PŚ w Pragelato: Organizatorzy dają za wygraną, Yumoto triumfuje

Jury, w porozumieniu z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS) oraz organizatorami zawodów Pucharu Świata w Pragelato, podjęło decyzję o odwołaniu drugiej serii konkursu. Zamieć śnieżna uniemożliwia oddanie kolejnych skoków, a zatem wyniki I serii zostają uznane za ostateczne rezultaty niedzielnych zmagań.

Monika Szandała

W drugim indywidualnym konkursie we Włoszech zwyciężył Japończyk Fumihisa Yumoto, który jako jedyny przekroczył punkt K skoczni i oddał skok na odległość 126 metrów. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej - Simon Ammann. Szwajcar skoczył 124,5 metra i stracił do zwycięzcy 1,2 punktu. Metr bliżej wylądował Johan Remen Evensen. Był to dla Norwega dopiero czwarty start w zawodach Pucharu Świata. Evensen dostał szansę występu w Pragelato po dobrych startach w Trondheim.

Tuż za podium został sklasyfikowany Austriak Gregor Schlierenzauer. Jakub Janda powraca do wysokiej formy i po raz kolejny udowodnił, że treningi z Vasją Bajcem przynoszą oczekiwane efekty. Czech skoczył 116,5 metra i zajął 10. miejsce. Dobrą dyspozycję potwierdził także Martin Schmitt, który w niedzielnym konkursie w Pragelato był 9. W czołowej "10" zostali sklasyfikowani także Wolfgang Loitzl, Emmanuel Chedal oraz Noriaki Kasai.

Nie wszyscy zawodnicy poradzili sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zdobywca Kryształowej Kuli w poprzedniej edycji PŚ - Thomas Morgenstern, skoczył 112 metrów i zajął 19. miejsce. Jeszcze słabiej spisali się Roar Ljoekelsoey, Anders Jacobsen, Matti Hautamaeki oraz Ville Larinto, których zabrakło w czołowej "30". Pomimo słabego występu, 18-letni Larinto nie stracił 3. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Polscy skoczkowie nie wzięli udziału w zmaganiach we Włoszech. Trenują w tym czasie w austriackim Ramsau i szlifują swoją formę na Turniej Czterech Skoczni oraz zawody w Engelbergu.

Na pozycji lidera klasyfikacji generalnej umocnił się Simon Ammann. Szwajcar triumfował w trzech z pięciu indywidualnych konkursów, zgromadził na swoim koncie 425 punktów. Drugi jest Gregor Schlierenzauer, trzeci Ville Larinto. Adam Małysz spadł na 29. miejsce.

Kolejne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się w dniach 20-21 grudnia w szwajcarskim Engelbergu.