W tym artykule dowiesz się o:
Alkohol w żużlu traktowany jest jako środek dopingujący, podobnie klasyfikowane są narkotyki. Po używki te sięgali w przeszłości najlepsi zawodnicy globu. Postanowiliśmy prześledzić, jakie kary w przeszłości nakładała światowa federacja. W naszym zestawieniu ujęliśmy również inne przypadki, które nie dotyczą dopingu, ale zawodnicy również musieli za swoje wybryki pauzować.
Gary Havelock (roczne zawieszenie)
Gary Havelock to jeden z najbarwniejszych żużlowców w historii tego sportu. Największym sukcesem Brytyjczyka jest zdobycie tytułu Indywidualnego Mistrza Świata w 1992 roku. Na swoim koncie miał on również medale wywalczone w Drużynowych Mistrzostwach Świata oraz Indywidualnych Mistrzostwach Wielkiej Brytanii. [ad=rectangle] Na jego karierze cieniem odbiła się wpadka dopingowa. W 1989 roku został ukarany dyskwalifikacją za używanie zakazanych środków. Brytyjczyk pauzował przez rok i dopiero po odbyciu kary zaczął osiągać swoje największe sukcesy.
Stefan Dannoe (miesięczna dyskwalifikacja)
Dla Stefana Dannoe alkoholowy wybryk przed Grand Prix Europy w 2000 roku zakończył się miesięczną dyskwalifikacją. Na oficjalnym treningu w jego organizmie wykryto obecność alkoholu i został on wykluczony z zawodów w Bydgoszczy. Po odbyciu kary Szwed wrócił do ścigania, lecz po sezonie 2002 zakończył żużlową karierę.
[b]Shawn Moran (odebranie srebrnego medalu IMŚ)
[/b]Amerykanin był trzykrotnym finalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata. Najlepszy wynik Shawn Moran uzyskał w 1990 roku, kiedy to zajął drugą pozycję, lecz kilka dni po zawodach został zdyskwalifikowany za stosowanie środków dopingujących. W zasadzie jedyną karą jaka została nałożona na Amerykanina było odebranie srebrnego medalu. W kolejnych latach Moran startował w Belle Vue Aces, a karierę zakończył w 1994 roku.
Sławomir Drabik (odebranie prawa jazdy)
Ze względu na alkohol pauzować musiał również Sławomir Drabik. Wychowanek Włókniarza Częstochowa nie został jednak przyłapany podczas zawodów, a w trakcie jazdy samochodem. Sytuacja ta miała miejsce w 1995 roku, zawodnik stracił prawo jazdy, a zgodnie z ówczesnymi przepisami oznaczało to zakaz startów w oficjalnych zawodach. Po powrocie na tor Drabik sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski (1996), a rok później startował w Grand Prix.
Michael Lee (zagrożenie 5-letnią dyskwalifikacją)
Brytyjczyk w 1980 roku sięgnął po tytuł najlepszego żużlowca na świecie. W kolejnych latach miał jednak spore problemy. W 1984 roku został zdyskwalifikowany aż na pięć lat za niesportowe zachowanie, ale karę tę skrócono mu po odwołaniu. Zawodnik jechał w złym kierunku, czym stworzył zagrożenie na torze. Lee po zakończeniu kariery miał problemy z narkotykami, został ukarany grzywną.
Patryk Dudek (roczne zawieszenie)
To najświeższy przypadek stosowania dopingu w sporcie żużlowym. Reprezentant Polski miniony sezon może spisać na straty. Po wykryciu w jego organizmie metyloheksanaminy Komisja Dopingowa postanowiła ukarać go roczną dyskwalifikacją, skreśleniem z kadry narodowej, a także grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych.