Letnie skoki narciarskie - czas, start!

Z roku na rok prestiż Pucharu Kontynentalnego wzrasta. Obecnie jest to nie tylko "przechowalnia" dla zawodników w gorszej formie. Drugoligowe zawody bywają tak samo emocjonujące, jak pierwsza liga skoków narciarskich, a żeby wystąpić w Pucharze Świata, zawodnik musi zdobyć punkty CoC. Rywalizacja jest zróżnicowana, skoczkowie biorą udział w konkursach na skoczniach K90 i K120.

Monika Szandała

Cykl Letniego Pucharu Kontynentalnego rozgrywany jest od roku 1996. Osobna klasyfikacja wakacyjnych zmagań prowadzona jest od 2002 roku, kiedy zwyciężył Stefan Pieper przed Kaiem Brachtem i Rokiem Benkovicem. Reprezentanci Polski dwukrotnie triumfowali w letniej edycji PK. W 2004 roku zwyciężył Robert Mateja, rok później najlepszy okazał się Marcin Bachleda. Ostatnie 3 sezony zdominowali zawodnicy z Austrii. W ubiegłym roku wygrał Daniel Lackner przed Markusen Eggenhoferem i Niemcem Severinem Freundem.

Tegoroczna edycja Letniego Pucharu Kontynentalnego rozpocznie się w piątek w słoweńskim Velenje, później zawodnicy przeniosą się do Kranj i Villach. Po rywalizacji w Austrii nastąpi ponad miesięczna przerwa. Rywalizację wznowią sierpniowe zmagania w Lillehammer, a we wrześniu skoczkowie wystartują w Korei. Finał Letniego Pucharu Kontynentalnego odbędzie się w dniach 12-13 września na nowej skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle.

Do inauguracyjnego konkursu na obiekcie Grajski grič (HS 94) zostało zgłoszonych 81 skoczków z 16 krajów. Na starcie pojawią się między innymi Robert Kranjec, Jakub Janda, Sebastian Colloredo, Sigurd Pettersen oraz Akseli Kokkonen, dla którego będzie to pierwszy międzynarodowy start w barwach Norwegii.