Partners
6. Paweł Fałat - Akademia Techniczno Humanistyczna Bielsko Biała
7. Michał Brzozowski - Legenda Team
8. Michał Pałasz - intelicover.pl
9. Tomasz Feret - Pomarańcza Sailing Team

Organizatorzy regat zapewnili 4 jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Regaty odbyły się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Zapory na Zalewie Rybnickim. Organizatorem regat Rybnik Match Race była firma MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour. Bazą regat był Hotel Stodoły przy ulicy Cisowej 2.

Partnerami regat byli Miasto Rybnik, D.A.D - Texet Polska oraz portal slaskiezagle.pl, AVA, Harken, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2018 cykl składał się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×