Harri Olli najlepszy w Oberstdorfie, najsłabszy w sezonie występ Austriaków

Harri Olli zwyciężył w konkursie lotów narciarskich w Oberstorfie. Fin w pierwszej serii ustanowił nowy rekord obiektu Heiniego Klopfera - 225,5 metra, w finale skokiem na 216 metrów przypieczętował swój triumf.

Monika Szandała

Olli wyprzedził dwóch Norwegów: Andersa Jacobsena (218/212,5 m) oraz rewelację zawodów na niemieckim "mamucie" - Johana Remena Evensena, który zadebiutował w Pucharze Świata w tym sezonie i już po raz drugi w karierze stanął na podium.

Tuż za najlepszą trójką zostali sklasyfikowani wicelider Pucharu Świata - Simon Ammann (212,5/211 m) oraz Fin Matti Hauatamaeki (206,5/204 m).

Na półmetku zawodów miejsce w czołowej "3" zajmował Dimitry Vassiliev. Rosjanin w drugiej serii nie przekroczył bariery 200 metrów i spadł na 6. miejsce.

Zaskakująco słabo spisali się podopieczni Alexandra Pointnera. W "10" został sklasyfikowany tylko jeden Austriak - Gregor Schlierenzauer, który po skokach na 205,5 i 198,5 metra zajął 8. pozycję.

W niedzielę w Oberstdorfie zostanie rozegrany drużynowy konkurs lotów narciarskich, który zamknie rozgrywany w Niemczech cykl "Team Tour". Do klasyfikacji będą wliczać się punkty zdobyte w "drużynówkach" oraz noty końcowe dwóch najwyżej indywidualnie sklasyfikowanych skoczków każdego kraju. Zwycięska drużyna otrzyma 100 000 franków szwajcarskich. Przed ostatnimi zawodami prowadzi Norwegia przed Austrią i Finlandią.

Loty w Oberstdorfie wliczają się także do osobnej klasyfikacji lotów narciarskich, która po niemal 10 latach przerwy powróciła do Pucharu Świata. Pomimo słabszego występu w Niemczech, w walce o małą kryształowa kulę prowadzi Gregor Schlierenzauer, który triumfował w dwóch konkursach lotów w Bad Mitterndorfie. To dopiero półmetek rywalizacji, przed skoczkami jeszcze zawody w Vikersund oraz dwa konkursy w słoweńskiej Planicy.

Start niedzielnych zmagań zaplanowano na godzinę 14:45. O 13:00 powinna rozpocząć się seria próbna.