W tym artykule dowiesz się o:
[b]
9. Karol Baran (Eko-Dir Włókniarz Częstochowa) [/b]
35-letni żużlowiec bardzo długo zwlekał z parafowaniem kontraktu. Wydawało się, że przedłuży umowę ze Stalą BETAD Leasing Rzeszów. Ostatecznie jednak Karol Baran zdecydował się na jazdę w PGE Ekstralidze - w przyszłym roku będzie bronić barw klubu spod Jasnej Góry. W tegorocznych zmaganiach Nice Polskiej Ligi Żużlowej Karol Baran wywalczył średnią biegopunktową 1,921. Był to dopiero 24. wynik w klasyfikacji najskuteczniejszych jeźdźców tej klasy rozgrywkowej. Biorąc pod uwagę ten wynik, od razu nasuwa się pytanie - czy jego przejście do PGE Ekstraligi nie jest błędem?
8. Sebastian Ułamek (Eko-Dir Włókniarz Częstochowa)
Tak się złożyło, że nasze zestawienie otwiera dwóch zawodników częstochowskiego Włókniarza. Sebastian Ułamek ma już swoje lata i wydaje się, że okres świetności już za nim. Co prawda w minionym sezonie Nice PLŻ prezentował się dość dobrze - wywalczył średnią biegopunktową 2,129, ale należy pamiętać, że PGE Ekstraliga to zupełnie inne realia. Po raz ostatni Ułamek startował w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej w 2013 roku. Wówczas rodowity częstochowianin osiągnął 38. pozycję w klasyfikacji najskuteczniejszych jeźdźców. Śmiało można stwierdzić, że działacze Włókniarza, przedłużając umowę z Ułamkiem, podjęli niemałe ryzyko.
ZOBACZ WIDEO FOGO Unia Leszno przed sezonem 2017
[b]
7. Tobiasz Musielak (ROW Rybnik) [/b]
Rybniczanie nie mieli zbyt wielkiego pola manewru i postawili na Tobiasza Musielaka, który mógłby mieć spory problem z przebiciem się do składu swojego rodzimego klubu - Fogo Unii Leszno. Musielak również jest sporą niewiadomą. Trudno określić na co stać tego zawodnika. Miniony sezon w jego wykonaniu był bardzo niestabilny. Potrafił osiągać zadowalające rezultaty, ale często też zawodził. Kibice ROW-u będą drżeli o wyniki krajowych seniorów drużyny. Przypomnijmy bowiem, że oprócz Musielaka, w składzie zespołu z województwa śląskiego znaleźli się Damian Baliński oraz Rafał Szombierski.
[b]
[/b]6. Krystian Pieszczek (MRGARDEN GKM Grudziądz)
Przed Pieszczkiem pierwszy sezon w roli seniora. Okres przejściowy jest dla wielu zawodników dość trudny, w związku z czym często decydują się poszukać zatrudnienia w niższej klasie rozgrywkowej. 21-latek jednak nie postawił na taki ruch. Krystian Pieszczek odszedł z Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra, w barwach którego osiągnął średnią biegopunktową 1,566, i w przyszłym roku będzie startował w drużynie z Grudziądza. Czy wychowanek gdańskiego Wybrzeża zdoła przedrzeć się do składu GKM-u? Czas pokaże.
Thorssell z pewnością ma papiery na dobrego żużlowca, ale czy oby nie za szybko związał się z klubem z PGE Ekstraligi? W minionym sezonie Szwed wywalczył 36. rezultat w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników Nice PLŻ. W 2014 roku natomiast zaliczył kilka meczów w barwach Startu Gniezno - prezentował się w nich różnie, jego forma była niestabilna. Skandynaw o miejsce w składzie zespołu z Winnego Grodu rywalizować będzie z Andriejem Karpowem, który ma już ekstraligowe doświadczenie. Czy Thorssell będzie udanym transferem Falubazu? Zobaczymy.
[b]
4. Grzegorz Walasek (Get Well Toruń) [/b]
Powoli zbliżamy się do podium naszego zestawienia. Tuż za nim znalazł się Grzegorz Walasek, który, podobnie jak Sebastian Ułamek, ma już swoje lata. W minionym sezonie mówił nawet, że coraz częściej myśli o zakończeniu kariery. Mimo tego zdecydował się na parafowanie umowy z drużyną, która ma ochotę bić się o najwyższe cele. Nie wiadomo czy Walasek sprosta oczekiwaniom klubu z Grodu Kopernika. Na pewno będzie jedną z większych niewiadomych w składzie Get Well Toruń. Nie należy go jednak skreślać - w przeszłości pokazywał, że w ambitny sposób potrafi walczyć o punkty.
[b]
3. Peter Kildemand (Fogo Unia Leszno) [/b]
1,404 - taką średnią biegopunktową w minionym sezonie PGE Ekstraligi osiągnął Peter Kildemand. Duńczyk był jednym ze słabszych ogniw leszczyńskiej Unii. Mimo tego władze klubu postanowiły nie rozstawać się z Kildemandem. W Lesznie wierzą, że zawodnik ze Skandynawii odzyska blask z sezonu 2014 i znów będzie punktował na wysokim poziomie. Kildemand, chcąc startować w meczach ligowych swojego polskiego zespołu, musi się poprawić. W walce o skład będzie mierzył się najpewniej z Nickim Pedersenem.
[b]
2. Tomas H. Jonasson (Stal Gorzów) [/b]
49. zawodnik Nice Polskiej Ligi Żużlowej parafował umowę z Drużynowym Mistrzem Polski. Ten jeździec to jedna wielka niewiadoma. Stać go na osiągnie zadowalających rezultatów, ale w ostatnich sezonach notuje regres formy. W związku z tym trudno spodziewać się jakichś pozytywnych niespodzianek z jego strony. Stal Gorzów ma w swym składzie pięciu mocnych seniorów, zatem Tomas H. Jonasson musiałby się mocno postarać, aby znaleźć miejsce w meczowym zestawieniu swojego polskiego pracodawcy.
1. Michael Jepsen Jensen (Get Well Toruń) Torunianie podjęli spore ryzyko, kontraktując Michaela Jepsena Jensena. W minionych rozgrywkach zawodnik ten prezentował bardzo przeciętną formę. Znacznie częściej rozczarowywał niż pozytywnie zaskakiwał. Nieco lepsze wyniki Skandynaw notował dopiero pod koniec sezonu. Wątpliwe, by zdołał zastąpić Martina Vaculika. Śmiało można stwierdzić, że Jepsen Jensen jest jedną z największych niewiadomych tego zestawienia. Duńczyk wierzy jednak, że w przyszłym roku zdoła się odbudować. - Wierzę, że rok 2017 będzie zwrotem o 180 stopni. Toruń będzie dobrym miejscem na odbudowanie się, uzyskam wsparcie, którego potrzebuję - powiedział podczas rozmowy z naszym portalem.