Wyścig na 25 okrążeń? To możliwe! Nietypowe turnieje żużlowe z całego świata
Żużel to tylko wyścigi w czteroosobowej obsadzie na dystansie czterech okrążeń? Nic bardziej mylnego, a pokazują to turnieje rozgrywane na całym świecie.
Zlata Prilba - Pardubice (Czechy)
Zestawienie turniejów żużlowych, które rozgrywane są według nietypowych zasad, otwiera Zlata Prilba. Są to najstarsze zawody na świecie. Pierwsza edycja odbyła się już w 1929 roku, a historycznym zwycięzcą został Zdenek Pohl. Pierwotnie areną zmagań o Zlatą Prilbę był tor wyścigów konnych, gdzie odbywa się słynna Wielka Pardubicka.
Każdego roku do Pardubic przyjeżdżają zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki, z mistrzami świata i uczestnikami cyklu Grand Prix na czele. Rekordzistą pod względem zwycięstw jest Ole Olsen, który triumfował aż siedmiokrotnie, w ciągu zaledwie dziesięciu lat. W tym momencie nie ma zawodnika, który mógłby chociaż zbliżyć się do wyniku Duńczyka. Spośród czynnych żużlowców jedynym, który ma na koncie więcej niż jedną wygraną jest Rune Holta. Norweg z polskim paszportem był najlepszy w latach 2009 i 2011.
Do rywalizacji o Złoty Kask przystępuje aż 36 zawodników. Dwunastu z nich jest rozstawionych w ćwierćfinałach, pozostali muszą rozpocząć rywalizację od eliminacji. Żużlowcy podzieleni zostają na cztery grupy. Warto przy tym dodać, że w każdym wyścigu pod taśmą ustawia się sześciu żużlowców. Do łącznego dorobku liczą się najlepsze dwa spośród trzech startów. Do dalszej fazy awansuje najlepsza trójka z każdej grupy.
Takie same zasady stosowane są również podczas ćwierćfinałów i półfinałów. Po fazie półfinałowej przegrani trafiają do tzw. małego finału, a najlepsza szóstka ściga się o Złoty Kask. Wielki finał rozgrywany jest na dystansie aż sześciu okrążeń. O ogromnym pechu może mówić Patryk Dudek, który w sezonie 2015 prowadził przez pięć kółek, aby następnie zanotować defekt motocykla.
Od roku 2013 na takich samych zasadach rozgrywana jest juniorska Zlata Stuha. W tych zawodach jednak rywalizacja rozpoczyna się od fazy ćwierćfinałowej, a w zawodach bierze udział 24 zawodników.
Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga -> | Metalkas 2. Ekstraliga -> | Krajowa Liga Żużlowa ->
-
RECON_1 Zgłoś komentarztamtejszy klub splajtowal nic nie dajac zawodnikom...
-
Lejonen Gislaved Zgłoś komentarzprestiżoywmi turniejami były Golden Gala w Lonigo i Czekoladka w Vojens. Gala w Lonigo była bardziej popularna niż później GP Włoch w Lonigo/Terenzano, tak samo jak Wielka Nagroda Krsko gromadziła full ludzi w przeciwieństwie do GP w tym samym mieście. Bardzo dużo mocnych turniejów organizowali Niemcy. W Polsce czekało się całą zimę na Kryterium Asów. Z memoriałów tradycję podtrzymywał Smoczyk i robi ro nadal, a fason trzymał Jancarz, dobra obsada, niestety potem jakiś bałwan przerobił na pary, po czym szybko w ogóle zlikwidowali. Był jeszcze rzeszowski, częstochowski i turnieje -meteoryty jak Stamir, Winterthur, Lotto a zwłaszcza Camel. W sumie do Camela podchodzono ze sporą powagą, a Winterthur to taki dzisiejszy SBPC tylko w ciekawszej formule niż ten drugi ostatnio, bo Best Pairs narodowych zastrzeżeń mie nie można. Chociaż Grisza Laguta twierdzi że "nowa formuła SBPC jest atrakcyjna ponieważ walczymy dla naszych sponsorów" :) Dobrze że jadą jeszcze Łańcuch, Smoka, ciekawy jest młody Chrobry. Władek coś mówił że wróci Kryterium. I tak już to nie będzie to co był, zwłaszcza po przerwie ale mam nadzieję że wróci, potrzebny jest też Tomek Gollob żeby to odkurzyć
-
Piotr78Piotr Zgłoś komentarzIcespeedway
-
AVE BYKI Zgłoś komentarzByły czasy, że ze ś.p. Ojcem spędziliśmy cały weekend w Pardubicach To był super weekend żużlowy.
-
yes Zgłoś komentarzkominiarkach) na bandzie w Zielonej Górze.
-
hmm Zgłoś komentarzKiedyś poszerzono tor w Ostrowie i były zawody w których startowali po 6 zawodników.. Były emocje..